Akıllı Gündem

28.03.2018 Günlük Bülten

28.03.2018 Günlük Bülten

Bugün, Piyasalarda ABD Büyüme Verisi Takip Edilecek…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya’da açıklanan Şubat ayı İthalat fiyat endeksi aylık bazda yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,6 oranında azalış gösterdi. Euro Bölgesi’nde açıklanan İşletme ve Tüketici Anketi Mart ayında bir önceki aya göre geriledi ve 112,6 seviyesinde geçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Mart ayı Tüketici Güveni verisi 0,1 ve Mart ayı Sanayi Güveni verisi yüzde 6,4 seviyesinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan S&P/CS Konut fiyat endeksi verisi Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,8 ve yıllık bazda yüzde 6,4 oranında artış gösterdi. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic yaptığı açıklamalarda, ülke ekonomisinin beklentilerin üzerinde büyüme ihtimalinin devam ettiğini ifade ederken bunun Fed’in bir miktar daha hızlı faiz artışına gidebileceğini ifade etti. ECB Yönetim Kurulu Üyesi Ewald Nowotny yaptığı açıklamalarda, para politikasında ani değişikliklerin yapılmaması gerektiğini vurgularken varlık alım programının geleceğine yönelik kararların bu yaz ayında verilebileceğini ifade etti. ABD’de açıklanan Mart ayı Conference Board Tüketici Güveni verisi bir önceki aya göre geriledi ve 127,7 düzeyinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Mart ayı Richmond İmalat Endeksi bir önceki aya göre geriledi ve 15 seviyesinde gerçekleşti. ABD borsaları günü ekside tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 1,3 değer kazanımı ile 7990 dolar, Ripple yüzde 0,8 artış ile 0.58 dolar ve Ethereum yüzde 3,4 düşüş ile 458 dolar seviyesinde günü tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TÜİK tarafından yayımlanan Ekonomik Güven Endeksi raporuna göre, 2018 yılı Mart ayında Ekonomik güven endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında azalarak 100,2 düzeyinde gerçekleşti. Dün, dolar kanadında yaşanan dalgalanma ve TL’de devam eden göreceli zayıf seyrin etkisi ile birlikte kurun fiyatlamalarda 3,9607-3,9967 aralığında hareket ettiği görülürken günü 3,9814 seviyesinden tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi günü yüzde 0,19 düşüş ile 116.196 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi yaklaşık 7 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinden gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,07 artış ile yüzde 14,21 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 0,39 düşüş ile yüzde 12,77 seviyesinden günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0,14 yükseliş ile 198,59 seviyesinde olduğu görülüyor.

USDTRY

Dolar’ın gün içi kazançlarını genişletme çabası içerisine girmesiyle kurda 3,99 seviyesi gündeme geldi. Yükselişlerin tekrardan hız kazanması ile yukarı yönlü atakların hız kazandığı kurda en çok zayıflayan gelişmekte olan ülke para birimi olarak öne çıkan Türk Lirası etkili olmaya devam ediyor. Fed üyesi Bostic’in ise Fed’in faiz artırımı temposunda hızlanma olabileceğine yönelik açıklamada bulunduğunu görüyoruz. Diğer taraftan ABD’de ekonomiye dair güveni ölçen Tüketici Güveni verisinde azalış meydana geldi. Bugün ABD dördüncü çeyrek büyüme verisi takip edilecek.
USDTRY’de meydana gelen yukarı yönlü ataklar 4,00 direnci ile beraber yeni bir alım potansiyeline neden olabilir. Bu hareket ile rekor yükselişler kur üzerinde bir müddet sürebilir.

EURTRY

Euro Bölgesi ekonomi güven endeksi Mart ayında 112.6 seviyesinde beklentilerin altında açıklandı. Ancak gün içerisinde kayıpların devam ettiği Türk Lirası nedeniyle paritede yükseliş yoğunluklu hareketlerin ağırlık kazandığını gördük. Euro varlıkları açısından veri gündemi sakin iken bugün ABD dördüncü çeyrek büyüme verisini takip edeceğiz. Dolar varlıklarındaki hareketlilik dolaylı yoldan Euro varlıkları üzerinde etki alanı yaratabilir.
EURTRY’de 4,9530 seviyesi üzeri fiyatlamaların oluşması durumunda alımların artarak devam ettiğini görebiliriz. Euro varlıklarındaki geri çekilmeden çok Türk Lirası’ndaki görünümün değişmesi parite yükselişleri açısından daha belirleyici olacaktır.

EURUSD

Dolar’ın kayıplarını telafi etme çabası içerisine girmesiyle 1,2445 seviyesinden dönüş gerçekleştiren paritede 1,2390 kritik direncine varan geri çekilme yaşandı. Dolar varlıklarındaki değer kazanımının ise üyelerden gelen açıklamalar akabinde yaşandığını söyleyebiliriz. Gün içi veri akışına bakacak olursak, Euro Bölgesi ekonomisine olan güveni ölçen tüketici güveni beklentilerin altında kalırken, ABD ekonomisi güven endeksinde ise azalma meydana geldi. Ancak buna karşın Dolar’da meydana gelen toparlanma isteği ile paritede fiyatların baskılandığını görüyoruz.
EURUSD paritesinin 1,2390 desteği altına sarkma gerçekleştirmesi halinde düşüşler 1,2350 seviyesi çerçevesinde takip edilebilir.

XAUUSD

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altının 1339 seviyeleri civarına kadar gerilediği ve günü 1344 seviyesinden tamamladığı görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan düşüş eğilimi ons altında geri çekilmeleri bir miktar sınırladığı görüldü.
Bugün, ABD’de açıklanacak olan Büyüme ve Askıdaki konut satışları verileri dolar bazlı fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden olabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara destek seviyesi olan 1336 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1350, 1357 ve 1364 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1336, 1330 ve 1325 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Dolar varlıkları hafta başından bu yana var olan negatif görünümünü değiştirerek değer kazanma çabası içerisine girdi. Böylece paritede 1,4235 direnci geçilemeyerek bu seviyeden satış baskısı meydana geldi. Diğer taraftan İngiltere tarafında yaşanan Rus ajanı krizine diğer ülkelerden gelen desteğe rağmen yaşanan bu gerilimin para birimi üzerinde baskı oluşturduğunu görüyoruz. Diğer taraftan Fed Atlanta Başkanı Bostic’in Fed’in faiz artırım hızında artış meydana gelebileceğine yönelik yapmış olduğu açıklamaları takip ettik. Bugün ABD ekonomisinin dördüncü çeyrek büyüme verisini takip edeceğiz.
GBPUSD paritesinin 1,4235 direnci ile beraber tekrardan alım yönlü pozisyonlarına ağırlık kazandırdığını görebiliriz.

USDJPY

Günü sınırlı toparlanma hareketi içerisinde geçiren paritede yönünü yukarı çeviren Dolar varlıkları etkili oldu diyebiliriz. Fed üyesi Bostic’in faiz artırım hızında yaşanabilecek artışa vurgu yapması dikkat çekerken, ABD Tüketici Güvenin de azalış meydana geldiğini görüyoruz. Diğer taraftan Yen’in risk iştahı artan piyasalar nedeniyle kayıplarını bir miktar genişletmesi yukarı yönlü potansiyeldeki ivmelenmeyi bize açıklıyor. Bugün ABD dördüncü çeyrek büyüme verisi takip edilecek.
USDJPY paritesinin kısa vadeli yükselişlerinde 106,25 direnci üzerine tırmanması halinde tekrardan alım yönlü pozisyonlarda artış yaşanabilir. Aşağıda ise 105,35 desteğine dikkat etmekte fayda var.

HAM PETROL

Ham petrolün fiyatlamalarda dün, 66,39 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. ABD’de API tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 5,321 milyon varil artışın yaşandığı görüldü.
Bugün, ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanacak olan haftalık ham petrol stokları verisi yakından takip edilecek.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara direnç seviyesi olan 65,20 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 64,40, 64,10 ve 63,90 destek seviyeleri takip edilebilir. Olası, yükseliş denemelerinde ise 65,20, 65,50 ve 65,90 direnç seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2678 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. ABD’de açıklanan verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesi, VIX endeksinde yaşanan yukarı yönlü eğilim ve teknoloji sektörü hisselerinde yaşanan değer kayıplarının endekste geri çekilmelere neden olduğu görülüyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan büyüme verisi endeks fiyatlamaları açısından etkili olabilir.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin 200 günlük üssel hareketli ortalaması olan 2602 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2627, 2636 ve 2644 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2594, 2588 ve 2580 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132555

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ