Akıllı Gündem

21 hisse için teknik analiz – Kasım 2017

Borsa İstanbul’da güçlü bîr hafta geride kalırken, yeni haftada 110.500 seviyesi önemli destek konumunda olacaktır. Bu seviyenin altında baskı artabilir.

21 hisse için teknik analiz – Kasım 2017

Geçtiğimiz haftaya güçlü alımlar ile başlayan ve Perşembe gününe kadar 104.539 seviyesine kadar yükselen BIST- 100 endeks Cuma günü gelen satışlar ile geriledi ve 111.292’e kadar geri çekildi. Yüzde 3.16 değer kazanımın yaşandığı haftada bankacılık endeksinde yüzde 3.15’lik değer kazanımı görüldü. Sanayi endeksi ise yüzde 3.51 oranında yükseliş yaşandı. Kur cephesinde ise haftanın son günlerine doğru güç kazanımı hızlandı ve kur 3.87 seviyelerinden kapandı.

Geçtiğimiz hafta yurtdışının en önemli konusu, Trump’ın Senato’ya oylaması için Fed başkan adayı olarak Jeroma Povvell’ı aday göstermesiydi. İçerde ise Başbakan Binali Yıldırım 8. Aman Union toplantısında “KGF bundan sonra sürekli olarak piyasaya kaynak temin etmeye devam edecek” demesi Bankacılık hisselerinde alımları güçlendirdi. Perşembe günü, Başbakan Yıldırıman başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplam maliyeti 5 milyar doları bulan 22 projeyle ilgili kararlara imza attı. Milli füze savunma sisteminin geliştirilmesine yönelik olarak Fransa ve İtalya ile fizibilite sözleşmesi imzalanacak. Cuma günü enflasyon datası açıklandı. TÜFE Ekim’de aylık yüzde 2.08 artarken yıllık artış yüzde 11.90 ile 2008’den beri en yüksek seviye olarak kayda geçti. Ve Borsa İstanbul’un da rekor seviyede kapanmasına katkıda bulundu. Bu haftanın içerdeki en önemli gelişmeleri; Pazartesi günü açıklanacak Reel Efektif Döviz Kuru ve Çarşamba günü açıklanacak Sanayi Üretimi verisi olarak karşımıza çıkıyor. Dışarda ise Perşembe günü ECB aylık Ekonomi bültenini yayınlayacak.

Endeksi teknik olarak değerlendirdiğimizde ise haftanın son günü gelen satışlar sonrasında bazı kısa vadeli göstergelerin aşırı alım seviyelerini test etmesi sonrasında, kâr satışlarının görülme olasılığını arttırıyor. Yeni haftada 110.500’ü önemli destek seviyesi olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde pozisyonlar korunabilir. Desteğin kırılması halinde bozulma artacağından taşman pozisyonları azaltmak yararlı olacaktır. Bu desteğin altında yaşanabilecek geri çekilmelerde 109.300 ve 107.000 seviyeleri alt destekler olarak izlenebilir. Endekste beklentimizin aksine 110.500 seviyesinin üzerinde satışların karşılanması halinde yaşanabilecek yükselişlerde 114.500 ve 115.000 bandı direnç konumunda olacaktır.

Göksel Tekiner / Para

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ