Akıllı Gündem

ABD stok ve üretimdeki artış petrol fiyatlarındaki yükselişi engelleyebilecek mi?

ABD stok ve üretimdeki artış petrol fiyatlarındaki yükselişi engelleyebilecek mi?

Yazar: Şenay Şerefoğlu

Ham Petrol geçtiğimiz hafta 66, 65$ ve Brent Petrol de 71$ seviyesine yükselerek son 3 yılın zirvesini gördü. Petrol fiyatlarında yaşanan artışın nedenine baktığımızda;

– Petrol üretici ülkelerin arz kesintisine sadık kalmaları fiyatların düzenli olarak yükseliş göstermesine oldukça destek sağladı. Özellikle Ağustos’ta neredeyse tüm ülkelerin en düşük üretimi yapmaları ile yükselişe geçen fiyatlar, istikrarla 5 ay üst üste yükseldi.

– Petrol fiyatlarında 5 aylık yükselişin hız kazanmasında bu süreçte önemli petrol santralleri ve boru hatlarında yaşanan patlama, Ortadoğu’daki önemli petrol üretici ülkeler arasında yaşanan gerginlik ve grevler de etkili oldu.

– ABD’de Ham Petrol stokları 10 hafta üst üste düşüş yaşadı ve stoklardaki bu düşüş fiyatların da yükselmesini sağladı.

Haftaya düşüşle başlayan Ham Petrol, 63,70 seviyesine gerilemesinin ardından dün ve bugün alıcılı fiyatlanıyor ve %1 artışla tekrar 65,50$ seviyesine yükseldi. Ancak petrol fiyatlarındaki yükseliş ivmesini kesecek bir gelişme var ki ABD petrol kuyularındaki ve üretimdeki artış!

– ABD’de 10 hafta boyunca düşen stoklar son haftada yükselişe geçerken aktifleştirilen sondaj kuyusu sayısı da artış gösterdi. Üretim ve stoklardaki artışın devam eden haftada da artması Ham Petrol fiyatlarının 65$ üzeri ataklarını zorlayabilir.

Artan petrol fiyatları, petrol ithal eden ülkeleri 2017’de zorladı ve Türkiye de petrol fiyatlarındaki artıştan negatif etkilenen ülkelerden oldu.

TCMB, ithalat fiyatlarındaki artışın üfe ve enflasyonda yukarı yönlü harekete neden olduğunu PPK notlarında paylaşmış ve 2018 yıl sonu petrol fiyatlarındaki gön görülerini de yükseltmişti.

2017’nin son çeyreğinde TL’de yaşanan rekor kayıp ve petrol fiyatlarındaki artış benzin fiyatlarına da çok kere zam yapılmasına neden oldu.

Petrol fiyatlarındaki yükseliş yurt içinde üfe ve enflasyonda artışa, benzin grubunda da yeni zamlara neden olabilir.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ