Akıllı Gündem

ABD’ye ihracat için ATBD’den iki şube birden

ABD’ye ihracat için ATBD’den iki şube birden

Türk iş dünyası ABD ile ekonomik ve ticari ilişkileri artırmak için yoğun çaba gösteriyor. Bu çalışmalar Türkiye’nin ABD’ye yaptığı ihracata yansımış görünüyor. Keza yılın İlk sekiz aylık döneminde bu ülkeye gerçekleştirilen ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36 oranında artarak 5.1 milyar dolara ulaştı. Gerek Ekonomi Bakanlığı gerekse TİM, Türk ihracatçısının bu dev pazardan daha fazla pay almasına yönelik girişimlerini sürdürüyor. Nitekim ABD’deki ikinci Türk Ticaret Merkezi de geçen hafta New York’ta hizmete girdi. Diğer merkez Şikago’da bulunuyor.

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri geliştirmeye çabalayan bir başka kuruluş da kısa adı ATBD Council olan Amerikan-Türk İş Geliştirme Konseyi. Geçen yıl Mart ayında kurulan Konseyin 601 ABD kökenli olmak üzere 80’in üzerinde üyesi var. Konsey, Amerika’ya ihracat yapmak isteyen firmalara yardımcı olmak amacıyla Anadolu şehirlerinde de şubeler açıyor.

Öğrendiğimize göre İzmir ve Bodrum şubeleri hizmete girmiş. İzmir Şubesi‘nin Başkanlığına Erol Karakurt getirilmiş. Tekstil, tarıma dayalı sanayi ve madencilik sektörlerinin yoğunlaştığı Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren birçok firmanın İzmir Şubesi’ne üye olduklarını belirten Konsey Başkanı Uğur Terzioğlu, Bodrum Şubesi‘ni bu yöreye tatil yapmak üzere gelen Amerikalılara hizmet vermek amacıyla açtıklarını belirtiyor. KKTC’de de şubesi bulunan Konseyin önümüzdeki günlerde Ankara ve Adana şubeleri de açılacakmış…

Kaynak: Para

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ