Akıllı Gündem

ABD’deki trafik kazasından Apple sorumlu tutuldu

Apple’ın aldığı ama kullanmadığı ‘hareket halindeki araçlarda telefonun kendi kendine kilitlenme’ patenti başına dert oldu. ABD’de yaşanan kaza sonrası bu patentten dolayı mahkemelik oldu.

ABD’deki trafik kazasından Apple sorumlu tutuldu

ABD’de yaşanan bir trafik kazasının sorumlusu olarak Apple gösterildi. ABD’de yaşanan olayda Julio Ceja, kullandığı araca bir kadın sürücünün arkadan çarpmasının ardından soluğu mahkemede aldı. Julia’nın mahkemeye sunduğu iddiaya göre, Ceja’nın kullandığı arabaya arkadan çarpan kadın sürücü, o sırada iPhone’u ile uğraşıyordu ve bu kazaya telefonu sebep oldu.

Davada, Apple patentini aldığı bu özelliği kullanmayarak, kar elde etmeyi müşteri güvenliğinden daha önde tutmakla suçlanıyor.

Benzer bir dava geçtiğimiz yıl sürüş sırasında FaceTime özeliğini kullanan kamyon şoförünün bir kadına çarparak öldürmesi sonucu da açılmıştı.

PATENTİ ALINDI AMA…

Apple’ın sahip olduğu “kilitleme” özelliği, tartışmaları da beraberinde getirdi. Uzmanların bir kısmı bu özelliğin kullanılmasının ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını azaltacağı konusunda birleşirken, diğer taraftan eleştiriler ve soru işaretleri de var.

Araçtaki diğer sürücülerin telefonlarının kilitlenmesinin nasıl önüne geçilebileceği konusunda henüz bir çözüm üretilmiş değil.

ABD’de trafik kazalarında 2014 yılında 3179 kişi hayatını kaybetmiş, 431 bin kişi yaralanmıştı.

Akıllı telefonlar dikkat dağıtıcı özellikleri nedeniyle trafik kazalarının önemli sebepleri arasında yer almaya başlarken, son yıllarda artan sosyal medya kullanımı da kazaları artıran etkenlerden biri oldu. (NTV)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ