Akıllı Gündem

ABD enflasyon verisi Dolar/TL kurunda nasıl fiyatlamalar yaratabilir?

ABD enflasyon verisi Dolar/TL kurunda nasıl fiyatlamalar yaratabilir?

Investing.com – Bugün açıklanacak TÜFE verisi öncesinde dolar tarafındaki düşüş devam ederken gelişen ülke para birimlerindeki toparlanma da sürüyor.

Piyasalar bugün açıklanacak enflasyon rakamlarının Ocak ayında gerileme göstermesini bekliyor ve eğer TÜFE tarafında düşüş yaşanırsa haftaya düşüşle başlayan dolar, kayıplarını genişletebilir. 89,0 tabanına yaklaşan ABD Dolar Endeksi tarafında bu seviye altına doğru gerileme görülebilir. Dolarda yaşanacak gerileme USD/TRY kurunda 3,78 desteğine doğru geri çekilme sağlayabilir.

TÜFE verisinin kritik öneme sahip olmasında Fed’in faiz artış hızında enflasyon rakamlarını baz almasının etkisi var ve eğer enflasyon Ocak ayında beklenti üzerinde gelir, çekirdek kalemde de aynı artış yaşanırsa dolar tarafında bugün itibariyle toparlanma görülebilir.

Olumlu TÜFE verisi ve dolarda yaşanacak yükseliş ile USD/TRY kurunda 3,82 direnci üzerine ataklar görülebilir. TÜFE’nin beklenti üzerinde gelmesi olasılığında hisse senetlerindeki düşüş hızlanırsa kurdaki artış da aynı şekilde hızlı olabilir.

TÜFE verisiyle beraber perakende satışlar da beklentileri karşılarsa ABD Dolar Endeksi 90,0 seviyesine yükseliş gösterebilir, ancak endeks tarafındaki fiyatlama oldukça zayıf ve makul seviyelerde fiyatlanma için 95,0 seviyesi üzerinde olması gerekiyor.

Bugün ABD verileri piyasaların en önemli gündemi ve volatilitenin artması bekleniyor.

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ