Akıllı Gündem

ABD’nin Çin mallarına ek gümrük vergisine karşı Çin “aynı oranda” karşı önlemler alacak-Büyükelçi

ABD’nin Çin mallarına ek gümrük vergisine karşı Çin “aynı oranda” karşı önlemler alacak-Büyükelçi

BEIJING, 3 Nisan (Reuters) – Çin’in Washington büyükelçisi Cui Tiankai, ABD’nin Çin mallarına ek gümrük vergisi getirmesi halinde Çin’in “aynı oranda” ve ölçekte karşı önlemler alacağını açıkladı.

ABD’nin 1974 tarihli ticaret yasasının “Section 301” başlığı kapsamında yapılan soruşturmanın ardından, gümrük vergisine tabi olacak 50-60 milyar dolar değerdeki Çin mallarının listesini bu hafta açıklaması bekleniyor.

Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) internet sitesinde ve devlet televizyonunda yayınlanan söyleşide Cui, “Eğer yaparlarsa, kesinlikle aynı oranda ve aynı ölçekte, aynı güçte karşı önlemler alacağız” dedi

Amerikalı yetkililer, ABD’nin getireceği vergilerin “Çin Malı 2025” başlıklı sanayi geliştirme programından faydalanan ürünleri hedef almasının beklendiğini ancak bu vergilerin uygulanmasının iki aydan daha uzun zaman alabileceğini söylemişlerdi.

Çin ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergileri getirmesine karşılık olarak, ticari büyüklüğü 3 milyar dolar olarak açıklanan Amerikan ürünlere ek gümrük vergisi getireceğini Pazar günü açıklamıştı.

Yatırımcılar Çin ve ABD’nin attığı adımların daha büyük bir ticaret savaşına yol açmasından endişe ediyorlar.

ABD Başkanı Donald Trump tarafından başlatılan Section 301 kapsamındaki soruşturma, Çin’in fikri mülkiyet hakları hırsızlığı ve zorla teknoloji transferi suçlamasına odaklanırken, Çin bu suçlamaları reddediyor.

Cui, Çin’in fikri mülkiyet haklarının korunmasını desteklediğini söyledi.

Cui, “Çin çabalarını artırıyor ve bu konuyla ilgili yasal sistemini güçlendiriyor; iyi bir ilerleme kaydediyoruz” dedi.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir. (Haberi bildiren Lusha Zhang ve Tony Munroe; Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ayşe Sarıoğlu)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ