Akıllı Gündem

2017 stajyer öğrenci maaşları belli oldu

İşletmelerde staj yapan öğrencilere ödenecek ücretler bu yıl eşitlendi. 2017’de tüm öğrenciler 421,21 liradan az maaş alamayacak. Üstelik devlet katkısı da yasalaştı. Paranın üçte ikisini İŞKUR verecek.

2017 stajyer öğrenci maaşları belli oldu

6764 sayılı yasa ile 2017’de personel sayısına göre ücret uygulaması kaldırıldı. Tüm öğrenciler bu yıl en az asgari ücretin yüzde 30’undan (421,21 TL) az maaş alamayacak.

Ödenebilecek en az ücretin; yirmiden az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisi, yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte biri, 2017 sonuna kadar devlet katkısı olarak ödenecek.

Mevcut durumda, öğrencilere asgari ücretin net tutarının; yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan (421,21 TL) yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden (210,60 TL), aday çırak ve çırağa asgari ücretin yüzde 30’undan (421,21 TL) aşağı ücret ödenemiyordu. Bunun üstünde ücret ödemek ise serbestti. Öğrencilerin sigorta primleri ise eğitim kurumlarının bütçesinden karşılanıyordu.

İŞLETMELER NE YAPACAK?
İşletmeler öğrencilerin ücretlerini her ayın onuncu gününe kadar öğrencilerin banka hesabına yatıracak. Devlet katkısı ise her ayın 25’ine kadar ilgili işletmenin okul müdürlüklerine bildirdiği banka hesabına aktarılacak.

Öğrencilere ödenecek ücretlerden vergi dahil hiçbir kesinti yapılamayacak. Devamsızlık yapan öğrencilerin maaşından bu günler kesilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ