Akıllı Gündem

850 çalışanı iki yılda 20’ye indiren skandal

Sağlık teknolojileri girişimi Theranos’un çalışan sayısı, kan tahlillerindeki sahtecilik skandalı sonrası 850’den 20’ye indi

850 çalışanı iki yılda 20’ye indiren skandal

Sağlık teknolojileri girişimi Theranos’un çalışan sayısı, kan tahlillerindeki sahtecilik skandalı sonrası 850’den 20’ye indi

Yanlış kan testleriyle müşterileri dolandırdığı ve yatırımcılarından 700 milyon dolar topladığı iddia edilen sağlık teknolojileri girişimi Theranos, bugüne kadar gerçekleşen tenkisatlardan geriye kalan iş gücünün de büyük bir kısmıyla yolları ayırıyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre Kaliforniya merkezli şirket, 125 çalışanının sayısını 20’den az bir sayıya düşürecek.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’ndan (SEC) mart ayında yapılan açıklamada şirketin 34 yaşındaki kurucusu Elizabeth Holmes’un 500 bin dolar para cezası ödeyeceği, 19 milyon hissesinden vazgeçeceği ve 10 yıl boyunca herhangi bir devlet kurumunda çalışamayacağı belirtildi.

Kan tahlillerini yüzde 90 doğruluk payıyla yüzde 70 daha ucuza yaptığını iddia eden Theranos, tahlillerinin her zaman doğru sonuç vermediği skandalıyla sarsıldı. 

2016 yılında şirket, 10 binlerce sonucu düzeltmeye çalıştığını açıklamıştı.

CEO Holmes’un 4,5 milyar dolarlık serveti bir anda sıfıra inerken, şirket 2017 başında, iş gücünün yüzde 40’ını işten çıkardı ve tüm testler durduruldu. Şirketin işten çıkarmalardan önce yaklaşık 850 çalışanı vardı. 

 

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ