Akıllı Gündem

23.03.2018 Günlük Bülten

23.03.2018 Günlük Bülten

Küresel Piyasalarda ABD Başkanı Trump’ın Politikaları Fiyatlamalarda Etkili Olmaya Devam Ediyor…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Japonya’da açıklanan Mart ayı öncü İmalat PMI verisi beklentilerin aksine geriledi ve 53,2 seviyesinde gerçekleşti. Almanya’da açıklanan Mart ayı öncü İmalat PMI verisi bir önceki aya göre geriledi ve 58,4 seviyesinde gerçekleşti. Almanya’da açıklanan öncü Hizmet PMI verisi Mart ayında bir önceki aya göre geriledi ve 54,2 seviyesinde gerçekleşti. Almanya’da IFO İş Dünyası Güven Endeksi Mart ayında beklentilere paralel 114,7 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan Cari işlemler fazlası Ocak ayında beklentilerin üzerinde 37,6 milyar Euro olarak gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü İmalat PMI verisi Mart ayında bir önceki aya göre geriledi ve 56,6 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü Hizmet PMI verisi Mart ayında 55 seviyesinde gerçekleşti. İngiltere’de açıklanan Şubat ayı Perakende Satışlar verisi aylık bazda yüzde 0,8 ve yıllık bazda yüzde 1,5 oranında artış kaydetti. Aynı dönem İngiltere’de açıklanan Çekirdek Perakende Satışlar verisi aylık bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 1,1 oranında artış gösterdi. İngiltere Merkez Bankası (BoE) gerçekleştirdiği toplantısı sonrasında faiz oranında ve varlık alım miktarı tutarında değişikliğe gitmedi. BoE politika faiz oranını yüzde 0,50 ve varlık alım miktarı tutarını 435 milyar Sterlin olarak korudu. ABD’de açıklanan haftalık İşsizlik maaşı başvuru sayısı 3 bin artış ile 229 bine yükseldi. ABD’de açıklanan Mart ayı İmalat PMI öncü verisi beklentilerin altında 55,7 ve aynı dönem Hizmet PMI öncü verisi 54,1 seviyesinde açıklandı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı ek gümrük vergisi getirmesi planlanan kararnameyi imzaladığı açıkladı. ABD’de Temsilciler Meclisi ve ABD Senato’sunun 1,3 trilyon dolarlık bütçe yasa tasarısını onayladığı açıklandı. ABD borsaları günü düşüş ile tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 3,3 düşüş ile 8598 dolar, Ripple yüzde 4,5 düşüş ile 0.64 dolar ve Ethereum yüzde 5,7 düşüş ile 527 dolar seviyesinden günü tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, ABD ile Çin arasında ticaret uygulamaları konusunda yaşanan gelişmeler ve TL’de yaşanan görece zayıf seyir ile birlikte kurun yeni işlem gününde, 4,0368 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu seviyelerde kalıcılık sağlayamadığı görüldü. BİST-100 Endeksi dün, yüzde 0,46 düşüş ile 117.110 puandan günü tamamladı. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinden gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,29 artış ile yüzde 13,91 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 0,79 düşüş ile yüzde 12,49 seviyesinde günü tamamladı.

USDTRY

FOMC toplantısı sonrasında değer kaybeden Dolar varlıkları gün içerisinde kayıplarını kazanca dönüştürme çabası içerisindeydi. Ancak Dolar’daki zayıf görünüme rağmen risk iştahının düşmesiyle TL’deki değer kayıplarının derinleşmesi kurda 3,9730 seviyesine varan yükselişi destekledi. Trump’ın Çin’e uygulayacağı ek gümrük verisi kısıtlaması ticaret savaşı ihtimalini güçlendirirken, ABD Temsilciler Meclisi 1,3 trilyon dolarlık bütçe tasarısını onayladı. Gün içi veri akışına bakacak olursak, işsizlik maaşı başvuruları artış göstererek olumsuz görünüm sergilerken, İmalat PMI rakamında daralma meydana geldiği görülüyor. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek.
USDTRY’nin rekor yükselişlerine 3,9785 seviyesi aşarak devam etmesi halinde kurda alımların devam ettiğini görebiliriz.

EURTRY

ABD ve Almanya tarafında Afrin operasyonuna yönelik yapılan açıklamalar sonrasında kırılganlığın arttığını gördüğümüz Türk Lirası nedeniyle paritede ani yükseliş hareketi gerçekleşti. ABD Başkanı Trump ve Çin arasında karşılıklı alınan dış ticaret önemleri ile risk iştahında meydana gelen azalış Türk Lirası’ndaki değer kaybını arttırdı. Diğer taraftan Euro Bölgesi PMI rakamlarının tümü daralmaya işaret ederken, Almanya İfo İş Endeksi ise beklentilere paralel gerçekleşti. Bugün parite açısından Avrupa Zirvesinde yapılacak olan açıklamalar ön planda olacak.
EURTRY’nin teknik görünümünde yükselişlerin 4,9050 direnci üzerine taşınması ile parite rekor denemelerine devam edebilir. Ancak 4,9050 seviyesinden meydana gelebilecek dönüşlerde ise 4,8900-4,8750 destek bölgesi takip edilecek.

EURUSD

Dolar’ın Fed toplantısı sonrasında elde ettiği kayıplarını kazanca dönüştürme çabası içerisine girmesiyle paritede 1,23 seviyesine varan geri çekilme hareketi yaşandı. Ayrıca Euro Bölgesi PMI rakamlarının tümünde daralma meydana gelirken, Almanya İfo İş Endeksi beklentiler paralelinde gerçekleşti. ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları sınırlı da olsa artış kaydederken, ABD Başkanı Trump, Çin’e 50 milyar dolarlık ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getiren genelgeyi imzaladı. Bugün piyasalarda ABD dayanıklı mal siparişleri ve Avrupa Zirvesi takip edilecek.
EURUSD paritesinin Dolar’daki kısa vadeli kırılganlığı fırsat bilerek toparlanmalarına hız kazandırdığı görülüyor. Ancak 1,2350 direnci geçilmeden kalıcı yükselişten söz etmek zor görünüyor.

XAUUSD

ABD ile Çin arasında ticaret politikalarına yönelik yaşanan gelişmelerin risk iştahı eğilimine negatif yansımaları görülürken küresel piyasalarda güvenli liman olma özelliği ile ön plana çıkan ons altında yukarı yönlü hareketlerin yaşandığı görüldü. Yeni işlem gününde, ABD on yıllık tahvil getirisinin ve dolar endeksinin seyri ons altın fiyatlamaları açısından ön plana çıkabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının 4 saatlik grafikte 200 periyotluk hareketli ortalaması olan 1327 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1345, 1350 ve 1357 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1327, 1322 ve 1318 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Dün İngiltere Merkez Bankası Mart ayı toplantısında herhangi bir faiz kararı değişikliği yapmadı. Ayrıca varlık alım programını da sabit tuttu. Toplantı metninde dikkat çeken noktalar enflasyon hedefinin yakalanana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğine yönelikti. Diğer taraftan İngiltere Perakende Satışlar verisi yüzde 0,8 artış ile beklentileri aşarken, ABD işsizlik maaşı başvurularında sınırlı da olsa artış meydana geldi. Bugün ABD’de dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek.
GBPUSD paritesinde BoE toplantısı sonrası kısmi de olsa değerlenen Sterlin varlıkları nedeniyle düşüşler sınırlanırken, fiyatların 1,4150 seviyesi altını test ettiği görülüyor. Dolar’daki hareketliliğe bağlı olarak düşüşlerin ağırlık kazanması ile 1,4075 desteği gündeme gelebilir.

USDJPY

Dolar’ın FOMC toplantısı sonrası kayıplarını telafi etme çabası içerisine girdiğini görsek de Yen para biriminde meydana gelen değer artışının pariteyi değer kaybına uğrattığı görülüyor. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın Çin’e uygulayacağı ek gümrük vergisi tasarısını imzalamasıyla artan jeopolitik riskler Yen’in güvenli liman talebiyle değerlenmesine yol açıyor. Bu gelişmeler ışığında 104,75 sınırında fiyatlanan paritenin zayıf görünümüne ağırlık kazandırdığı görülüyor. Bugün ABD dayanıklı mal siparişleri verisi takip edilecek.
USDJPY’nin 104,50 seviyesini aşağı yönlü geçmesi ile satışların derinleştiğini görebiliriz. Ancak bu seviyenin geçilmesinde gerekli gücü yakalayamayan paritede meydana gelebilecek bir dönüş 105,35 ataklarını gündeme getirebilir.

HAM PETROL

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 65,68 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. ABD’de EIA tarafından açıklanan ham petrol stoklarında yaşanan azalışa rağmen haftalık bazda ülke petrol üretiminde yaşanan artışın ham petrol fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.
Bugün, ABD’de açıklanacak olan Baker Hughes sondaj kuyu sayısı verisi takip edilecek.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara destek seviyesi olan 64,00 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 65,50, 65,70 ve 65,90 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 64,00, 63,70 ve 63,50 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2722 seviyeleri civarını test ettiğini fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. ABD ile Çin arasında ticaret politikalarında yönelik yaşanan gelişmeler sonrasında küresel piyasalarda azalan risk iştahı ve VIX endeksinde yaşanan yukarı yönlü eğilimin endeks fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görüldü. Bugün, ABD’de açıklanacak olan Dayanıklı mal siparişleri ve bazı FOMC komite üyelerinin açıklamaları endeks fiyatlamalarında volatilitenin artmasına neden olabilir.
Teknik olarak, endeksin ara direnç seviyesi olan 2657 seviyesi altında kalıcılık sağlaması durumunda geri çekilmelerin devamı görülebilir. Düşüşlerin devamında 2610, 2590 ve 2570 destek seviyeleri takip edilebilir. Yükseliş denemelerinde ise 2657, 2664 ve 2670 direnç seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132491

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ