Akıllı Gündem

40 yaş sonrası metabolizma önemlidir!

Fazla kilo sizi yaşlı gösterir.

40 yaş sonrası metabolizma önemlidir!

Fazla kilo sizi yaşlı gösterir.

Kırk yaşına gelinceye kadar sık sık kilo almış ve vermişsinizdir. Ya da kilolarınızı koruyabilmiş sabit kalmasını sağlayabilmiş de olabilirsiniz. Lakin kırk yaşından sonra insanın yedikleri vücudunun karın bölgesine daha fazla yapışıp kalabilir. Çünkü kırk yaşından sonra vücut kas kütlesi kaybetmeye başlar ve bu da daha az enerji harcamasına yol açar. Hal böyle olunca da yavaş yavaş kontrolsüz kilo alımı görülür. Önüne geçilmediği takdirde bu sorun her geçen gün daha çok büyür. Bu yüzden fazla kilolar sizi daha yaşlı gösterir. Ve kilo alımı sağlığı en çok bozan etkendir.

Metabolizma kırk yaşından sonra her on yılda bir yüzde beş oranında yavaşlar. Hücrelerin içinde bulunan mitekondriler o yaşlardan sonra ölmeye başlar. Bu sebepten vücut eskisi kadar kalori yakamaz ve kilo alımlarının zemini oluşur.

Peki bunun önüne nasıl geçilebilir? İşte sizin için araştırdıklarımız.

Daha az kalori almak ve daha çok egzersiz yapmak ilk olması gerekendir.
Protein almak. Protein önemlidir.

Kalorilerden kısın. Bol bol sebze ve meyve tüketin. Daha çok spor yapın.

Yeşil çay için. Metabolizmayı hızlandıran karışımlar içeren bu çay aynı zamanda uykusuzluk sorununa da neden olmadığı için gün boyu içilebilir.

Karaciğer detoksu yapın. Toksinlerden kaçınmak karaciğerin daha iyi çalışmasına neden olacak ve karın bölgesinden yağ almanızı önleyecektir.

Uykusuz kalmayın. Düzenli uyumak sağlık açısından önemlidir. Hormonlarınızı dengelemek ve karın yağlarınızı kontrol altına almak için uyku düzeninize dikkat edin.

YAZI: KAMURAN AKDEMİR

 

Kaynak: gecce.com.tr

Bu içerik gecce.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ