Akıllı Gündem

2020’de Mars’a yolculuk! İşte Türkiye’nin ilk sırada yer aldığı projenin detayları..

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin NASA’nın Mars 2020 programı ekseninde hazırlıklar son sürat devam ediyor, isim yazdırma ile hatıra bilet etkinliği ise dünya genelinde yoğun ilgi görüyor. Türkiye ‘İsmini Mars’a Gönder’ projesine katılımda bulunan ülkeler arasında ilk sıraya yerleşirken, “Mars 2020” uzay aracı, beraberinde binlerce kişinin ismini de taşıyacak.

2020’de Mars’a yolculuk! İşte Türkiye’nin ilk sırada yer aldığı projenin detayları..

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars ile ilgili süreci hızlandırdı. 2020’de Mars’a gönderilecek uzay aracı için çalışmalar sürerken, isim yazdırma ile hatıra bilet etkinliği de dünya genelinde yoğun ilgi görüyor. Bilindiği üzere, NASA, ‘İsmini Mars’a Gönder’ adlı bir kampanyaya imza attı. Kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapılan etkinlikle, dileyenlere hatıra olarak NASA Mars bileti hazırlanıyor ve sisteme kaydediliyor.

Türkiye, 1,263,189 başvuru ile listede ilk sırada

Dünya çapında 3.384.767 kişinin ismini Mars’a göndermek için projeye katıldığı biliniyor. Sitede projeye en çok ilgi gösteren ülkeler arasında Türkiye, 1,263,189 başvuru ile listede ilk sırada yer alırken, ABD 429,892 başvuru ile ikinci, Hindistan ise 404,179 başvuru ile üçüncü sırada yer alıyor.

Nasa Mars bileti nereden ve nasıl alınır?

Nasa’nın internet sitesinde dijital bir biniş kartı verilen sistemde, isim ve soyisim ile kişisel bilgiler yer alıyor.İsminizi, soyismizi, ülkenizi, posta kodunuzu ve e-posta adresinizi yazmanız gerekiyor. Bu bilgileri doldurup ilerledikten sonra, hatıra biletiniz hazırlanıyor.Projenin yer aldığı sayfada isim yazdırma işleminizi yaptıktan sonra sonra temsili bir ‘biniş kartı’na ulaşabilirsiniz.

Kampanya 31 Eylül 2019 tarihine kadar devam edecek ve başvuru yapanların isimleri Mars’a gönderilecek insansız izci aracında bulunan çiplere yazılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ