Akıllı Gündem

ABD’den Türk filmaşini için karar

ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye ile birlikte 4 ülkenin karbon alaşımlı çelik filmaşininde damping ve sübvansiyon tespit etti

ABD’den Türk filmaşini için karar

ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye ile birlikte 4 ülkenin karbon alaşımlı çelik filmaşininde damping ve sübvansiyon tespit etti

ABD Ticaret Bakanlığı, İtalya, Güney Kore, İspanya ve İngiltere ile birlikte Türkiye’den ithal edilen karbon alaşımlı çelik filmaşin için yürütüğü anti-damping vergisi (AD) ve telafi edici vergi (CVD) soruşturmalarını tamamladı.

Nihai kararda damping ve sübvansiyon belirlendiği açıklandı.

Türkiye’ye yönelik soruşturmada Habaş için yüzde 4,74 ve İçdaş için yüzde 7,94 nihai damping oranı hesaplanırken diğer üretici ve ihracatçılar için yüzde 6,34 damping bulunduğu ifade edildi.

Sübvansiyonun için Habaş için yüzde 3,86 ve İçdaş için yüzde 3,81 olarak hesaplandığı diğer üretici ve ihracatçılar için yüzde 3,84 sübvansiyon bulunduğu ifade edildi.

Diğer ülkeler arasında en yüksek damping oranı yüzde 147,63 ile İngiltere ve en yüksek sübvansiyon yüzde 44,18 ile İtalyan firmalarında hesaplandı.

Türkiye’nin 2016’da ABD’ye 41,3 milyon dolarlık karbon alaşımlı çelik filmaşin ihracatı bulunuyor.

Bundan sonraki süreçte 3 Mayıs’ta ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun nihai kararı izlenecek ve 10 Mayıs’ta olası anti-damping vergisi ve telafi edici vergi için karar çıkacak.

FİLMAŞİN NEDİR?

Demir çelik sektöründe kangal da denilen filmaşin, otomativ, inşaat endüstrileri ve genel olarak sanayide tel,çivi,civata, somun, çelik hasır, kaynak elektrodu gibi birçok alanda kullanım imkanı bulabiliyor.

Filmaşin, sıcak haddelenerek yapılan, genellikle yuvarlak veya yarı yuvarlak, kare, dikdörtgen ve altıgen kesitinde soğuk çekme için kullanılan kangal halindeki yarı mamül metal çubuk donatıya deniliyor. Esneklik sınırı ve sertliği yüksek olan karbon alaşımlı çelikler, tarım makinelerinin diskleri ve frezeleri, beton kırıcı vb gibi darbe ve aşınmaya dayanması gereken parçaların, ayrıca yorulmaya karşı dayanıklılığı nedeniyle lamalı yayların yapımında kullanılıyor.

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ