Akıllı Gündem

ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 2,9 büyüdü.

ABD ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 2,9 büyüdü.

ABD ekonomisine ait dördüncü çeyrek büyüme verisi, yüzde 2,9 seviyesinde açıklandı. Üçüncü çeyrekte yüzde 3,2 seviyesinde olan bu rakamın dördüncü çeyrekte yüzde 2,9 seviyesinde gerçekleştiği görülüyor. Beklentilerin üzerinde gelen bu verinin kişisel tüketim harcamalarındaki artış nedeniyle yukarı yönlü ivmelendiği görülüyor. Diğer taraftan ithalat tarafındaki artış ihracat kanadındaki artıştan daha fazla olurken, kamu tüketim harcamalarının ise yüzde 3,0 seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Diğer dikkat çeken bir başlık olarak ise büyüme rakamında meydana gelen artışa yüzde 1,9 ile Çekirdek PCE endeksindeki artışın eklenmesi ekonominin güçlendiğine yönelik sinyal oluşturuyor.

Verinin içeriğine bakıldığında, ekonominin en önemli kısmını oluşturan tüketici harcamalarında yüzde 4,0 ile beklentinin üzerinde ivmelenme yakalandığı görülüyor. Raporda dikkat çeken en olumsuz kanı ise özel yatırım harcamaları üçüncü çeyrekte yüzde 7,3 seviyesinde gelirken, dördüncü çeyrekte yüzde 4,7 seviyesinde gerçekleşerek bir miktar zayıfladığı yönünde. Ayrıca raporun içeriğinde dördüncü çeyrek şirket karlarında daralma meydana geldiğini görüyoruz.
SONUÇ
ABD ekonomisinin 2017 yılı son çeyreğinde yüzde 2,9 oranında büyümesi piyasalar tarafında olumlu algılanarak Dolar varlıklarına değer kazandırdığı görülmekte. Açıklanan verinin Fed’in şahin bir görünüm sergileyen Mart ayı toplantısında yukarı yönlü revize ettiği büyüme rakamları ile örtüştüğü görülüyor. Ayrıca veri sonrası Dolar’da meydana gelen artış EURUSD paritesinde 1,2365 seviyesine varan geri çekilmeyi desteklerken, Ons Altın 1334 seviyelerine yönelik satış baskısı yarattığı görülüyor.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ