Akıllı Gündem

ABD’de istihdam Mart ayında azalırken saatlik kazançlar yükseldi

ABD’de istihdam Mart ayında azalırken saatlik kazançlar yükseldi

Investing.com – ABD’den Mart ayı tarım dışı istihdam rakamları açıklandı. Şubat’ta 313 bin gelen veri, Mart’ta 193 bin beklentisine karşın 103 bin geldi, geçen ayın rakamları ise 313 binden 326 bine yukarı yönlü revize edildi.

İşsizlik oranı %4,1 ile sabit kalırken verinin en önemli kalemi olan saatlik ücretler Mart’ta %0,3 ile beklentileri karşıladı.

Piyasalar veriye ilk tepki olarak dolar satışı verdi ve ABD Dolar Endeksi 90,30 seviyesine gerilerken USD/TRY kuru da 4,0440 seviyesine sınırlı gerileme yaşadı. EUR/USD paritesi verinin ardından 1,2256 seviyesine yükselirken Ons Altın 1,330$ seviyesine yükseldi.

Verinin içeriğine baktığımızda istihdam rakamları geçen ayki sert yükselişin ardından bu ay beklenti altında kaldı, ancak geçen ayın rakamlarının yukarı yönlü revize edilmesi ve saatli kazançların beklentiyi karşılaması dolardaki düşüşün sınırlı kalmasını sağladı.

Saatlik kazançlar, Şubat ayında %0,1 ile beklenti altında kalmıştı, ancak Mart’ta %0,3 artış yaşanması ücretlerde kademeli toparlanma görüldüğünü gösteriyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ