Akıllı Gündem

ABD’de üretilen tüm araçlarda arka park sensörü zorunlu oluyor

ABD’de araçlarında hepsi daha az kaza yapmasına yönelik yeni bir uygulama devreye giriyor. Yeni uygulamaya göre 2018 yılında ABD’de üretilecek tüm araçlarda park sensörü zorunlu oluyor.

ABD’de üretilen tüm araçlarda arka park sensörü zorunlu oluyor

2018’de ABD’de Üretilen Tüm Araçlarda Arka Park Sensörleri Bulunacak

Park sensörleri uzun süredir otomobillerde en çok kullanılan teknolojilerin başında geliyor. Bazı araçlarda standart olarak gelen park sensörleri, harici olarakta araçlara monte edilebiliyor. Küçük kazaları önlemede büyük fayda sağlayan park sensörleri ABD’de zorunlu oluyor. Kazaları önlemek için 2018’de ABD’de üretilecek tüm araçlara arka park sensörü zorunluluğu getiriliyor. Bu sensörler ise temel olarak olarak üç ana kategoride kullanılıyor.

Algılama

Arka park sensörleri yaklaşık 15 yıldır hayatımızda. Bu sensörler birçoğumuzun tanık olduğu gibi, özellikle park sırasında bir alana yaklaşmanız durumunda ‘bip’ sesi veriyor. Bazı GM araçları bu ses yerine koltuğunuzu titreştirir ancak temelde iki olay da sürücüyü uyarmaya yöneliktir.

Görme

Arka kamera kullanan arabalar ile kullanmayan arabalar teste tabi tutulduğunda, arka kameraya sahip olan araçların daha az kaza yaptığı gözlendi. Bu sebeple 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren, tüm yeni otomobillerde bu teknoloji kullanılacak. Bu kamera sayesinde sürücüler, çizilen basit çizgilere bakarak olayı daha iyi kavrayabilir ve geride kalan alanı rahatlıkla görebilirler. Bu ciddi anlamda önemli bir teknolojidir. Tabii ki bu durum, dikkatli olan ve olmak isteyen sürücüler için geçerlidir. Firmalar bu bağlamda sadece arkada kalan alanı göstermekle kalmayarak 360 derecelik görüş açıları da sağlayabiliyorlar.

Durdurma

Yukarıdaki iki madde oldukça önemliydi ancak müdahale payı sürücüde olduğu için hata faktörü olabilirdi. Ancak durdurma özelliği ile birlikte araç kendini otomatik olarak frenleyebilir. Şu an için bu teknoloji daha çok orta segment üzeri araçlarda kullanılsa da, 2018 yılı itibariyle üretilen tüm otomobillerde görülecek.

2018 yılı itibariyle ABD’de üretilecek olan tüm araçlarda kullanılacak olan bu özelliklerin hepsi daha az kaza yapmaya yönelik olarak geliştirilen teknolojilerdir. Konu hakkında çalışmalar yapan araştırmacıların bulgularına göre, arka sensör sahibi sürücüler diğerlerine göre %8 daha az kaza yapmıştı. Peki siz bu sensörler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce de yaygınlaşmalı mı?

Kaynak: Webtekno.com

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ