Akıllı Gündem

ABD’de savcılar ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank yetkilisi Atilla için yaklaşık 20 yıl hapis istediler

ABD’de savcılar ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank yetkilisi Atilla için yaklaşık 20 yıl hapis istediler

Jonathan Stempel

NEW YORK, 5 Nisan (Reuters) – ABD’de savcılar ABD’nin İran yaptırımlarını ihlalden suçlu bulunan Halkbank HALKB.IS yetkilisi Mehmet Hakan Atilla için yaklaşık 20 yıl hapis cezası verilmesini istediler.

Atilla geçen yıl Mart ayında New York’ta gözaltına alınmış, ve dört hafta süren duruşmaların ardından ABD’nin İran yaptırımlarını ihlale yardımdan 3 Ocak tarihinde suçlu bulunmuştu. Richard Berman, Atilla’nın alacağı cezayı 11 Nisan’da açıklayacak.

Atilla’nın avukatları konuya ilişkin açıklama talebini reddettiler.

Savcılar davada Atilla’yı İran’ın yaptırımları ihlal ederek hayali altın ve gıda ticareti sürdürmesine yardım ederek Türk-İran uyruklu altın taciri Reza Zarrab ve diğerleriyle işbirliği yapmakla suçlamışlardı. Zarrab kendisine yöneltilen suçlamaları ve iddia makamı lehine tanıklık yapmayı kabul etmişti. Atilla ise hiçbir komploya katılmadığını savunmuştu.

Savcılar mahkeme kayıtlarında “ABD ve diğer ülkelerin, İran hükümetini iddia edilen nükleer silah arayışı ve terörist gruplara destek verilmesi de dahil olmak üzere zararlı ve ölümcül faaliyetler için mali kaynaklardan yoksun bırakmak için ciddi girişimle meşgul olduğu bir dönemde, Atilla bu çabaları baltalayan kilit bir aktördü” dediler.

Manhattan federal mahkemesinin kayıtlarına göre Atilla’nın avukatları geçen hafta Atilla’nın suçlu bulunduğu konulardaki federal düzenlemelerin 46 ila 57 ay arasında hapis cezası öngördüğünü, ancak verilecek cezanın bundan “çok daha az” olması gerektiğini belirtmişlerdi. Atilla’nın ABD’nin yaptırım kanunu kapsamında yargılanan ilk ve tek yabancı bankacı olduğuna dikkat çekerek, başka hiçbir bankacının bu şekilde yargılanmadığı göz önüne alındığında ağır bir ceza verilmesinin adil olmayacağını belirtmişlerdi.

Avukatlar, Atilla’nın “ABD’ye (vatandaşlık bağıyla bağlı) birine kıyasla daha az kabahatli” olduğuna ve yine ABD’ye bağlı olmayan birinin “ABD’nin uluslararası politika hedeflerini saptırmasının açık bir hata olmadığını” ifade etmişlerdi.

ABD’li savcılar Atilla’nın benzer davalarda yaklaşık olarak 20 yılla “kıyaslanabilir” ve her durumda 15 yıl sekiz aydan uzun bir cezayı hak ettiğini söyledi. Savcılar ayrıca federal hüküm verme ilkelerinin 105 yıl ceza önerdiğini de söylediler.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir.

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Ebru Tuncay)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ