Akıllı Gündem

AB liderleri Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşanan doğalgaz gerilimindeki faaliyetlerini kınayacaklar

AB liderleri Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de yaşanan doğalgaz gerilimindeki faaliyetlerini kınayacaklar

Gabriela Baczynska

BRÜKSEL, 22 Mart (Reuters) – Avrupa Birliği ülkeleri liderlerinin Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum Yönetimi ile Doğu Akdeniz’deki doğalgaz rezervleri konusunda yaşadığı gerilimde yasadışı olarak nitelendirdikleri eylemlerini şiddetle kınayacakları bildirildi.

Atina ve Lefkoşa, Doğu Akdeniz’de yaşananlardan sonra offshore petrol ve doğalgaz aramalarına ilişkin yaşanan gerilimde Ankara’yı uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı.

Reuters’in gördüğü ve bugün AB liderler zirvesinde yayınlanacak taslak belgeye göre “Türkiye’ye bu eylemleri durdurması ve Kıbrıs’ın doğal kaynaklarını hukuk uyarınca araması ve kullanmasını öngören egemenlik haklarına saygı göstermesi” çağrısında bulunulacak.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 9 Şubat’ta İtalyan Eni ENI.MI şirketinin kiraladığı bir doğalgaz arama gemisinin ada açıklarında yapacağı sondaj çalışmasının Türk askeri gemileri tarafından engellendiğini söylemişti.

Türkiye ise adanın çevresindeki offshore deniz yetki alanlarının bazı bölgelerinin, Türkiye’nin ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yetki alanları kapsamına girdiğini belirtiyor.

AB LİDERLERİ, 26 MART’TA CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

AB’nin NATO’daki ikinci büyük orduya sahip olan ve Orta Doğu ile Afrika’dan Avrupa’ya gelen düzensiz göçün sınırlanmasında etkili olan Türkiye ile ilişkilerinde ihtiyatlı olması gerekiyor.

AB’nin, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın artan otoriterliği” olarak nitelendirdiği duruma yönelik eleştirilerini artırmasına rağmen Avrupa Birliği’nin üst düzey yetkilileri, AB-Türkiye ilişkilerini ve bölgesel meseleleri değerlendirmek üzere 26 Mart’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşecek.

Bu toplantıda AB Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için üç milyar euro daha finansman (3.7 milyar dolar) sağlayacağına söz vereceğini belirtti. Ancak, toplantıda Erdoğan’a Türkiye’nin Afrin operasyonuna ve ülkede insan hakları alanında yaşanan gelişmelere ilişkin geçmişte de dile getirdikleri eleştirileri bir kez daha dile getirecekleri belirtiliyor.

AB liderleri çoğunluğu Alman vatandaşı olan ve Türkiye’de tutuklu bulunan AB ülkelerinin vatandaşlarının serbest bırakılması çağrısında da bulunacaklar.

Haberin orijinali için tıklayınız: Bu haber, linkleri yukarıda belirtilen haber ya da haberlerden derlenmiştir. Tam çevrilmiş metin olmayabilir

(Haberi çeviren Canan Sevgili; Redaksiyon Tülay Karadeniz)

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ