Akıllı Gündem

ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank yetkilisi Atilla, verilecek cezanın hafif olmasını istedi

ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank yetkilisi Atilla, verilecek cezanın hafif olmasını istedi

Brendan Pierson

NEW YORK, 28 Mart (Reuters) – ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank HALKB.IS yetkilisi Mehmet Hakan Atilla, yargılandığı New York mahkemesi yargıcından, vereceği cezasının hafifletilmesini ve “adalet dağıtırken insaflı” olmasını istedi.

Atilla geçen yıl Mart ayında New York’ta gözaltına alınmış, ve dört hafta süren duruşmaların ardından ABD’nin İran yaptırımlarını ihlale yardımdan 3 Ocak tarihinde suçlu bulunmuştu.

Yargıç Richard Berman, Atilla’nın alacağı cezayı 11 Nisan’da açıklayacak.

Manhattan federal mahkemesinin kayıtlarına göre avukatlar Atilla’nın suçlu bulunduğu konulardaki federal düzenlemelerin 46 ila 57 ay arasında hapis cezası öngördüğünü, ancak verilecek cezanın bundan “çok daha az” olması gerektiğini belirtti. Atilla 12 aydır tutuklu bulunuyor.

Savcılık makamının Atilla için talep edeceği cezanın gerekçelerini gelecek hafta Pazartesi günü mahkemeye yazılı olarak sunması bekleniyor.

Avukatlar, Atilla’nın ABD’nin yaptırım kanunu kapsamında yargılanan ilk ve tek yabancı bankacı olduğuna dikkat çekerek, başka hiçbir bankacının bu şekilde yargılanmadığı göz önüne alındığında ağır bir ceza verilmesinin adil olmayacağını belirtti.

Avukatlar, Atilla’nın “ABD’ye (vatandaşlık bağıyla bağlı) birine kıyasla daha az kabahatli” olduğuna ve yine ABD’ye bağlı olmayan birinin “ABD’nin uluslararası politika hedeflerini saptırmasının açık bir hata olmadığını” ifade ettiler.

Savcılar davada Atilla’yı İran’ın yaptırımları ihlal ederek hayali altın ve gıda ticareti sürdürmesine yardım ederek Türk-İran uyruklu altın taciri Reza Zarrab ve diğerleriyle işbirliği yapmakla suçlamışlardı.

Zarrab kendisine yöneltilen suçlamaları ve iddia makamı lehine tanıklık yapmayı kabul etmişti.

Atilla ise hiçbir komploya katılmadığını savunmuştu.

(Haberi çeviren Can Sezer; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ