Akıllı Gündem

50 bin dolarlık Bitcoin resminin şifresi çözüldü!

Binlerce dolar değerinde Bitcoin’e sahip olan bir kripto cüzdanın bilgilerini içeren resmin şifresi uzun uğraşlar sonunda çözüldü.

50 bin dolarlık Bitcoin resminin şifresi çözüldü!

Binlerce dolar değerinde Bitcoin’e sahip olan bir kripto cüzdanın bilgilerini içeren resmin şifresi uzun uğraşlar sonunda çözüldü.

2015 yılında Rob Myers tarafından yaratılan bulmaca, Bitcoin dolu bir dijital cüzdana erişim için gerekli kodu saklıyordu. Geçtiğimiz hafta cüzdanın içerisindeki Bitcoin’ler yeni sahibine kavuştu.

Bulmacanın ismi açıklanmayan 30 yaşındaki bir programcı tarafından çözüldüğü bildirildi. Motherboard web sitesine konuşan programcı, yaşadığı ülkenin “Bitcoin sahibi olmak için güvenli olmadığını” ve bu nedenle kimliğini gizlediğini söyledi.

Yapboz ikili kod dizelerinden oluşan karmaşık bir problemden oluşuyordu. Karmaşık kodlar, tuvalin etrafındaki alev çizimlerinin içerisine yerleştirilmişti. Her bir alevin şekli ve rengi, içerisinde bulundurduğu kod dizileriyle belirlenmişti.

Tüm kodlar birbirleriyle uyumlu hale getirildikten sonra, programcı bulduğu anahtar koduyla Bitcoin cüzdanına erişti.

Kriptografi uzmanı Peter Todd’a göre bu bulmacanın üç yılda çözülmesi şaşırtıcı değil çünkü birçok problemin işlem gücüyle değil zekayla çözülmelerini gerekli kılıyorlar.

Daha önce Belçikalı bir öğrenci sentetik bir DNA zincirini deşifre ederek 10 bin dolar değerinde Bitcoin kazanmıştı. (Habertürk)

 

Kaynak: teknokulis.com

Bu içerik teknokulis.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ