Akıllı Gündem

Adnan Bali: 18.5 milyar TL KGF kredisi kullandırdık

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, bankanın KGF kefaletli olarak 18.5 milyar TL kredi kullandırdığını açıkladı.

Adnan Bali: 18.5 milyar TL KGF kredisi kullandırdık

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, alınan tedbirlerle, özellikle de KGF kefaletli kredilerin etkisiyle bu yıl büyümenin ivmelendiğini, öncü göstergelerin de bu toparlanmayı teyit ettiğini söyledi.

Bali, bankanın 93. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Avrupa Birliği’nde kriz sırasında ekonominin canlandırılması için toksik varlıkların satın alınması gibi yollara başvurulurken bizde KGF enstrümanının çok iyi bir zamanlamayla ve iyi bir şekilde uygulandığını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı, çok kısa süre içinde 185 milyar TL’lik bir limitin bankalara tahsis edildiğini, bunun yine kısa süre içinde kullandırılmasında bankacılık sisteminin iyi bir sınav verdiğini belirten Bali, şunları kaydetti:

“Biz KGF kefaletli olarak 18.5 milyar TL kredi kullandırdık. Bu desteğimiz tüm KOBİ’lere ve KOBİ ölçeği dışında kalan firmalara il/ilçe bazında nakış gibi işlenerek, iki ay gibi kısa bir sürede sağlandı. Ayrıca en fazla KGF kredisi veren banka olarak, bu kredilerin çok büyük bölümünü yeniden yapılandırma maksatlı değil, yeni kullandırım şeklinde amacına
uygun olarak müşterilerimize sunduk.”

Son aylarda mevduat faizlerinde yaşanan yükselişin KGF kefaletli kredilerin kısa süre içinde ve hızlı artışıyla doğrudan ilişkisi bulunduğuna dikkati çeken Bali, şunları kaydetti: “2017 Flaziran sonu itibarıyla TL krediler 173 milyar artarken, TL mevduat 43 milyar artmış. Yani aralarında 130 milyar TL civarında fark var. Mevduat faizlerindeki hadise, bunun bir sonucuydu. Yoksa bankacılık sisteminin faiz üzerinden pazar payı kapma amaçlı bir mevduat yarışı içerisinde olduğu kanaatinde değilim.”

Bali, ticari kredilerin ise yılın ikinci yarısında ilk yarıdaki gibi artmayacağını öngördüklerini ifade etti. Bankaların karlılıklarına ilişkinde değerlendirmelerde bulunan Bali, “Biz kar ederken, birini zarar ettiriyor değiliz. İş Bankası’nın bugün 40 milyar TL özkaynağı var, bunu devlet tahvilinin sunduğu getiri ile değerlendirirseniz zaten 4 milyar TL’nin üzerinde bir gelir elde edersiniz. Halbuki biz karları buharlaştırmıyoruz. Banka olarak alıyor, özkaynağımızın üzerine ilave ediyoruz. Türkiye’ye yeni kredi imkanı olarak kullandırıyoruz. Bizim karımız Türkiye’nin karıdır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ