Akıllı Gündem

220 yıllık bankaya robot danışman

220 yıldır faaliyet gösteren Hamburg merkezli banka, M.M.Warburg & CO varlık yönetimini dijitalleştirme yoluna gitti

220 yıllık bankaya robot danışman

220 yıldır faaliyet gösteren Hamburg merkezli banka, M.M.Warburg & CO varlık yönetimini dijitalleştirme yoluna gitti

1798’den bu yana faaliyet gösteren Alman özel banka M.M.Warburg & CO, “daha küçük cüzdanlı” müşterileri çekmek ve yıl sonuna kadar yarı kurumsal şirketlere doğru genişlemek için online varlık yöneticisi kullanma kararı aldı.

Bankanın geçen yıl kurduğu şirket Warburg Navigator, minimum yatırımı 20 bin euro olan özel müşterilerle çalışıyor. Yüzde 1,2’lik komisyon oranıyla banka, EFT ve fon yatırımlarını yönetiyor. Bankanın robo-danışman dediği sistemi yalnızca algoritmaları temel almıyor. Sistem kendi portföy tahminlerini de oluşturuyor.

Bloomberg’e konuşan bankanın yatırım şefi Christian Jasperneite, “Yarı kurumsal müşteriler konusunda piyasada bir boşluk var. Altı basamaklı euro miktarıyla yatırım yapanlar hâlâ katı yatırım kurallarına maruz kalıyor. Bizim dijital varlık yönetimimizle söz konusu kurumlar, portföylerini yönetmeleri için birini istihdam etmek zorunda değil” dedi.

Jasperneite, “Almanların vadesi mevduat ve tasarruf hesaplarında milyarlarca euro var ancak bu, faiz oranlarının sıfıra yakın olduğu bir işe yaramaz” ifadelerini kullandı.

Danışmanlık firması Oliver Wyman LLC’ye göre Almanya’da buna benzer 40 robot şirket var. Ülkenin en büyük bankası Deutsche Bank da bu konuda oldukça aktif. Dijital yatırım yöneticilerinin kontrolü altındaki varlık, 1,5 milyar euroyu geçmiş durumda.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ