Akıllı Gündem

AİHM’den Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’la ilgili olarak, “Hak ihlali” kararı verdi

AİHM’den Şahin Alpay ve Mehmet Altan kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’la ilgili olarak, “Hak ihlali” kararı verdi

AİHM, gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın başvurusuyla ilgili olarak, “Hak ihlali” kararı verdi. Kararda, “Özgürlük, güvenlik hakları ihlal edildi” denildi. Mahkeme ayrıca, 21 bin 500 euro manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Şahin Alpay’la ilgili olarak Anayasa Mahkemesi geçen hafta bir kez daha “hak ihlali” kararı vermiş ve Alpay, “ev hapsi” kararı ile tahliye edilmişti.

AYM Genel Kurulu, 11 Ocak’ta FETÖ üyeliğinden tutuklu yargılanan gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın, “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ve “ifade ve basın özgürlükleri”nin ihlal edildiğine karar vermişti. İstanbul 13 ve 26. Ağır Ceza Mahkemeleri ise AYM’nin ihlal kararına direnerek, Alpay ve Altan’ın tahliye taleplerini reddetmişti. Tahliye taleplerinin reddine yönelik yaptıkları itiraz üst mahkemelerce de reddedilen iki isim, ihlal kararının uygulanmaması nedeniyle “kişi hürriyeti ve güvenliği haklarının ihlal edildiği” iddiasıyla yeniden AYM’ye başvurmuş ve mahkeme Şahin Alpay’ın başvurusunu gündeme alarak ikinci kez “hak ihlali” kararı vermişti. 

AİHM’in de iki ismin başvurusuna ilişkin kararını 20 Mart’ta vereceği açıklanmıştı.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ