Akıllı Gündem

27.03.2018 Günlük Bülten

27.03.2018 Günlük Bülten

Dolar Endeksinde Dip Arayışı Devam Edecek Mi?

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Fransa’da açıklanan GSYİH rakamlarına göre, Fransa ekonomisi 2017 yılı 4.çeyrekte yüzde 0,7 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,5 oranında büyüdü. ABD’de açıklanan Chicago Fed Ulusal Aktivite Endeksi Şubat ayında piyasa beklentilerinin üzerinde 0,88 seviyesinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Mart ayı Dallas Fed İmalat İşletme Endeksi verisi bir önceki aya göre geriledi ve 21,4 seviyesinde gerçekleşti. FOMC komite üyesi William Dudley yaptığı açıklamalarda, para politikasına değinmedi. FOMC komite üyesi Loretta Mester yaptığı açıklamalarda, ekonomide ki gidişatın beklentilerine göre devam etmesi durumunda, faiz oranlarında daha fazla artışın bu yıl ve gelecek yıl için uygun olacağı öngörüsünü korumaya devam ettiğini belirtti. ABD borsaları günü, yükseliş ile tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 7,6 değer kaybı ile 7888 dolar, Ripple yüzde 9,5 değer kaybı ile 0.57 dolar ve Ethereum yüzde 8,7 değer kaybı ile 474 dolar seviyesinden günü tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Dün, zayıf veri akışı ile birlikte TL’nin dolar karşı aynı kategoride değerlendirildiği GOÜ para birimlerinde yaşanan değer kazanımlarının TL fiyatlamalarına olumlu yansıması ve küresel piyasalarda dolarda yaşanan görece zayıf seyir sonrasında kurun fiyatlamalarda 3,9558-3,9955 aralığında hareket ettiği ve günü 3,9656 seviyesinden tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi günü, yüzde 0,16 düşüş ile 116.420 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi yaklaşık 8 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,64 artış ile yüzde 14,20 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 0,79 artış ile yüzde 12,82 seviyesinden günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0,06 yükseliş ile 201,39 seviyesinde olduğu görülüyor.

USDTRY

Türk Lirası’nın gelişen ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı kayıplarını en çok genişleten para birimi olmasıyla kurda 4,00 seviyesi üzeri test edildi. Gün içerisinde takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmamasına rağmen Dolar varlıklarının zayıf görünümünü arttırdığı görülüyor. Böylece kurun yukarı yönlü potansiyeline hız kazandırdığı görülüyor. Bugün ise ABD’de Tüketici Güveni verisi takip edilecek.
Kurun 3,99 seviyesi üzeri yapacağı her 4 saatlik kapanış kurda yukarı yönlü atakların desteklenmesine yol açabilir. Olası kar satışlarında ise 3,9475 major destek seviyesi olarak ön plana çıkıyor.

EURTRY

Gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde negatif ayrışmaya devam eden Türk Lirası nedeniyle parite yükselişlerine hız kazandırıyor. Dolar baskısının azalması ile rahatlayan Euro para biriminin de bu yükselişlere destek olduğu söylenebilir. Gün içerisinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomiye dair ılımlı açıklamalarda bulunsa da Türk Lirası’ndaki zayıf görünüm değişmedi. Bugün parite açısından takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.
EURTRY’de 4,9530 direnç seviyesinin geçilmesi ile alımlar artarak 4,9630 seviyesine dek sürebilir. Rekor seviyelerden gelecek bir kar realizasyonun da ise 4,9280 desteği ilk destek seviyesi olarak izlenebilir.

EURUSD

Dün ABD Başkanı Trump 60 adet Rus diplomatı sınır dışı edeceğini açıkladı. Haftaya zayıf başlayan Dolar varlıkları bu gelişme ile geri çekilmelerini sürdürdü. Böylece paritede 1,2450 seviyesine varan yükseliş meydana geldi. Diğer taraftan ECB Başkanı Draghi’nin bankaların finansal risklerine yönelik açıklamada bulunduğunu gördük. Veri gündeminin sakin olması ani fiyatlamaları desteklemezken, EURUSD’nin yukarı yönlü trendini koruduğu görülüyor.
Paritenin 1,2445 direnci üzerinde kalıcılık sağlamasıyla beraber yükselişlerin hız kazandığı görülebilir. Bu hareketin devamında ise 1,25 direncine varan yukarı yönlü ataklar oluşabilir.

XAUUSD

Haftanın ilk işlem gününde, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları ile birlikte ons altının 1355 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, ABD tahvil getirilerinde yaşanan yukarı yönlü eğilim ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara destek seviyesi olan 1347 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1361, 1366 ve 1375 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1345, 1340 ve 1336 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Dün İngiltere’nin sinir gazı saldırısıyla ilişkili olarak ABD ve 14 ülke tarafından Rus diplomatları sınır dışı edildi. İngiltere’den ise Dünya’nın Putin’e karşı sabrı tükeniyor açıklaması geldi. Diğer taraftan gün içerisinde düşüşlerini sürdüren Dolar varlıkları nedeniyle paritede yukarı yönlü eğilim korundu. Yükselişlerin 1,4235 direnci üzerine taşınmasıyla paritenin alım potansiyelinde artış yaşanabilir. Bugün ABD’de Tüketici Güveni verisi takip edilecek.
GBPUSD paritesinde 1,4235 direnci üzeri fiyatların oluşmayarak dönüşlerin gelmesi durumunda 1,4150 ilk destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Olası yukarı yönlü ataklarda ise 1,4315-1,4400 direnç bölgesi önemli bir geçiş noktası olarak izlenebilir.

USDJPY

Dolar’daki geri çekilmelerin sürüyor olmasına rağmen Yen para biriminden çıkışların meydana gelmesi paritede kısa vadeli toparlanma hareketi başlattı. Ancak İngiltere’yi destekleyerek ABD ve 14 ülkenin Rus Diplomatları sınır dışı etmesi ile artan jeopolitik riskler Yen’deki kayıpları sınırlayabilir. Dün sakin veri gündemi içerisinde olan piyasalarda bugün ABD Tüketici Güveni verisi takip edilecek.
USDJPY paritesinde 106,25 seviyesinin aşılması halinde toparlanmalar yükseliş isteğine dönebilir. Ancak bu seviyeden meydana gelebilecek bir gevşemede 104,50 desteği güncelliğini korumaya devam ediyor.

HAM PETROL

Haftanın ilk işlem gününde, ham petrolün fiyatlamalarda 66,56 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu seviyelerde kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, ABD’de artan sondaj kuyu sayısının arz yönlü endişeleri tekrar gündeme taşıması sonrasında ham petrolde geri çekilmelerin yaşandığı görüldü.
Bugün, ABD’de API tarafından açıklanacak olan Haftalık ham petrol stokları verisi yakından takip edilecek.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara destek seviyesi olan 65,40 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 66,10, 66,40 ve 66,70 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 65,40, 65,10 ve 64,90 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2589 seviyeleri civarına kadar gerilediği görülürken gelen tepki alımları sonrasında endeksin günü 2657 seviyesinden tamamladığı görüldü. Gün içerisinde, ABD-Çin arasında ikili ilişkilerin nispeten sakinleşmesi, VIX endeksinde yaşanan gerileme ve sektör bazında teknoloji sektörü hisselerinde yaşanan yukarı yönlü hareketler endekste yükselişleri destekler nitelikte.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2650 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2677,2684 ve 2692 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2640, 2630 ve 2627 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132537

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ