Akıllı Gündem

Adidas okyanus atıklarından ayakkabı yaptı

Adidas okyanus atıklarından ayakkabı yaptı

Adidas, denizlerdeki plastik atıkları önlemeye çalışan bir dernek olan Parley for the Oceans ile ortaklık kurdu ve 3D yazıcı ile üretilmiş bir ayakkabı yarattı. Bu ayakkabı okyanustaki plastik atıklarından ve geri dönüşebilir polyester ve balık ağlarından yapıldı. Adidas, bu ayakkabıyla alternatif endüstri standartlarının nasıl olabileceğini göstermiş oldu. Ancak tabi bu sadece örnek bir ayakkabı, henüz bunun pazarlanma aşamasına gelinmedi.

Parley, Paris’teki iklim tartışmaları sürerken Adidas aracılığıyla daha da çok duyulmak istiyor. Parley kurucusu Cyrill Gutsch, sualtındaki yaşamın korunmasının Birleşmiş Milletler’in 14. amacı olduğunu, Parley’in Paris’teki amacının daha çok işbirliği yapmak olduğunu ve ileriye yönelik stratejiler geliştirmek olduğunu belirtti. Adidas’ın bu ayakkabısı Futurecraft 3D dizaynı temel alınarak yapıldı. Daha sonrasında ise Adidas, bunun kişiye özel koşu tarzlarının analiziyle yapılmış ayakkabıların bir örneği olduğunu belirtti.

Bu ayakkabı gelecek için iyi bir işaret, ancak yine de daha yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir şeyleri kullanmak daha akıllıca olurdu. Eğer işlenme süreci ve yapımı çevreye zararlıysa zaten bunu yapmanın da bir anlamı yok. Yoksa bunun reklam amaçlı yapılmış bir şeyden farkı kalmaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ