Akıllı Gündem

Abank’ta hisse devri ne zaman yapılacak

Anadolu Endüstri Holding’in The Commercial Bank of Qatar’a 222,5 milyon dolara sattığı yüzde 25 hissenin, devir işlemleri ne zaman yapılacak? Katar Merkez Bankası, hisse devrine ne zaman onay verecek?

Abank’ta hisse devri ne zaman yapılacak

Abank, yönetim yapısındaki değişikliklerin yanında ortaklık yapısıyla ilgili gelişmelerle de dikkat çekiyor.

Bu yıl mart ayında genel müdür Meriç Uluşahin’in görevden ayrılmasının ardından göreve vekaleten Mali Kontrol ve Planlamadan Sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcısı olan Müge Öner atanmıştı. Öner aynı zamanda yönetim kuruluna da girmişti. 28 Ekim itibarıyla da bankanın İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Durul Selçuk getirildi.

Banka ile ilgili ikinci önemli konu ise Anadolu Endüstri Holding‘in elindeki yüzde 25 hisseyi daha 222,5 milyon dolara ana ortak Katar sermayeli The Commercial Bank of Qatar‘a
(CBQ) satması. Hatırlanacağı üzere, Anadolu Endüstri Holding elindeki yüzde 25 hisseyi 18 Temmuz tarihli yönetim kurulu kararıyla Katarlı ortağa satmaya karar vermişti. Bu satış kararı 18 Temmuz 2013’te akdedilen hissedarlar sözleşmesi çerçevesinde alınmıştı.

Bu işlemin tamamlanması için Katar’da ve Türkiye’de resmi kuruluşların izin sürecinin tamamlanması bekleniyor. Aldığımız bilgilere göre, Türkiye tarafında BDDK ve Rekabet Kurumu izinleri alındı. Katar tarafında ise Katar Merkez Bankası’nın onayının alınması gerekiyor. Katar tarafında onayın en geç bu yılın sonuna kadar çıkacağı tahmin ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ