Akıllı Gündem

Akbank 3. çeyrekte beklentilerin üzerinde kâr açıkladı

Akbank 3. çeyrekte beklentilerin üzerinde kâr açıkladı

Akbank’ın üçüncü çeyrek net kârı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 36 artışla 1.5 milyar lira oldu ve beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Net faiz gelirleri üçüncü çeyrekte geçen yıl aynı döneme göre yüzde 20 artışla 2.49 milyar lira; net ücret ve komisyon gelirleri de yüzde 20 artışla 688.8 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bankanın 2016 sonunda 4.27 milyar lira olan geri dönmeyen kredileri ise 2017 Eylül sonu itibarıyla 4.14 milyar lira olarak gerçekleşti. Reuters anketine göre, bankanın üçüncü çeyrekte 1.38 milyar lira net kâr elde etmesi bekleniyordu.

Akbank, konsensüs beklentilerin üzerinde kâr açıkladı. Ancak, bu durumun büyük ölçüde, muhasebeleştirme değişikliğinden kaynak­landığını (bazı bankaların daha önce yaptığı gibi iştirak gelirlerini özkaynak yöntemi ile kaydetme; solo sonuçlarda etkili olsa da kon­solide sonuçları değiştirmiyor); bu etkiyi arındırdığımızda sonuçların büyük ölçüde piyasa beklentilerine paralel geldiğini görülüyor.

Bundan dolayı da ilk fiyatlamalarda bir miktar kâr realizasyonu ön plana çıktı. Sonuçların fiyatlandığı gün de endek­sin günün önemli bir bölümünde karışık seyrettiğini ancak kapanışa doğru satış baskısının arttığını da not edelim. Olası yatırım kararlarında, 9.70 TL ve/veya 9.46 TL destekle­rinden uygun olanı zarar kesme seviyesi olarak takip edilmek üzere, 10.07 TL ve 10.33 TL dirençleri izlenebilir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ