DOLAR
18,4191
EURO
17,8508
ALTIN
973,15
BIST
3.281,61
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
25°C
İstanbul
25°C
Açık
Pazartesi Az Bulutlu
27°C
Salı Hafif Yağmurlu
25°C
Çarşamba Az Bulutlu
25°C
Perşembe Az Bulutlu
25°C

30.03.2018 Günlük Bülten

30.03.2018 Günlük Bülten
30.03.2018 16:36
A+
A-

Küresel Piyasalar Paskalya Tatilinde…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya’da açıklanan Mart ayı İşsizlik oranı beklentilere paralel yüzde 5,3 oranında gerçekleşti. İngiltere’de açıklanan GSYİH raporuna göre, İngiltere ekonomisi 2017 yılı 4.çeyrekte yüzde 0,4 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,4 oranında büyüdü. Almanya’da açıklanan öncü TÜFE Mart ayında aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 1,6 oranında gerçekleşti. ABD’de açıklanan PCE verisi Şubat ayında yüzde 0,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,8 oranında artış gösterdi. Aynı dönem Çekirdek PCE verisi ise aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 1,6 oranında artış kaydetti. ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya göre 12 bin düşüş ile 215 bin olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan Mart ayı Chicago PMI verisi piyasa beklentisinin aksine 57,4 düzeyinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Mart ayı Michigan Tüketici Güveni 101,4 seviyesinde gerçekleşti. ABD borsaları günü artıda tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 10,22 düşüş ile 7906 dolar, Ripple yüzde 10,5 düşüş ile 0.51 dolar ve Ethereum yüzde 13,7 değer kaybı ile 385 dolar seviyesinden günü tamamladı.
Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TÜİK tarafından yayımlanan verilere göre, Üretim yöntemiyle gayrisafi yurtiçi hasıla tahmini, 2017 yılının 4.çeyreğinde yüzde 7,3 olarak gerçekleşti. Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık GSYH zincirlenmiş hacmi endeksi olarak 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 oranında gerçekleşti. BDDK tarafından yayımlanan Türk Bankacılık Sektörü İnteraktif Aylık Bülten verilerine göre, Bankacılık sektörünün toplam karı 2018 Ocak-Şubat döneminde 8,384 milyar TL olarak gerçekleştiği açıklandı. Dün, doların küresel piyasalarda değer kaybetmesi ve yurt içerisinde TL’de yaşanan değerlenme sonrasında kurun 3,9343 seviyeleri civarına kadar gerilediği ve günü 3,9407 seviyesinden tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi yüzde 0,63 yükseliş ile 114.844 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 6,2 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinden gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 1,54 düşüş ile yüzde 14,08 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 1,95 düşüş ile yüzde 12,57 seviyesinden günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0,50 yükseliş ile 196,97 seviyesinde olduğu görülüyor.

USDTRY

Türkiye ekonomisi 2017 yılında yüzde 7,4 oranında büyüdü. Bu veri sonrasında kurda aşağı yönlü eğilim ağırlık kazandı. Beklentilerin üzerinde gelen büyüme verisine rağmen yüksek enflasyon ve kur riskinden kaynaklı Türk Lirası’ndaki kısmi değerlenme kısa süreli gerçekleşebilir. ABD kanadına bakacak olursak, kişisel tüketim harcamaları beklentiler paralelinde istenen artışa işaret etmezken, haftalık işsizlik maaşı başvurularında ciddi azalış meydana geldiği görülüyor. Bu gelişmeler ışığında yükselen kanal formasyonunun bozulduğunu görüyoruz. Bugün ABD Paskalya tatilinde, yurtiçinde ise Ticaret Açığı verisi takip edilecek.
USDTRY’de meydana gelen düşüşlerin 3,93 desteği ile derinlik kazanması beklenebilir. Ancak bu seviyeden meydana gelebilecek dönüşlerde 3,9475 seviyesi atakları izlenecek.

EURTRY

Türkiye ekonomisinin dördüncü çeyrek verisi ile beraber 2017 yılında yüzde 7,4 seviyesinde beklentilerin üzerinde artış kaydetmesi paritede satış baskısına yol açtı. Türk Lirası’nda meydana gelen kısa vadeli değer kazanımının devam etmesi halinde parite geri çekilmeleri derinlik kazanabilir. Diğer taraftan Almanya enflasyon verisinin beklentilerin altında artış yakaladığını görüyoruz. Bu gelişmeler sonrasında 4,85 seviyesine dek gerileyen fiyatların bu seviyeden toparlandığı görülüyor. Bugün Türkiye Ticaret Açığı verisi takip edilecek.
EURTRY’nde yaşanan satış baskısının artması açısından 4,85 seviyesi altı yapılan kapanışlar takip edilebilir. Bu hareket sonrasında ise geri çekilmelerde 4,8390-4,8250 destek bölgesi gündeme gelebilir.

EURUSD

Dolar’ın değer kazançlarını genişletmesi ile satış baskısına maruz kalan EURUSD paritesinde fiyatların 1,23 seviyesi üzerine yerleştiği görülüyor. Almanya enflasyon verisi beklentilerin altında artışa işaret ederken, ABD Kişisel Tüketim Harcamaları(PCE) istenen artışı yakalayamadı. Diğer taraftan haftalık işsizlik maaşı başvurularında kayda değer bir azalış meydana geldiğini görüyoruz. Bu bilgiler ışığında sınırlı yükseliş hareketi içerisinde olan paritede birçok kez zorlanan 1,23 seviyesinin önemli bir destek olduğunu söyleyebiliriz. Bugün ABD ve birçok Euro Bölgesi ülkesi piyasası Paskalya tatili nedeniyle kapalı.
EURUSD paritesinin tekrardan 1,2350 seviyesi atakları içerisinde olması halinde yukarı yönlü trend tekrardan desteklenebilir. Olası bir aşağı yönlü ivmelenmede ise 1,23 desteğine dikkat etmekte fayda var.

XAUUSD

Dün, dolar endeksinin 90 seviyesi üzerinde tutunma çabası ile birlikte ons altının 1321 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları ons altında geri çekilmeleri bir miktar kısıtladığı görülüyor.
Teknik olarak baktığımızda, ons altın paskalya tatili nedeniyle bugün işlemlere kapalı olduğu görülüyor. Paskalya tatili sonrası yeni hafta açılışında ons altının destek seviyesi olan 1320 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1332, 1336 ve 1340 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1315, 1312 ve 1306 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

İngiltere ekonomisi dördüncü çeyrekte yıllık olarak yüzde 1,4 büyüdü. Beklentiler paralelinde gelen bu rakam sonrasında Sterlin varlıklarında kırılganlık arttı. Diğer taraftan İngiltere Ticaret Bakanı, daha uzun bir Brexit geçiş dönemini destekleyemem şeklinde açıklamada bulundu. Bu bilgiler ışığında fiyatların 1,4075 seviyesi altına taşındığı paritede tekrardan toparlanma hareketi yaşandığını görüyoruz. Bugün ABD ve İngiltere’de Paskalya tatili nedeniyle piyasalar kapalı.
GBPUSD paritesinde 1,4150 seviyesi geçilmeden kısa vadeli meydana gelen yükselişler sınırlı kalabilir. Olası bir geri çekilmede ise paritenin 1,40 seviyesi altında yapacağı her kapanış aşağı yönlü eğilime hız kazandırabilir.

USDJPY

Uzun süredir var olan negatif görünümünden sıyrılarak yükseliş gerçekleştiren paritenin 107,00 seviyesinden dönüş gerçekleştirdiği görülüyor. Yen para biriminin ise gelişmiş ülke para birimleri karşısında Dolar’a karşı en güçlü duruş sergileyen para birimi olarak ayrışması paritedeki düşüşlerin ana kaynağı olarak gösterilebilir. Diğer taraftan gün içerisinde kritik önem taşıyan ABD kişisel tüketim harcamaları endeksinde istenen artışın yakalanamadığını görüyoruz. Ayrıca bu sabah açıklanan Şubat ayı Japonya sanayi üretiminde daralma meydana geldiğini görüyoruz.
USDJPY’de meydana gelen düşüşlerin 106,00 seviyesi altına sarkma gerçekleştirmesi durumunda düşüşler 105,35 desteğine dek sürebilir. Kalıcı yükseliş için ise 107,00 direnci majör geçiş noktası olma görevini koruyor.

HAM PETROL

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 65,20 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, ABD’de artan petrol üretimi ham petrol fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülürken Baker Hughes tarafından açıklanan sondaj kuyu sayısının 6 adet azalış ile 798 adete gerilediği görüldü.
Teknik olarak bakıldığında, ham petrol paskalya tatili nedeniyle bugün işlemlere kapalı. Paskalya tatili sonrası yeni hafta açılışında ham petrolün 64,50 destek seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 65,40, 65,60 ve 65,90 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 64,20, 64,00 ve 63,70 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2659 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, ABD’de açıklanan veriler karmaşık bir tablo çizdiği görülse de VIX endeksinde yaşanan gerileme endekste yukarı yönlü hareketleri desteklediği görüldü.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin paskalya tatili nedeniyle bugün işlemlere kapalı olduğu görülüyor. Paskalya tatili sonrası yeni hafta açılışında endeksin 2627 destek seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2660, 2667 ve 2674 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, düşüşlerde ise 2624, 2618 ve 2612 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132595

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi [email protected] mail adresine iletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.