Akıllı Gündem

9 maddede Trump ile Cambridge Analytica’nın ilişkisinin tarihçesi

Kişisel bilgilere usulsüz şekilde el koyup siyasi kampanyalarda kullanan Cambridge Analytica’nın Trump ile ilişkisi 2013 yılına kadar uzanıyor.

9 maddede Trump ile Cambridge Analytica’nın ilişkisinin tarihçesi

Kişisel bilgilere usulsüz şekilde el koyup siyasi kampanyalarda kullanan Cambridge Analytica’nın Trump ile ilişkisi 2013 yılına kadar uzanıyor.

Dünya kamuoyu, birkaç gündür Cambridge Analytica isimli şirketin Facebook üzerinden usulsüz şekilde elde ettiği bilgileri siyasi kampanyalarda kullanması skandalı ile çalkalanıyor. 

Cambridge Analytica’nın 50 milyon Facebook hesabından gizli bilgilere erişim sağladığı ve bu bilgilerin 2016’da ABD’de yapılan başkanlık seçimleri ile Brexit referandumunda kamuoyunu etkilemek için kullanıldığı öne sürülmüştü. Şirket bu iddiaları reddederken iddiaların merkezindeki isim olan Alexander Nix’i de görevden aldı. 

Amerikan medyasına yansıyan bilgilere göre Trump kampanyası ile Cambridge Analytica’nın ilişkisi 2013 tarihine kadar uzanıyor. 

İşte bu ilişkinin tarihçesinde öne çıkanlar… 

1- 2013’te Cumhuriyetçilerin kampanyasına önemli bağışlar yapan Robert Mercer Britanyalı davranışsal araştırma şirketi SCL Group ile ortaklık kurdu. Mercer, daha önce SCL Group Seçim Direktörü olan ve şimdi skandalın merkezindeki isim olan Alexander Nix’in liderlik ettiği projeye 1,5 milyon dolar finansman sağladı. 

2- 2014’te Facebook kullanıcılarının izniyle kullanıcıların ve bağlantıların profil bilgilerini edinmek isteyen uygulamalara onay verdi.

3- Haziran 2014’te SCL çalışanı Christopher Wylie, Facebook’ta yerleştirdikleri uygulama ile edindikleri bilgilerden kişisel haritalama uygulamasını geliştirmesi için Rus kökenli Amerikan vatandaşı Aleksandr Kogan’ı buldu. 

4- Aynı ay Robert Mercer Cambrigde Analytica’nın oluşturulması için 15 milyon dolarlık bir finansman sağladı. Sonradan kovulsa da bir dönem Trump kampanyasının önemli isimlerinden biri olan Steve Bannon da bu aşamada devreye girdi. 

5- Temmuz 2014’te bir hukuk danışmanlığı firması, Alexander Nix’in ABD vatandaş olmadığını ya da yeşil karta sahip olmadığını, dolayısıyla yönetimde aktif olarak yer almaması gerektiğini söyledi. 

6- 2015’te Facebook, Kogan’ın uygulamasının 50 milyon kişiden bilgi devşirdiğini keşfetti. Cambridge Analytica verinin silindiğini belirtti. Ama New York Times’ın haberine göre bilgiler hala Cambridge Analytica’nın veri merkezlerinde duruyordu. 

 

7- 17 Haziran 2015’te Trump kampanyası Brad Parscale’ı Jared Kushner’ın liderlik ettiği dijital operasyonlar için göreve aldı. 

8- Business Insider’ın haberine göre Haziran 2016’da Kushner, Parscale ve Trump kampanyasının tartışmaları ismi Robert Manafort, Cambridge Analytica’nın görevlendirilmesinde kritik isimler oldu. 

9- Haziran 2016’da Wall Street Journal’ın haberine göre Alexander Nix, Wikileaks kurucusu Julian Assange ile temasa geçti. Assange teklifi geri çevirdiğini söyledi.    

 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ