Akıllı Gündem

Akbank hissesi için al tavsiyesi! İşte hedef fiyat

İş Yatırım ve Yatırım Finansman uzmanlarından Akbank hissesi için al tavsiyesi. İşte uzmanların Akbank hedef fiyat tavsiyeleri.

“‘AL’ ÖNERİSİ VERİYORUZ”

J. Kutluğ Doğanay/İş Yatırım Araştırma Bölüm Yönetmeni

“Akbank’ta 8,9 TL hedef fiyatla al’ önerisi veriyoruz. Banka 2017’de net faiz marjını yıllık yüzde 3,4 olarak öngörürken, fonlama maliyetinde baskı beklenmiyor. Faaliyet giderlerinde yıllık yüzde 6 artış hedefi ve gider-gelir oranının yüzde 36 düzeyinde korunması etkin maliyet yönetimini sürdürdüğünün işaretleri. Bankadan 2017‘de yüzde 1,8 aktif kârlılık, yüzde 15,4 öz sermaye kârlılığı ve yüzde 10 net kâr büyümesi bekliyoruz.”

“HEDEF FİYAT 8,45 TL”

Gökay Böbek/Yatırım Finansman Kıdemli Bankacılık Analisti

“Akbank için Endekse Paralel Getiri’ tavsiyemizi 8,45 TL hedef fiyatla koruyoruz. Banka, 2017’de net kârın yüzde 10 artmasını, net faiz marjını ise yatay bekliyor. Net faiz marjında hafif daralma ve karşılık giderlerindeki artış ile net kârda yüzde 2 daralma bekliyoruz. 2 milyar TL’ye yakın karşılıklar ve yüzde 100 karşılıklandırma politikası ile kredi garanti fonunun desteğiyle, kredi kalitesindeki aşağı risklerin sınırlandığını söyleyebiliriz.”

AKBANK

“2017 hedefimiz yüzde 15 öz sermaye kârlılığı”

Şirket Yetkilileri

■     2017’de gayri safî milli hasılanın yüzde 3-3,5 büyümesini tahmin ederken, yaklaşık yüzde 8’lik enflasyon rakamı öngörüyoruz. 2017’de bankacılık sektörünün aktif, kredi ve mevduat büyümesinin ise yüzde 10-12 aralığında gerçekleşmesini bekliyoruz.

■     2017’de bankamız özelinde konsolide bazda aktif, kredi ve mevduat büyümemizi yine yüzde 10-12 olarak tahmin ediyoruz. TL kredilerde ve TL mevduatta yüzde 10-12, dolar bazlı kredilerde ve dolar bazlı mevduatta yüzde 2-4’lük büyüme beklentimiz bulunuyor.

■     Yılın tamamında net faiz, marjımız yaklaşık yüzde 3,4, net ücret ve komisyon artışımız yaklaşık yüzde 10 olarak gerçekleşebilir. Takipteki krediler oranımız için yüzde 2,5 düzeyi, sermaye yeterlilik oranımız için yüzde 14 seviyesi, krediler-mevduat oranımız için maksimum yüzde 105 öngörümüz var.

Bu yıl yaklaşık yüzde 1,7 aktif kârlılık ve yüzde 15 öz sermaye kârlılığı elde edebiliriz. 2018 yılı ve sonrası için ise aktif kârlılığımızın yüzde 1,7-1,9 bandında; öz sermaye kârlılığımızın ise yüzde 15-17 aralığında oluşması beklentimiz mevcut.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ