DOLAR
9,5276
EURO
11,0674
ALTIN
547,47
BIST
1.509
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
18°C
İstanbul
18°C
Parçalı Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
16°C
Cuma Çok Bulutlu
17°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
17°C
Pazar Sağanak Yağışlı
18°C

8 aracı kurumun en çok önerdiği 40 hisse

BİST-100 endeksi 105 – 110 bin bandında seyrederken aracı kurumlar en çok hangi hisseleri öneriyor. İşte sekiz aracı kurumun önerdiği hisseler.

8 aracı kurumun en çok önerdiği 40 hisse
18.09.2017 11:36
0
A+
A-

Ocak ayından bu yana yabancı atımlarının da etkisiyle yükseliş hareketine devam eden Borsa İstanbul (BİST), eylül ayında yataya dönme eğiliminde. BİST, 110.000 tarihi zirvesini kırmakta zorlanıyor. Piyasa uzmanları, olası düzeltmelere dikkat çekmekle birlikte yıl sonu için endeks hedeflerinde önemli bir revizyona gitmiyor. Bunun yanında portföylerdeki hisse
oranında da ciddi bir düşüş yok. Ancak şirketlerin kârlılık beklentileri, değerlemeler gibi faktörlerle hisse seçimi daha özenli yapılmalı. Buradan yola çıkarak sekiz aracı kurumun model portföyünde önerdiği hisselere baktık. Toplamda 40 hisse öneriliyor. Bunlardan sekiz tanesi ise en az üç aracı kurum tarafından tavsiye ediliyor.

Hisse senedi piyasasında yılbaşında başlayan yukarı trend devam ediyor. Türkiye’ye yurtdışından portföy giri­şi (sıcak para) ağustos ortası itibariy­le 8,5 milyar dolara ulaştı. Bu tutarın 3 milyar doları hisse senedi piyasası­na, 5,5 milyar dolan ise faize geldi. En­deks yukarı hamlelerle TL bazında re­kor seviyelerini test ediyor. 4 Ocak’ta 76.143 seviyesinden başlayan hareket­
te 29 Ağustos tarihinde 110.423 kapa­nışını gördük.

ABD dolarının gevşek bir seyre girmesiyle 2017’de gelişmekte olan ülkelere sermaye girişi artmaya de­vam ediyor. Eylül ayının ilk yarısında da 107.000-110.000 bandındaki hare­ketin devam ettiğini ve endeksin son dönemde yukan trendde biraz zorlan­dığını görüyoruz.

“HALA POTANSİYEL VAR’

KAPİTAL FX GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM ETHEM EREN

“Hisse için portföylerde yüzde 20’lik ağırlık vermeye devam ediyoruz. Dolar kurunun aşağı hareketi şirketlerin birçoğunu olumlu etkilediği için mevcut değerlemelerle halen potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Bu dönemde, geçen yılı kötü geçiren havacılık sektörü rakamları baz etkisiyle düzelirken, savun­manın sektörel hikayesiyle, otomotivin ihracat artışıyla döviz girdisi sağlamasıyla, demir-çelik sektörünün endüstriyel metal fiyatlarındaki yükselişle iyi kâr açıklaması söz konusu oldu. Petrokimya, kimya, petrol sektörleri, başta Tüpraş ve Petkim olmak üzere, son derece başarılı finansal performans gösterdi. KGF kredi­lerinin etkisiyle güçlü seviyelerde kalan kredi büyümesi kamu bankalarını ve ağırlık­lı olarak ticari kredi veren bankaları, gıda enflasyonunun yüksek seyretmesi de gıda perakende hisselerini olumlu etkiledi.”

YANIT ARANAN SORULAR

Burada hisse senedi yatırımcısı açısından bazı sorulara yanıt aramak gerekiyor. Yukan trend eğilimi devam edecek mi? Bir trend değişikliği sin­yali var mı? Bu durumda portföyler­de hisse oranı korunmalı mı, düşürül­meli mi yoksa artırılmalı mı? Hangi hisse senetlerinde hala yatırım fırsat­ları var?

Tüm bu sorulara yanıt aramak üzere piyasa uzmanlarıyla konuştuk. Son olarak temmuz sonunda yayınla­nan Ekonomist’in ‘Piyasanın pusula­sı’ başlıklı kapak haberinde değerlen­dirmede bulunan uzmanlara danıştık. Endeks tahminlerinde ve portföyler­deki hisse paylarında değişiklik olup olmadığını sorduk. Aracı kurumların hangi hisseleri önerdiğini öğrendik. En çok önerilen hisselerin analizleri­ni topladık.

 

FAZLA DEĞİŞİKLİK YOK

Yaptığımız haber çalışmasına ba­kıldığında, genel olarak piyasa uzman­ları, 1,5 ay önce yaptığımız kapak ha­berimizdeki yıl sonu endeks tahmin­lerinde ve portföylerdeki hisse oran­larında çok fazla değişikliğe gitmiyor. Yapılan tahminlere göre endekste yıl sonu için 100.000’in altı çok fazla ön­görülmezken yukarıda 115.000 sevi­yeleri telaffuz ediliyor. Portföylerde­ki hisse oranında da radikal bir deği­şiklik yok. Sadece endeks 110.000’in üstüne çıktıkça pozisyon azaltılıp dö­viz varlıklara geçilebileceği şeklinde yorumlar olduğunu görüyoruz. Bunun yanında his­se önerileri de aldık.

Toplamda sekiz aracı kuruluşun önerilerin­de toplamda 40 hisse­nin tavsiye edildiğini görüyoruz. Bu hisseler arasında en az üç aracı kurum tarafından tavsi­ye edilen toplam sekiz hisse bulunuyor. Ha­berimizin detaylarında bu hisselerle ilgili piyasa uzmanlarının analizlerini de bulacaksınız.

 

“DOKUZ AY SOLUKSUZ YÜKSELDİ”

GEDİK YATIRIM GENEL MÜDÜRÜ METİN AYIŞIK

“Bİ5T-100 yılbaşından bu yana küresel hisse senedi piyasala­rında gözlenen rallide en olumlu performans sergileyen borsa­lar arasında yer aldı. 2016 yılını 78.138 puandan tamamlayan endeksin 2017yılındaki getirisi yüzde 40T1 seviyelere, aralık 2016 dönemindeki dip seviyelere göre olan yükseliş ise yüzde 50’li seviyelere ulaşmış durumda. Endeks, Aralık 2016 – Ağustos 2017 döneminde üst üste dokuz aylık soluksuz bir yükseliş performansı gösterdi. 2013 yılındaki üst üste yükseliş serisi yedi ayda kalmıştı. Eylül ayı başından bu yana satış bas­kısının öne çıktığı endekste, ayın geri kalan bölümünde bir toparlanma görülmediği takdirde, dokuz ay sonra ilk kez aylık bazda düşüş gündeme gelebilir!’

 

NELER ETKİLEYECEK?

Öncelikle piyasaları yıl sonuna ka­dar olan süreçte etkileyebilecek ge­lişmelere bakalım. Bunların başında tabii ki uluslar­arası piyasalarda yön tayin edici olan ABD Merkez Bankası’nın (FED) para politikası kararları geli­yor. FED’in para politika­sında atacağı adımlar ve 2018 yılına yönelik vere­ceği mesajlar yine piyasa­ların ana gündemi olacak.

ABD tarafında Başkan Donald Trump’ın performansı da çok önemli. Çünkü vergi ve sağlık reformlarındaki hayal kırıklık­ları doları zayıflatırken gelişmekte olan ülkelere iştahı çok arttırdı. Bu­rada yaşanabilecek pozitif gelişmeler­le FED daha agresif bir tonda konuş­maya başlarsa, Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Al tuğ Dayıoğlu’na göre, borsada 2018’de önemli bir per­formans beklemek çok gerçekçi ol­maz.

Altuğ Dayıoğlu, yurtiçinde ise ca­ri açıkta yeniden hızlanan artış ve büt­çe tarafında kötüleşmenin işimizi zorlaştıracak konuların başında geldi­ğini söylüyor. Dayıoğlu, bu iki unsu­run hem döviz hem de faiz üzerinde baskı kurmaya devam edeceği yoru­munu yapıyor. Altuğ Dayıoğlu, poli­tik olarak ise bir erken seçim ihtima­linin belirsizlik yaratarak fon girişle­rini zayıflatabileceğini ifade ediyor.

Borsayı etkileyebilecek 6 faktör

  • ABD enflasyonunda hızlanma,
  • Ekonomiyi canlandırıcı tedbirler,
  • FED ve/veya ECB tarafında bilanço küçültmeye yönelik atılabilecek adımlar,
  • AB ile ilişkilerin bozulması,
  • Kuzey Irak’taki referandum,
  • Çin’in kredi ve emlak balonunu söndürmek için alabileceği önlemler.

 

MERKEZ POLİTİKALARI

İntegral Yatırım CEO’su Kıvanç Memişoğlu, “Oluşabilecek dış şokla­rı hariç tuttuğumuzda global merkez bankalarının para politikalarına ilişkin kararlan piyasalara yön verecektir. Bu noktada FED ve Avrupa Merkez Ban­kası (ECB) güçlü piyasa oyuncuları. Dış endekslerin bize yan­sımaları önümüzdeki günlerde önemli olacak” diyor. Memişoğlu, bu­nun yanında üçüncü çeyrek döneme ait bilan­ço beklentilerinin de his­se bazlı hareketler yara­tabileceği yorumunu ya­pıyor.

Yatırım Finansman Genel Müdürü Ömer Eryılmaz, yurt- dışında FED’in faiz arttırma ve bilan­ço küçültme planlarına vurgu yapıyor. Eryılmaz’ın vurgu yaptığı bir diğer ko­nu ise Kuzey Kore ile ilgili gelişmeler. Bunların gelişmekte olan ülke piyasa­ları açısından takip edilecek önemli konular arasında olduğunu ifade eden Eryılmaz, Cumhurbaşkanı Re­cep Tayyip Erdoğan’ın 19-25 Eylül ta­rihlerinde ABD’ye yapacağı gezi sıra­sında Başkan Trump ile görüşecek ol­masının da ABD-Türkiye ilişkileri açı­sından önem arz ettiğini söylüyor. Eryılmaz, Ku­zey Irak’ta 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık re­ferandumuna dikkat çe­kiyor. Ömer Eryılmaz, “Yurtiçinde ise hüküme­tin açıklaması beklenen 180 günlük yol haritası ve bu doğrultuda açıkla­nacak teşvik mekaniz­maları BİST’in seyri açısından önem­li olacak” diyor.

 

HİSSE ÖNERİLERİ

Yukarıda da ifade et­tiğimiz üzere sekiz aracı kurumdan hisse önerile­ri aldık. Bu hisseleri ne­den önerdiklerini de sorduk. Bu kurumlar toplamda 40 hisse öne­risinde bulundu. Hisse önerileriyle ilgili değerlendirmelerde sıklıkla güçlü bilanço ve geleceğe yö­nelik olumlu beklentileri gördük.

İkinci çeyrek büyümesi içerisinde ihracatın oldukça güçlü olduğunu söyleyen Kıvanç Memişoğlu, “İhracat­çı şirketlerin 2017 yılında oldukça iyi performans göstermesini, ön plana çıkmasını bekliyorum. Otomotiv sek­töründe yüksek ihracat oranı olması nedeniyle Tofaş önde” diyor. Bunla­rın dışında beyaz eşya sektörü zayıf ol­masına karşın dışarıya yapılan ihraca­tın yüksek olması nede­niyle Arçelik ve Vestel’i takip edilecek hisseler arasında gösteren Me­mişoğlu’n un dikkat çek­tiği diğer hisseler ise Er- demir, TAV ve Aselsan.

 

aracı kurum 40 hisse öneriyor

İsim / Kurum Önerilen hisseler
Ahlatçı Yatırım Alarko Carrier, Aksa Enerji, Aselsan, Kron Telekom, Petkim, Trakya Cam, Tüpraş
Ata Portföy Bim, Erdemir, Garanti Bankası, Petkim, Tofaş, Tüpraş, Ülker
Gedik Yatırım Akbank, Aksa Enerji, Bizim Mağazalar, Coca Cola İçecek, Enka inşaat, Ford Otosan, İş GY0, Soda Sanayi, TSKB, TAV, Tüpraş
Integral Yatırım Arçelik, Aselsan, Erdemir, TAV, Tofaş, Vestel
İş Yatırım Datagate, Garanti Bankası, İndeks, Mavi, Migros, Turkcell, THY, Trakya Cam, Vakıfbank
Kapital FX Akbank, Bim, Emlak GY0, Erdemir, Garanti Bankası, Koç Holding, Sabancı Holding, Turkcell, THY
Turkish Yatırım Erdemir, Garanti Bankası, Kardemir D, Pegasus, Sabancı Holding, TAV, Tekten, THY, Tofaş, Trakya Cam, Tüpraş
Yatırım Finansman Aksa Enerji, Bolu Çimento, Garanti Bankası, Halk GY0, Kardemir D, Kordsa, Tofaş, Tüpraş, YKB.

 

Ata Portföy, sanayi ağırlıklı hisselere vurgu yapmaya devam ediyor. Sanayi hisselerinin üçüncü çeyrekte güçlü finansallar sunma­ya devam edeceğini belirtiyor. Tüpraş ve Petkim’i daha öne çıkacak his­seler arasında gösteren Altuğ Dayıoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ör­neğin ABD tarafında sürekli olarak fır­tınaların oluşması, Tüpraş’a ana ürün segmentinde önemli bir fi­yat artışı yarattı ve bu üçün­cü çeyreğe iyi yansıyacaktır. Listemizde Petkim, Erde­mir. BİM, Tofaş, Ülker yer­lerini korudular ve hedef değerlemelerine göre orta­lama yüzde 20-25 üzeri bir artış potansiyeli söz konu­su. Bankacılık tarafında ise en beğendiğimiz hisse Ga­ranti Bankası.”

 

UCUZ KALMIŞ HİSSELER

Ahlatcı Menkul Genel Müdürü Tuncay Karahan, endeksin bir süre ya­tay seyir izleyebileceği varsayımı altın­da yatırımcıların bu dönemde nispe­ten beklentisi güçlü olan, yaşanan yükseli­şe göre nispeten ucuz kalmış veya bedelsiz potansiyeli yüksek olan hisselere yönel­melerini öneriyor. Ta­kip ettikleri hisseleri Tüpraş, Petkim, Aselsan, Aksa ve Trakya Cam olarak sıralayan Karahan, bunun yanında şu hisselere de dikkat çekiyor: “Tuzla’daki arsa sa­tışıyla ilgili görüşmelere başlandığını açıklayan ve yüksek bedelsiz sermaye artırım potansiyeli taşıyan Alarko Carrier, telekomünikasyon operatörleri ve servis sağlayıcıların ihtiyaçlarına yöne­lik yazılım ve donanım çözümleri üreten ve Amerika’da Krontech adıy­la açtığı ofiste yurtdışında yazılım sa­tış ve pazarlama faaliyetlerinde bulu­nan Kron Telekom ve yüksek bedel­siz potansiyeline sahip Kartonsan ge­lecek dönemde izlenebilir.”

 

ENDEKS TAHMİNLERİ NE OLDU?

Yaptığımız görüşmelerde endeks­te yukarı yönlü potansiyelin sınırlı ol­duğu yorumlarını gördük. Ancak aşa­ğı hareketlerde, uluslararası para ha­reketlerinde özellikle FED kaynaklı ciddi bir kırılma olmadığı sürece, önemli bir düşüş beklenmiyor. 1,5 ay önce yaptığımız haberdeki yıl sonu öngörüleri ile son tahminler karşılaş­tırıldığında bunu görebiliyoruz.

ALB Menkul Genel Müdürü Cihan Aluç, endeksin 110.000’e doğru yük­selişin ardından bir yol ayrımında ol­duğu yorumunu yapıyor. Aluç’a gö­re, 110.000’in üzerinde 115-000’e ka­dar hareket sürebilir. Ana trend için­de 107.000’in altında ise yatırımcıla­rın portföy risklerini gözden geçirme­lerinde fayda var. Bu durumda 103-000-100.000 bandı aşağı yönlü geçilmediği sürece ana trendde bir bozulma olmayacağını söyleyen Aluç, “Ancak bu seviyenin altında hisse yatırımı cazibesini kaybedebilir. Bu ne­denle 107.000 seviyesinin altına gel­mesi durumunda olası durumun dü­zeltme olarak kalıp kalmayacağına ba­kacağız” diyor.

Cihan Aluç, bu süreçte özellikle bilanço yapısı sağlam, endeksin geti­risinden uzak kalan hisse senetlerini öneriyor. Sanayi tarafındaki büyüme­nin devamında sanayi hisselerini de öne çıkarıyor.

 

BÜYÜK DEĞİŞİM OLMAZ

Yıl sonu tahminlerinde büyük bir değişiklik yapmadıklarını söyleyen Ata Portföy Genel Müdür Yardımcısı Altuğ Dayıoğlu, üçüncü çeyrekte şir­ket kârlarının iyi gelmeye devam edeceğini söylüyor. Dayıoğlu, “Ban­kacılık için ise biraz daha yatay bir gö­rünüm söz konusu olacaktır, çünkü kredi artış hızları yavaşladı” diyor. Al­tuğ Dayıoğlu, 115.000’in üzerinde ka­lıcı olunabilmesi için 2018’de geliş­mekte olan ülkelere girişlerde yeni bir hikaye olması gerektiğini vurguluyor. Bu bağlamda bu yılın performansını 2018’e taşıyacak faktörlerin yurtiçin- den çok yurtdışı kökenli olmaya de­vam edeceğini de belirtiyor.

Bundan 1,5 ay önce endekste yıl sonu için 105-000-110.000 aralığı tah­mininde bulunan Yatırım Finansman Genel Müdürü Ömer Kıyılmaz, son durumda tahminini bir basamak ar­tırarak 110.000-115.000 bandına taşı­mış durumda. “Yurtdışında merkez bankalarının faiz artışının beklenen­den daha yavaş olabileceği beklenti­si gelişmekte olan ülke hisse senedi piyasaları için risk iştahını arttırıyor” diyen Eıyılmaz, bu konjonktürün de­vam etmesi halinde BİST-100’deki po­zitif seyrin devam edeceği yorumunu yapıyor. Kıyılmaz, BİST-100 için hedef fiyatlarının 115-000 olduğunu, za­man zaman bu seviyelerde kâr satış­larının olabileceğini de kaydediyor.

 

YÜKSEK ISKONTA SÜRÜYOR

Endekste en yüksek beklentisi olan kurum Turkish Yatırım ve 115 000 üstü olan bu beklentisini korumaya devam ediyor. Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Doğaner, bunun nedenini başlıklar halinde şöyle açık­lıyor: “Küresel ekonomideki kademe­li toparlanma devam ediyor ve dolar endeksindeki gerileme risk iştahının artmasına yardımcı olu­yor. Büyümedeki olumlu tempo sürüyor, Dolar/TL’nin belirli bant ara­lığında işlem görmesi be­lirliliği artırıyor. Hem FED hem de ECB tahvil alma­larının azaltılması konu­sunda ılımlı yaklaşımı sür­dürüyor. Faizin mevcut seviyelerinin cazip olma­sı neticesinde yabancı ilgilisi devam ediyor. Benzer ülkelerin borsa çarpan­larına göre de hala ucuz seviyelerde­yiz.”

Berra Doğaner’in verdiği bilgiye göre, BIST ileriye dönük F/K oranlarına göre 8,6x ile Rusya’dan sonra belli başlı gelişmekte olan ülke borsaları arasında hala yüksek iskontoyla işlem görüyor. Bu oran Güney Kore’de 8,8x, Çin’de 13,3x, Endonezya’da 16, lx ve Hindistan’da ise 18,4x seviyesinde bulunuyor.

 

 

8 KURUMUN EN ÇOK ÖNERDİĞİ 8 HİSSE

GARANTİ BANKASI (Söneri): TÜFE’ye endeksli devlet iç borçlanma senetlerinin etkisiyle güçlü net faiz marjı beklentisi ve kredi büyümesinin diğer özel bankalara göre daha olumlu katkısı nedeniyle ön plana çıkarılıyor.

TÜPRAŞ (5 öneri): Yılın ikinci yarısına güçlü başlangıç yapan ürün marjları, ağustos ayında Avrupa’da bir rafineride çıkan yangın sonrası oluşan arz sıkıntısı sayesinde ivme kazandı. Bu da üçüncü çeyrek beklentilerini daha da kuvvetlendirdi. Akdeniz rafineri marjının üzerindeki rafineri marjı performansı ve yüzde ll’lik temettü verimi beklentisi hisseye ilgiyi artırıyor. Hisse benzer şirket çarpanlarına göre yüzde 20 ‘ıskontolu işlem görüyor.

ERDEMİR (4 öneri): Çin’de altyapı yatırım harcamaları fiyatları yukarı çekerken, küresel ekonomik büyümeye de katkı sağlıyor. Demir cevheri fiyatı mayıs ayından bu yana yüzde 35 yükselişle 72,5 dolar/ton seviyesine ulaştı. Bu fiyat yükselişi demir-çelik satış fiyatlarına yansırken Erdemir’in ciro ve kârlılığına olumlu katkısının devam etmesi bekleniyor.

TOFAŞ (4 öneri): Hafif ticari araç satışlarının ağırlığının azalmasıyla dengeli ürün dağılımı, yüzde 70-74 bandında seyreden ihracat payının yurtiçi gelişmelerden sınırlı etkilenmesine neden olması ve Avrupa araç pazarındaki olumlu seyir hisseyi öne çıkarıyor.

TRAKYA CAM (4 öneri): 20l6’nın son çeyreğinde 84,7 milyon Euro’ya satın alınan İtalyan cam üreticisi Sangalli’nin katkısıyla birlikte mevcut faaliyetlerde hacim ve fiyat artışları yakalandı. Kapasite kullanım oranındaki ve faaliyet giderlerindeki iyileşme de hisseyi öne çıkarıyor.

AKSA ENERJİ (3 öneri): Kârlı Afrika bölgesi yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Varlık satışlarıyla düşen borçluluk oranı ve cazip değerlemesiyle portföylere konulması öneriliyor.

TAV (3 öneri): Geçen yıl kötü geçen sezonun ardından bu yıl baz etkisiyle havacılık sektöründe toparlanma eğilimi var. Bu süreçte havacılık hisselerine yönelik olumlu beklentiler artıyor.

THY (3 öneri): Şirket bilançoları FX kayıplarının etkisiyle hala zarar açıklıyor. Söz konusu durum hisse fiyatlamasını olumsuz yönde etkilemiş olsa da endeksin çok altında performans göstermiş olan hissenin artık bu durumu fiyatladığı ve çıkışa geçeceği belirtiliyor. Gelen/giden yolcu sayısındaki artış, koltuk doluluk oranlarındaki yükselme, maliyet kısıcı tedbirlerinin olumlu katkısı da şirketi öne çıkarıyor.

 

Portföydeki hisse oranı 1,5 ayda nasıl değişti? (%)

31 Temmuz 17 Eylül

İsim / Kurum 2017 2017 Ne öneriyor?
Altuğ Dayıoğlu/ Ata Portföy 20 18 Bugün itibariyle oran yüzde 18. BIST-100 eğer 115.000 seviyesine yaklaşırsa bunu yüzde 15’e indireceğiz. Azalttığımız ağırlıkları mevduat ve dövizli enstrümanlara kaydırıyoruz.
Berra Doğaner/ Turkish Yatırım 40 40 Fiyat/Kazanç olarak borsamn hala iskontolu olduğunu düşünüyoruz. Bilanço performanslarının da devamını bekliyoruz.
Cihan Aluç/ALB Menkul 20 20 Yüzde 20‘lik pay, endeksin 113.000-115.000 seviyesine yönelmesi halinde getiriden mahrum olmamak adına tutulabilecek bir oran olarak ifade edilebilir.
Engin Kuru/ IKON Menkul 20 15 BİST100 Endeksindeki yükseliş hızının yavaşlaması ve 110.000 seviyelerinde zirveler oluşmasından dolayı, görülebilecek geri çekilmelere karşı portföydeki hisse ağırlığı azaltılabilir.
İbrahim Ethem Eren/ Kapital FX 20 20 Yüzde 20 ağırlık vermeye devam ediyoruz. Dolar kurunun aşağı hareketi şirketlerin birçoğunu olumlu etkilediği için mevcut değerlemelerle halen potansiyel olduğunu düşünüyoruz.
Kıvanç Memişoğlu/ Integral Yatırım 40 40 Şirketlere yönelik kâr beklentilerinin güçlü olması nedeniyle portföy dağılımında yüzde 40 payı hisseye ayırmayı sürdürüyoruz.
Metin Ayışık/ Gedik Yatırım 30 20 Endeks halen orta-uzun vadede potansiyel taşıyor ancak kısa vadede aşağı yönlü riskler daha ağır basıyor, bir düzeltme olabilir. Bu nedenle hisse oranı 10 puan düşürülebilir. Hisseden ayrılacak kısım sabit getirili yatırım araçlarına kaydırılabilir.
Nahit Zincirli/ Logos Portföy 35 25
Ömer Eryılmaz/ Yatırım Finansman 35 30 110.000‘i geçmekte zorlanan endekste kısa vadede kâr realizasyonu görülebilir. Bu nedenle portföylerde ayırılan hisse payı yüzde 30’a çekilebilir. Buradaki pay ile dolar pozisyonu alınabilir.
Tuncay Karahan/ Ahlatçı Yatırım 30 30 Endeksin yıl sonuna kadar 105.000-110.000 aralığında yatay hareket edebileceği düşüncesiyle hisse oranını yüzde 30’da tutmaya devam ediyoruz.

 

Talip Yılmaz / Ekonomist

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.