Akıllı Gündem

7 ayrı günah “SE7EN”de!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da açılış yapan ”SE7EN” sergisi büyük ilgi görmeye devam ediyor.

7 ayrı günah “SE7EN”de!

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da açılış yapan ”SE7EN” sergisi büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Mecidiyeköy’deki Mustafa Taviloğlu’nun koleksiyonunun önemli bir kısmının bulunduğu Mudo Binası, 10-20 Nisan 2018 tarihleri arasında Emre Yusufi’nin “SE7EN” isimli solo sergisine Ayşe Jaber’in küratörlüğünde ev sahipliği yapıyor.

Yedi ölümcül günah olan Şehvet, Gurur, Öfke, Tembellik, Kıskançlık, Oburluk ve Açgözlülük imgelerinden oluşan işler göğü hırslı kralı mitolojik kahraman Herkül karakteri üzerinden anlatılıyor.

Mitolojinin en bilinen karakterlerinden biri olan Herkül ya da Herakles, bütün dünyada kültürlere gücün sembolü olarak yerleşmiştir. Mitolojideki rolü de yarı insan yarı tanrı olarak gücün ve dikbaşlılığın sembolü olup, doğduğu günden itibaren tanrısal bir kuvvete sahiptir.

Herkül, babasının kibri ve emsalsiz gücünün verdiği dokunulmazlık hissiyle insani zaafların en büyüğünden olan öfkenin vücut bulmuş haliydi. Çağlar boyunca arzu edilen dizginlenemez, sorgulanmayı sevmeyen, ideal erkek arketipini oluşturdu. Sergide yedi ölümcül günahı Herkül üzerinden anlatmanın nedeni de tam olarak budur.

Ayşe Jaber, serginin tanıtım metninde, “bu sergide size 7 ayrı günahı sunduk, lütfen işlediğiniz günahların karşısında aklınızdan iyilik geçene kadar kalın. ” şeklinde duygularını ifade ediyor. İnsan doğası gereği günah işlemeye meyillidir. Yarı insan yarı tanrı olan Herkül de bundan kaçamamıştır.
Sergide 7 ölümcül günahı anlatan 7 adet 120×120 diasec print baskı, 2 adet 70x55x35cm ölçülerinde sentetik mermer kullanılarak yapılmış heykel bulunmaktadır.

 

Kaynak: gecce.com.tr

Bu içerik gecce.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ