Akıllı Gündem

26.03.2018 Günlük Bülten

26.03.2018 Günlük Bülten

Küresel Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Japonya’da açıklanan Ulusal Tüketici fiyat endeksi Şubat ayında yıllık bazda yüzde 1,5 oranında ve aynı dönem Ulusal Çekirdek tüketici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 1,0 oranında artış gösterdi. Rusya Merkez Bankası gerçekleştirdiği toplantı sonrasında gösterge faiz oranında 25 baz puan indirime gitti. ABD’de açıklanan Şubat ayı Dayanıklı mal siparişleri aylık bazda piyasa beklentisinin üzerinde yüzde 3,1 oranında ve aynı dönem Çekirdek dayanıklı mal siparişleri aylık bazda yüzde 1,2 oranında artış kaydetti. ABD’de açıklanan Şubat ayı Yeni konut satışları verisi aylık bazda yüzde 0,6 oranında düşüş gösterdi. ABD borsaları Cuma gününü ekside tamamladı. Dijital para birimleri Cuma günü, Bitcoin yüzde 0,2 artış ile 8616 dolar, Ripple yüzde 3 düşüş ile 0.62 dolar ve Ethereum 0,05 düşüş ile 524 dolar seviyesinden günü tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TÜİK tarafından yayımlanan İşgücü İstatistikleri raporuna göre, 2017 yılında İşsizlik Oranı bir önceki yıla göre değişim göstermedi ve yüzde 10,9 seviyesinde gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde, sınırımızda artan jeopolitik risklerin TL üzerinde negatif yansımaları ve dolar kanadında yaşanan dalgalanma sonrasında artan volatilite ile birlikte kurun fiyatlamalarda 3,9325- 4,0368 aralığında hareket ettiği görüldü. BİST-100 Endeksi Cuma günü yüzde 0,43 düşüş ile 116.602 seviyesinden günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 7,1 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti Cuma günü yüzde 12,75 seviyesinden gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 1,44 artış ile yüzde 14,11 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 1,84 artış ile yüzde 12,72 seviyesinden Cuma gününü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0,01 yükseliş ile 198,87 seviyesinde olduğu görülüyor.

USDTRY

Haftanın son işlem gününde Dolar’ın kısmen satıcılı seyrettiğini gördük. ABD Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişlerinde yüzde 3,1 ile beklentilerin üzerinde artış meydana gelirken, Yeni Konut Satışları azaldı. Ancak Trump’ın Çin ile başlatmış olduğu karşılıklı dış ticaret savaşı Dolar üzerinde baskı unsuru oluşturmaya devam ediyor. Türk Lirası’nın ise devam eden zayıf görünümü ile kurun haftaya 3,9770 seviyesinde başladığını görüyoruz. Bugün piyasalar veri gündemi açısından oldukça sakin.
USDTRY’de meydana gelen kısa vadeli geri çekilme 3,9625 seviyesi altı fiyatlamaları gündeme getirmedikçe yukarı yönlü potansiyelin korunduğunu görebiliriz. Bu potansiyelin devamında ise 3,9785 ilk etapta izlenebilir.

EURTRY

Geçtiğimiz hafta Cuma günü sınırlı fiyatlama içerisinde olan parite yeni haftaya yükselişlerine hız kazandırarak 4,92 seviyesinde başladı. Türk Lirası’nda devam eden değer kaybı paritedeki ani rekor yükselişleri desteklerken, kısa vadeli geri çekilmelerin sınırlı kaldığını görüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz hafta Türkiye 2017 yılı İşsizlik Oranı yüzde 10.9 olarak açıklanırken, Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek’in ise ekonomiye dair ılımlı açıklamaları takip edildi. Bugün piyasalar veri gündemi açısından sakin bulunuyor.
EURTRY’nin 4,92 seviyesinden destek alarak yükselişlerine hız kazandırması durumunda 4,9280 direnci ile parite rekor yükselişlerine devam edebilir. Olası geri çekilmede ise kalıcı düşüş görmek için 4,9060 destek eşiği altı kapanışlara ihtiyaç var.

EURUSD

Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Trump’ın Çin’e uygulayacağı ek gümrük vergisi tasarısını yürürlüğe geçirmesi ile Çin’den bu karara karşılık misilleme gelmişti. Bu gelişme Dolar varlıklarında değer kaybı yaratırken, paritede yukarı yönlü ataklar oluştu. Ancak paritede 1,2390 seviyesinin geçilmemesi halinde yükselişlerin sınırlı kaldığını görebiliriz. Ayrıca Cuma günü açıklanan Şubat ayı Dayanıklı Mal Siparişlerindeki artışın da Dolar’ın kayıplarının telafi etmesinde yeterli olmadığını gördük. ABD Yeni Konut Satışlarında ise azalış meydana geldi. Bugün piyasalar oldukça sakin.
EURUSD paritesinin 1,2390 direnç seviyesini aşmayı başaramaması halinde yukarı yönlü ataklarında başarısız olduğunu görebiliriz. Geri çekilmelerde ise ana destek noktası olarak 1,23 desteğini takip ediyoruz.

XAUUSD

Haftanın son işlem gününde, ABD’de yaşanan gelişmelerin etkisi ile birlikte dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları sonrasında ons altının 1350 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. ABD 2 ve 10 yıllık tahvil getirisinde yaşanan geri çekilmeler ons altın fiyatlamalarında yukarı yönlü hareketleri desteklediği görüldü. Bugün, FOMC komite üyelerinden William Dudley ve Loretta Mester’in açıklamaları dolar bazlı fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden olabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara destek seviyesi olan 1340 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1357, 1364 ve 1375 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1340, 1336 ve 1330 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Geçtiğimiz hafta Dolar baskısı ile kısmi de olsa değer kaybına uğrayan paritede hafta kapanışı 1,4150 noktasına oldukça yakın seviyelerde yapıldı. BoE toplantısı ve FOMC toplantısı piyasa beklentisinin çok fazla dışında gerçekleşmediği görülürken, paritede yukarı yönlü trendin korunduğu görülüyor. Ayrıca Avrupa Konseyi Başkanı tarafından Avrupa Liderler zirvesinde İngiltere ile yapılan Brexit geçiş anlaşmasının kesinliği vurgulanırken, Başkan Theresa May bu anlaşmadan dolayı memnuniyet duyduğunu belirtti. Bu hafta ABD ve İngiltere 4. Çeyrek büyüme verisini takip edeceğiz. Bugün ise piyasalar nispeten sakin.
GBPUSD paritesinin 1,4235 direnç seviyesini geçmesi ile yükselişler artarak devam edebilir. Özellikle 1,4150 seviyesi üzerindeki görünümün korunması olası kısa vadeli geri çekilmeleri sınırlı bırakabilir.

USDJPY

ABD Başkanı Trump’ın Çin’e uygulayacağı 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi tasarısını imzalaması ile Çin’den ABD’ye karşı cevap geldi. Böylece ticaret savaşı olarak değerlendirilen bu gerilim güvenli liman talebi ile Yen para birimine değer kazandırdı. Dolar’ın ise haftayı bir miktar satıcılı kapatması da paritede 105,35 seviyesi altı fiyatlamaları gündeme getirdi. Bugün piyasalarda takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.
USDJPY’de toparlanmaların 105,35 seviyesi üzerini tekrardan test etmesiyle yükselişler 106,25 direncini hedefleyebilir. Yen baskının devam etmesi halinde ise 104,50 desteği ilk etapta ön planda olacak.

HAM PETROL

Haftanın son işlem gününde, ham petrolün 65,99 seviyeleri civarını test ettiği ve günü 65,89 seviyesinden tamamladığı görüldü. Özellikle, Orta doğuda yaşanan gelişmelerin etkisi ile birlikte artan jeopolitik riskler ham petrol fiyatlamaları üzerinde yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte. ABD’de açıklanan Baker Hughes sondaj kuyu sayısı 4 adet artış ile 804 adete yükseldi.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara destek seviyesi olan 65,40 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 66,60, 66,90 ve 67,40 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, düşüşlerde ise 65,40, 65,20 ve 64,90 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Cuma günü, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2656 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, ABD ile Çin arasında yaşanan gelişmelerin küresel ticaret politikalarına yönelik endişeleri tekrar gündeme getirmesi ve VIX endeksinde yaşanan yukarı yönlü eğilim sonrasında piyasalarda azalan risk iştahının endeks üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görüldü. Bugün, FOMC komite üyesi William Dudley’in açıklamaları takip edilecek.
Teknik olarak, endeksin 200 günlük hareketli ortalaması olan 2589 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2627, 2636 ve 2640 direnç seviyeleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde 2589, 2580 ve 2574 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132509

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ