Akıllı Gündem

ABD’de tüketici güveni 14 yılın zirvesine yükseldi

ABD’de tüketici güveni 14 yılın zirvesine yükseldi

Investing.com – ABD’den Mart ayı Michigan Tüketici Hissiyatı açıklandı ve endeks 101,4 ile beklenti altında kaldı. Ocak’ta 95,7 ve Şubat’ta 99,7 ile yükselişini koruyan endeks, Mart ilk okumada 102 gelmişti, ancak son okumada düşüş gösterse de bu seviye 2004’ten sonraki en yüksek seviye oldu.

Bugün açıklanan kişisel gelir ve harcamalar Şubat ayında beklentileri karşıladı ve işsizlik maaşı başvuruları da son haftada 12 bin kişi azalarak 215 bin seviyesine geriledi.

Dün açıklanan büyüme rakamları da beklentileri aştı ve konut satışları da Şubat ayında beklenti üzerinde artış gösterdi, reel harcamalar son çeyrekte %4 ile 2015’ten sonraki en yüksek seviyeye çıktı. Son veriler ABD ekonomisinde istihdam piyasasının güçlü olduğunu, harcamaların arttığını ve iş gücü piyasasında da kuvvetlenme olduğunu gösteriyor, ancak harcamaların beklenen seviyede gelmesi enflasyondaki kademeli yükseliş algısını destekledi.

Fed, Mart ayı FOMC toplantısında büyüme beklentisini %2,5’ten 2,7’ye yükselmişti ve ardından son çeyrek verilerinin de beklentileri aşması ile ABD ekonomisinin ilk çeyrekte güçlü kalması bekleniyor.

Dolar, verilerden destek alarak toparlanma gösterdi bu hafta ve ayrıca ticaret endişelerinin azalması da piyasalardaki satışların durmasını sağladı.

Haftanın 4. İşlem gününde dolar, bir miktar düşüş yaşarken borsalar yükselişle açıldı.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ