Akıllı Gündem

Adnan Polat ve Nihat Özdemir rüzgar enerjisinde ortak oluyor

Para Dergisi bu haftaki sayısında Adnan Polat ve Nihat Özdemir’in rüzgar enerjisinde ortaklık yapacaklarını iddia etti. İşte derginin paylaştığı o haber.

Adnan Polat ve Nihat Özdemir rüzgar enerjisinde ortak oluyor

Adnan Polat ve Nihat Özdemir ismini kamuoyu daha çok Galatasaray ve Fenerbahçe’de yöneticilik yaptıkları dönemden tanır. Adnan Polat bir dönem Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı, Nihat Özdemir ise Fenerbahçe Spor Kulübü İkinci Başkanlığı yaptı.

Bu iki işadamının hem inşaat hem de enerji sektörlerinde dev yatırımları bulunuyor. Nihat Özdemir’in hem uluslararası müteahhitlik hem de enerji sektöründe büyük yatırımları var. Sahibi olduğu Limak Enerji, elektrik üretimi, dağıtımı, perakende ve toptan satışı, ithalat ve ihracatı konularında faaliyet gösteriyor. Enerji ticaretinde de aktif rol oynayan Limak Enerji, piyasadaki etkinliğini arttırıyor. Ağırlıklı olarak termik ve HES yatırımları bulunuyor.

Babası İbrahim Polat Holding ile işlerini ayırarak inşaat ve enerji sektörlerine yoğunlaşan Adnan Polat, Polat Enerji şirketiyle daha çok yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımlar yapıyor. Özellikle de rüzgar enerjisine yoğunlaşıyor.

Bu uzun girişi niye yaptık. Duyduğumuza göre, Fenerbahçeli ve GalatasaraylI iki işadamının yolları kesişiyormuş. Futboldaki ezeli rekabet, iş hayatında ortaklığa dönüşüyormuş. Limak Enerji ve Polat Enerji, rüzgar enerjisi alanına yatırım yapacakmış. Konu henüz görüşme safhasındaymış, iki taraf ortaklık konusunda anlaşmışlar. Söz rüzgar enerjiden açılmışken bir kulis bilgisini daha aktarmadan geçmeyelim. Enerji sektörünün güçlü oyuncularından biri olan Aksa Enerji’nin doğalgaz çevrim, termik,

HES ve rüzgar enerjisi santralleri bulunuyor. Firma, KIrklareli Kıyıköy’de bulunan Alenka Rüzgar Enerjisi Santrali’ni Borusan EnBVV’ye devrediyormuş. İki kurum hisse devri için Rekabet Kurulu’na müracaat etmiş. Kurul kararından sonra hisse devri gerçekleşecekmiş. Borusan Enerji, Alman ortağı EnBW ile ağırlıklı olarak HES ve rüzgar santralleri kuruyor. Bu alanda da büyümesini sürdürecekmiş. Yakında başka satın almalar yaparlarsa şaşırmayın…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ