Akıllı Gündem

22.03.2018 Günlük Bülten

22.03.2018 Günlük Bülten

FOMC Toplantısı Dolar Varlıklarını Değer Kaybına Uğrattı…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere’de açıklanan İşsizlik oranı verisi Kasım-Ocak döneminde yüzde 4,3 seviyesine geriledi. FED’in 20-21 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısı sonrasında faiz oranlarında piyasa beklentisine paralel 25 baz puan artışa gittiği ve politika faizini yüzde 1,50- yüzde 1,75 aralığına yükselttiği açıklandı. Yayımlanan karar metninde, ABD ekonomisinin ılımlı hızda büyümeye devam ettiğine vurgu yapılırken, yapılan vergi indirimleri ve artan kamu harcamalarının ülke ekonomisi, istihdam piyasası ve enflasyon verisini destekleyeceği öngörüsünün korunmaya devam edildiği belirtildi. FOMC’nin yayımladığı ekonomik projeksiyonlarda, 2018 ve 2019 yılları büyüme tahmini yukarı yönlü revize ettiği görülürken işsizlik oranı tahminini 2018, 2019 ve 2020 yılları için aşağı yönlü revize ettiği görüldü. Komite, PCE enflasyon tahminlerinde ise değişikliğe gitmediğini açıkladı. Fed Başkanı Jerome Powell’ın yaptığı açıklamalarda, son dönemde artan küresel büyüme ve uygulamaya alınan mali politikaların etkisi ile birlikte ABD ekonomisinde güçlenmenin devam ettiğine değinirken işgücü piyasasında ise kuvvetlenmenin devam ettiğini ifade etti. ABD borsaları günü karmaşık tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 0,27 düşüş ile 8895 dolar, Ripple yüzde 4,3 düşüş ile 0.67 dolar ve Ethereum yüzde 0,18 artış ile 559 dolar seviyesinden günü tamamladı.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, Dün, Fed faiz kararı, yayımlanan ekonomik projeksiyonlar ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrasında dolarda yaşanan değer kayıpları sonrasında kurun fiyatlamalarda 3,9060 seviyelerine kadar gerilediği ve günü 3,9081 seviyesinden tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi dün, yüzde 1,05 artış ile 117.651 puandan günü tamamladı. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 0,79 düşüş ile yüzde 13,87 ve On yıllık tahvil getirisi yüzde 0,55 düşüş ile yüzde 12,59 seviyesinden günü tamamladı.

USDTRY

FOMC toplantısı öncesi geri çekilme hareketi içerisinde olan Dolar varlıklarında toplantı sonrasında düşüş hareketi derinleşti. FOMC toplantısında piyasaların beklediği 25 baz faiz artırım kararı alınırken, faiz projeksiyonlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. Yeni Başkan Jerome Powell’ın söylemleri ise kademeli faiz artışı ve enflasyon hedefi üzerine yoğunlaştı. Bu gelişmeler sonrasında kurda 3,90 seviyesine varan geri çekilme hareketi meydana geldi. Diğer taraftan ABD Mevcut Konut Satışları verisi Şubat ayında artış gösterdi. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve İmalat PMI rakamı takip edilecek.
USDTRY’nin 3,90 seviyesinden aldığı güç ile yükselişlerine hız kazandırması durumunda toparlanmalar tekrardan 3,9165 direncini gündeme getirebilir.

EURTRY

Euro varlıklarında meydana gelen toparlanma ile tekrardan 4,83 seviyesi üzerine tırmanan paritede gün içerisinde sınırlı fiyat hareketliliği hakimdi. Özellikle veri gündeminin sakin olması fiyatların dar bir bantta gerçekleşmesine neden olurken, parite FOMC toplantısı sonrası yükseliş eğilimini korudu. Almanya Başbakanı Merkel’in de Brexit sonrası İngiltere ile dostane bir ilişki kurmak istiyoruz yönünde iyimser açıklamalarda bulunduğunu gördük. Bugün Euro Bölgesi’nde takip edilecek birçok veri akışı bulunuyor. Paritenin genel görünümünde 4,8130 seviyesini aşağı yönlü test etmemesi durumunda yukarı yönlü eğilim ağır basabillir.
EURTRY’nin yükselişlerine devam etmesi halinde 4,8450 direnç seviyesi gündeme gelebilir. Özellikle 4,86 direnci kritik bir geçiş noktası olarak güncelliğini koruyor.

EURUSD

FOMC toplantısı öncesi Dolar’daki kırılganlık nedeniyle yukarı yönlü potansiyelini arttıran paritede beklentilere paralel gerçekleşen toplantı sonrasında yükselişler hız kazandı. Beklenen 25 baz puan faiz artışı piyasaları şaşırtmazken, Jerome Powell’ın söylemleri kademeli faiz artışı ve yüzde 2’lik enflasyon hedefine bağlı kalınması gerektiğine yönelik oldu. Ayrıca Fed’in 2018 faiz projeksiyonunda herhangi bir değişiklik meydana gelmedi. Bu gelişmeler sonrasında 1,2350 seviyesi üzerini test eden paritede ani fiyatlama hareketinin yaşandığı görülüyor. Bugün ise Euro Bölgesi veri gündemi açısından oldukça yoğun, ABD’de ise PMI ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi takip edilebilir.
EURUSD paritesinin 1,2350 seviyesi üzerindeki görünümünü koruması yukarı yönlü potansiyelin devam etmesine yol açabilir.

XAUUSD

Dün, Fed faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar endeksinde yaşanan değer kayıpları sonrasında ons altının 1336 seviyeleri civarına kadar yükseldiği görüldü. ABD tahvil getirilerinde yaşanan gerileme ons altında yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte.
Bugün, ABD’de açıklanan öncü PMI verileri dolar bazlı fiyatlamalarda oynaklığın artmasına neden olabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının 4 saatlik grafikte 200 periyotluk hareketli ortalaması olan 1326 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1340, 1345 ve 1350 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1320, 1315 ve 1312 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Dün İngiltere Ticaret Bakanı Fox, ABD ile ticareti serbestleştirmek istiyoruz çağrısında bulundu. Ayrıca Almanya Başbakanı Merkel, Brexit sonrası İngiltere ile dostane bir ilişki kurmak istiyoruz yönünde iyimser söylemler gerçekleştirdi. Günü toparlanma hareketi içerisinde geçiren paritede FOMC toplantısı sonrasında ani yükseliş hareketi meydana geldi. Toplantıdan 25 baz puan faiz artışı gelirken, faiz projeksiyonlarında herhangi bir değişiklik meydana gelmedi. Jerome Powell, gerçekleştirdiği basın toplantısında ise faiz artırım hızının ekonominin gidişatı açısından önemli bir unsur oluşturduğunu dile getirdi. Bugün İngiltere Merkez Bankası faiz kararı takip edilecek.
GBPUSD paritesinde 1,4235 direncinin geçilmesi ile yükselişler ivme kazanarak devam edebilir. Böylece paritede yukarı yönlü trendin güçlendiğini görebiliriz.

USDJPY

Kritik FOMC toplantısı öncesi değer kayıplarının derinleştiği Dolar varlıkları pariteyi değer kaybına uğratırken, toplantı sonrasında düşüşler hız kazandı. Fed’in faiz projeksiyonun da herhangi bir değişim gözlenmezken, faiz artırım kararı sonrasında Dolar varlıklarındaki zayıf görünüm arttı. Yeni Fed Başkanı Powell’ın söylemleri ise kademeli faiz artışlarını destekleyeceği yönündeydi. Bu gelişme sonrasında 105,58 seviyesini test eden paritede geri çekilme hareketi yoğunluk kazandı. Bugün ise Japonya İmalat PMI rakamında daralma yaşandığını görüyoruz. Bugün ABD’de İmalat PMI ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisi izlenecek.
USDJPY’de ağırlık kazanan geri çekilme hareketinin tekrardan yerini toparlanmaya bıraktığı görülüyor. 106,25 direnci geçilmeden kalıcı toparlanmadan söz etmek zor.

HAM PETROL

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 65,57 seviyeleri civarını test ettiği ve günü bu seviyeye yakın bir noktada tamamladığı görüldü. Gün içerisinde, ABD’de EIA tarafından açıklanan haftalık ham petrol stoklarının 2,622 milyon varil azaldığı görüldü. ABD’de EIA tarafından açıklanan petrol üretimi geçen hafta, bir önceki haftaya göre günlük ortalama 26 bin varil artışın yaşandığı gözüküyor.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün ara destek seviyesi olan 65,10 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 65,90, 66,20 ve 66,40 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 64,90, 64,70 ve 64,20 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2739 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, VIX endeksinde yaşanan gerileme ve enerji sektörü hisselerinde yaşanan değer kazanımları endekste yukarı yönlü hareketleri desteklediği görülse de Fed’in piyasa beklentilerine paralel 25 baz puan faiz artırımına gitmesi ve Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarının fiyatlamalarda ön plana çıktığı görüldü. Bugün, ABD’de açıklanan öncü PMI verileri takip edilecek.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2708 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2727, 2736 ve 2740 direnç seviyeleri takip edilebilir. Düşüşlerde ise 2700, 2694 ve 2688 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132473

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ