Akıllı Gündem

50 Milyon Facebook Kullanıcısı Güvenlik Açığından Etkilendi

50 Milyon Facebook Kullanıcısı Güvenlik Açığından Etkilendi

En büyük sosyal medya platformu Facebook’un başı kötü niyetli saldırılarla dertte. ABD seçimlerinde yaşanan “Cambridge Analytica” skandalı nedeni ile sıkıntılı günler yaşayan Facebook, bugünlerde benzer bir sorun ile karşı karşıya olduğunu açıkladı. 50 Milyon Facebook Kullanıcısı Güvenlik Açığından Etkilendi…

Sosyal medya şirketi Facebook, bir güvenlik ihlali tespit ettiklerini ve yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının bu durumdan etkilendiğini belirtti.

Açıklamada, bilgisayar korsanlarının ‘Başkalarının Gözünden Gör’ özelliğinin bilgisayar kodlamasındaki bir açığı kullanılarak, kullanıcı bilgilerine ulaştığı ifade edildi.

Facebook durumla ilgili düzeltme çalışmalarına başlarken emniyet birimlerine de bilgi verdiklerini söyledi.

Sosyal medya şirketinin dünya çapında 2 milyara yakın kullanıcısı bulunuyor.

Şirket güvenlik sorununa çözüm bulması için, 90 milyona yakın kullanıcının hesap oturumlarını kapattı ve kullanıcılardan tekrar giriş yapmalarını istedi.

Facebook siber saldırının arkasında henüz kimlerin olduğunu ve saldırının nereden geldiğini bilmediklerini ancak araştırmalara derhal başladıklarını belirtti.

Başkan Trump’ın seçim kampanyasıyla bağlantılı Cambridge Analytica firmasının, sosyal medya platformundaki bir uygulama sayesinde Facebook kullanıcılarının bilgilerini ele geçirmesi sonrası uzun zamandır yoğun eleştiri altındaydı.

Sophos Araştırma Birimi Yöneticisi “Chester Wisniewski” yaşananları değerlendirerek önemli uyarılarda bulundu

“Facebook kadar büyük ve karmaşık bir yapıda bazı sistem hatalarının yer alması kaçınılmazdır. Söz konusu geçiş izni onaylarının çalınması önemli bir sorun olmakla birlikte, kullanıcıların gizliliği açısından daha önce karşılaştığımız diğer saldırılar veya Cambridge Analytica kadar büyük risk oluşturmuyor. Diğer tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi, Facebook’ta da kullanıcılar kendilerine ait bilgilerin ve paylaşımların herkes tarafından görülebileceği varsayımıyla hareket etmelidir. Bu bir ele geçirme girişimiyle olabileceği gibi, bizzat sosyal medya kullanıcısının kazayla veya farkında olmadan yapacağı kontrolsüz paylaşımlar yoluyla da gerçekleşebilir. Bu nedenle önemli ve hassas bilgilerinizi bu gibi platformlarda asla paylaşmamalısınız. Şu an önlem almak için tek yapmanız gereken Log Out (Çıkış Yap) seçeneğiyle Facebook hesabınızdan çıkış yaparak yeniden girmekten ibarettir. Bu konuda daha derin endişeleriniz varsa, yaşanan bu olayı Facebook ve diğer sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızın gizliliğe dair ayarlarını etraflıca gözden geçirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ