Akıllı Gündem

Ağbal’ın faiz paketi yorumu: Ekonomi bir bütündür

Maliye Bakanı Naci Ağbal, piyasalarda son birkaç gündür merak edilen faize ilişkin paket konusunda soruları yanıtladı.

Ağbal’ın faiz paketi yorumu: Ekonomi bir bütündür

Maliye Bakanı Naci Ağbal, piyasalarda son birkaç gündür merak edilen faize ilişkin paket konusunda soruları yanıtladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Kimse ekonomiyle ilgili oluşan bu havayı bozmaya çalışmasın. Olumsuz bir takım söylemler, olumsuz bir takım haberler, kasıtlı spekülasyonlar üzerinden kimse Türkiye ekonomisi ile ilgili bir oyun kurmaya kalkmasın. Türkiye ekonomisi bütün bu meydan okumaların üzerinden geçti.” dedi.

Ağbal, Marmara Üniversitesi ile İstanbul Yüksek Ticaret ve Marmara Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Mezunları Derneği tarafından gerçekleştirilen “14. Türkiye Vergi Kongresi”nde yaptığı konuşmanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan “Katma Değer Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 178 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Ağbal, hayata geçen kanun tasarısının KDV ile ilgili çok önemli düzenlemeler içerdiğini ifade etti.

Ağbal, işletmeler ve mükellefler üzerinde yük oluşturan birçok uygulamanın kaldırıldığını aktararak, özellikle küçük işletmelere, esnafa dönük KDV uygulamaları bakımından önemli kolaylıklar getirildiğini ve artık daha basit bir KDV uygulaması olacağını kaydetti.

Esnafın KDV’sini, beyannamesini verdiği ay değil, iki ay sonra ödeyeceğine işaret eden Ağbal, “Bu düzenleme; yatırımı, üretimi, istihdamı ve ihracatı teşvik etmek amacıyla getirdiğimiz birçok düzenlemenin yanında, toplumsal kesimi ilgilendirmesi bakımından da son derece önemli.” diye konuştu. 

 

Ağbal, bağışlanmak üzere okul, hastane, sağlık ocağı ve ibadethaneler yapan vatandaş için KDV istisnası getirildiğini vurgulayarak, “İhracatçılarımız açısından yapılan KDV düzenlemesi ise onların daha hızlı KDV iadesi almalarının önünü açacak. Ayrıca, alacakları KDV tutarını da artıracak. Bugün sadece yüklenilen KDV ihracat iadesine konu olabilirken, Bakanlar Kurulu Kararı düzenlemesi de yapılacak, ihracatçılarımız yüklenim KDV’si dışında diğer KDV yüklerini de iade olarak alabilecek. Bu da son derece önemli.” bilgisini verdi.

“KDV KONUSUNDA YEPYENİ BİR DÖNEM AÇILACAK”

Maliye Bakanı Ağbal, kat karşılığı inşaat işleri, ikinci el araç satışları, ikinci el gayrimenkul satışları gibi birçok sektörde KDV uygulamalarını basitleştiren ve vergi yüklerini değiştiren düzenlemelerin bulunduğunu kaydederek, “Üzerinde 1 yıl büyük bir gayretle çalıştığımız, sivil toplum örgütleriyle beraber istişareler yaparak hazırladığımız bu kanunun önümüzdeki dönemde KDV konusunda yepyeni bir dönemi açacağını görüyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Sonraki döneme devreden KDV ile ilgili olarak ilgili sivil toplum örgütleriyle birlikte istişarelere devam edeceklerine işaret eden Ağbal, şunları kaydetti:

“Bütün çalışmaları yaparken, bütçe imkanlarımızı göz önünde bulunduruyoruz. Bu konuda da gerekli çalışmaları yine yapacağız. Ancak sonraki döneme devreden KDV ile ilgili yeni getirdiğimiz sistemin biraz daha üzerinde çalışıldıktan sonra tekrar konuşulmasında fayda var. İleriye dönük, işletmelerimizle birlikte vergi yükünün oluşmasını engelleyen önemli bir düzenleme. Bu düzenlemenin de yine üzerinde çalışıldıktan sonra tekrar hayata geçeceğine inanıyorum.”

“VERGİ REKABETİ ARTARAK DEVAM EDİYOR”

Naci Ağbal, 2017 yılının bütün risklere rağmen, hükümet olarak aldıkları karar ve yaptıkları düzenlemeler, işletmelerin ve halkın desteği ile önemli bir büyüme oranıyla bitirildiğini belirterek, “2018 yılında OVP’de yüzde 5,5 büyüme öngördük. İlk çeyreğe ilişkin gelen öncü göstergeler büyüme tarafında işlerin yolunda gittiğini gösteriyor. Ekonomideki canlanma devam ediyor.” şeklinde konuştu.

Herkesin üzerinde hassasiyetle durduğu konularla ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarına dikkati çeken Ağbal, “Kimse ekonomiyle ilgili oluşan bu havayı bozmaya çalışmasın. Olumsuz bir takım söylemler, olumsuz bir takım haberler, kasıtlı spekülasyonlar üzerinden kimse Türkiye ekonomisi ile ilgili bir oyun kurmaya kalkmasın. Türkiye ekonomisi bütün bu meydan okumaların üzerinden geçti.” ifadelerini kullandı.

Ağbal, enflasyonun tekrar tek haneye gelmesinin hükümet için son derece önemli olduğunu vurgulayarak, yatırımın ve üretimin önünde engel oluşturacak maliyetlerin aşağıya çekilmesi konusuna önem verdiklerini söyledi. 

 

Türkiye ekonomisinin 2018 yılını iyi bir noktada bitireceğinin altını çizen Ağbal, faizin aşağı düşürülmesiyle ilgili bir çalışmanın olup olmamasına yönelik bir soru üzerine, “Ekonomi bir bütündür. Ekonomideki kararlar, üzerinde çalışılacak konular tek bir eksen üzerine oturtularak konuşulamaz veya çalışılamaz.” yorumunu yaptı. 

Ağbal, şu anda birçok global firmanın yatırım yapma konusunda son aşamaya geldiğini dile getirerek, 2018 yılında ciddi anlamda içeriden ve dışarıdan Türkiye’ye yatırım yapılacağını ifade etti.

Küresel ekonomik rekabetin her geçen gün kızıştığına işaret eden Ağbal, ülkelerde vergi rekabetinin artarak devam edeceğini ve Türkiye’nin de bu konuda ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğini anlattı.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ