Akıllı Gündem

80’lerin efsanesi Atari HDTV destekli olarak geri dönüyor

80’lerin efsane oyun konsolu üreticisi Atari, küllerinden yeniden doğmaya hazırlanıyor. Şirket HDTV destekli yeni bir konsol üzerinde çalışıyor.

80’lerin efsanesi Atari HDTV destekli olarak geri dönüyor

Atari, 80’lerde satış kıran oyun konsollarının başında geliyordu. Atari daha sonraki yıllarda ortaya çıkan Sony ve Nintendo gibi  rakiplerinin yeni teknoloji oyun konsolları karşısında varlık gösteremedi. Atari’nin son oyun konsolu 1983’te çıkan Jaguar oldu. Atari, görünüşe göre yeniden oyun dünyasına dönmeye hazırlanıyor. Şirketin CEO’su Frederic Chesnais, Atari’nin donanım işine geri döneceğini açıkladı. Chesnais’e göre, Atari yeni bir konsol üzerinde çalışıyor. Atari 2600‘ün modern hâli olacak yeni konsolun adı henüz belli değil.

Atari’nin Nintendo’nun açtığı yolda ilerleyerek bir minyatür konsol hazırlayacağı tahmin ediliyor. HDTV destekli bir Atari 2600 hazırlayabilir. Şirketin yeni konsolu Atari 5200, Atari 7800, Atari Jaguar oyunlarını da desteklerse gerçek bir 80’ler nostaljisi yaşatabilir. Ancak Nintendo’nun NES Classic’te yaptığına benzer bir yol izlerse, Atari 2600 tutarsa, diğer konsolların da minyatürleri ayrı olarak satışa çıkabilir.

 

Chesnais, konsolun PC’lerdeki bir teknolojiyi baz alacağını söyledi. Microsoft ve Sony de Xbox One ve PlayStation 4 için benzer bir yol izlemişti. Bunun sebebi de, geliştiricilerin oyunları, hâlihazırda alışık oldukları şekilde, PC üzerinde hazırlayabilmesini sağlamaktı. Böylece hazırlanan oyunlar da kolayca tüm platformlara uyumlu hâle getirilerek, geliştiricilere daha çok satış ve kazanç müjdesi veriyor.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ