Akıllı Gündem

2050 yılına kadar okyanuslarda balıktan çok plastik çöp olacak

Eğer şimdiki tutumumuz devam ederse 2050 yılına geldiğimizde okyanuslarımızdaki plastik çöp miktarı balıklarınkini geçecek.

2050 yılına kadar okyanuslarda balıktan çok plastik çöp olacak

Bir şey yapmalıyız. Yapmazsak ne mi olacak? Okyanuslarımızdaki çöp ve atık miktarı balıkların miktarından fazla olacak.

Her yıl 8 milyon ton plastik atık okyanuslara boşaltılıyor. Bu da her dakika bir kamyon dolusu atığın okyanuslara boşaltılması anlamına geliyor. Ayrıca plastik paketlerin %95’i sadece bir kez kullanılabiliyor.

“Plastiklerin geleceğini tekrar düşünme” isimli çalışma ise plastiklerin doğaya özellikle de okyanuslara sızdırılmasına engel olmak için yeni bir sistem kullanılması gerektiğini öne sürüyor. “Gidişat değişmedikçe okyanuslarımızda 2025 yılında 3 ton balık başına 1 ton plastik çöp düşecek ve ne yazık ki, 205 yılına geldiğimizde balıktan çok plastik olacak.”

En olumlu tahminler ise okyanusların günümüzde 150 milyon ton plastik içerdiğini söylüyor.

Küresel Okyanus Komisyonunun eş başkanı David Miliband: “Milletlerin ve şirketlerin bu araştırmanın içeriğini ve sonuçlarını dikkate almaları, okyanuslarımızın geleceği için oldukça önemlidir.” dedi.

“Modern ekonominin yükünü çeken materyal, yenilmez özellikleri ile plastiktir. Ancak plastik kullanmanın kötü yanı ise tek kullanımlık olmalarıdır.”

“Plastik kullanımının artması masrafları artırıyor ve endüstrinin değerini düşürüyor.”

“Döngüsel ekonomi düşüncesiyle sonradan tekrar kullanılabilen plastikler değerli bir hammadde kaynağı oluşturabilirler. Araştırmamız, bu döngüsel prensiplerin kullanımının tüm tedarik zincirleri için bir yenilik dalgası oluşturabileceğini kanıtlar niteliktedir.”

Eğer bu çağrılara kulak vermezsek 2050 yılında okyanuslarda göreceğimiz balık değil, plastik atıklar olacak. Duyarlı olalım.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ