Akıllı Gündem

ABD ve Çin arasındaki gümrük tarifesi Dolar’ı negatif etkiliyor

ABD ve Çin arasındaki gümrük tarifesi Dolar’ı negatif etkiliyor

Investing.com – ABD Başkanı Donald Trump’ın 9 Mart’ta ithal çeliğe %25 ve alüminyuma %10 gümrük tarifesi uygulanacağını açıklamasının ardından ticaret savaşları endişeleri başlamış, bu endişeler doların değer kaybetmesine neden olmuştu.

Trump, ithal çeliğe %25 ve alüminyuma %10 gümrük tarifesi uygulanması kararının ardından Kanada, Meksika, AB ve Avustralya gibi ülkelerin şimdilik muaf olacağını belirtmiş ancak devamında Çin’e 60 milyar dolarlık ek gümrük vergisi tarifesi konacağını belirtmişti. Özellikle teknoloji ve fikir üretiminde Çin’in ABD’den haksız kazanç elde ettiğinin de altını çizmişti.

Trump’ın aldığı bu kararın ardından Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD’nin bu kararından vazgeçmesini, aksi takdirde kendi ulusal çıkarları için kararlar almak zorunda olacaklarını açıkladı. Ticaret Bakanının bu açıklamalarının ardından Çin’in ABD’den ithal edilen 128 ürüne %15 ila %25 vergi uygulayacağı açıklandı.

ABD’nin gümrük tarifesine Çin’den de misilleme gelmesi piyasalarda ticaret savaşları endişesini güncel tutuyor ve dünyanın en büyük iki ekonomisinin bu süreçteki tavırları merakla beklenirken dolar, süreçten olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

2017’nin son çeyreğinde düşüş yaşayan ve 2018’in ilk ayında da değer kaybı yaşayan dolar, Şubat’taki toparlanmanın ardından Mart’ta kazançlarını geri verdi ve 2018’in ilk çeyreğini düşüşle tamamladı.

Ticaret alanındaki uygulamalarda alınacak yeni kararların ülke ekonomilerindeki riskleri artıracak boyutta olması küresel risk iştahını da azaltıyor. Haftanın devamında ABD ve Çin arasındaki vergi tarifesinde yeni kararların alınması dolar negatif etkiyi sürdürebilir. Bununla beraber ekonomik verilerin iyi gelmesi de dolar üzerinde hissedilir toparlanma yaratamayabilir.

Gündemin ilk sırasında yer alan ticaret tarifelerine dair daha esnek ve karşılıklı uzlaşıyı sağlayacak gelişme dolar için pozitif olacaktır.

Haftanın ilk işlem gününe Paskalya tatili nedeniyle sakin başlayan piyasalarda dolar da yatay seyir izliyor. ABD Dolar Endeksi , Nisan ayına 90,0 seviyesi altında başlarken dolar; Japon yeni hariç majör paraların tamamı karşısında düşüş yaşarken gelişen ülke kurlarının da çoğu karşısında hafif gerileme gösteriyor.

Günün devamında açıklanacak ISM imalat satın alma endeksi takip edilecek, ancak zayıf işlem hacminden dolayı verinin etkisi sınırlı kalabilir.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ