Akıllı Gündem

2 – 6 Nisan haftası takip edilecek ekonomik veriler

2 – 6 Nisan haftası takip edilecek ekonomik veriler

Investing.com – Hareketli geçen haftanın son işlem günü Paskalya tatili nedeniyle sakin ve işlem hacmi de oldukça düşük. Yılın ilk çeyreğinin tamamlanmasının ardından yeni haftada piyasalarda öne çıkan ekonomik gelişmeler şöyle:

Pazartesi: Paskalya tatili sonrası birçok piyasa kapalı ve Japonya’dan Tankan Endeksi açıklanacak, Çin’den ise satın alma endeksi takip edilecek. Günün devamında ABD’den ISM imalat satın alma endeksi takip edilecek, Şubat’ta 60,8 ile son zamanların zirvesine çıkan endeksin Mart’ta 60,0 gelmesi bekleniyor.

Salı: Türkiye’den Mart ayı enflasyon rakamları açıklanacak ve Şubat’ta %10,26 gelen enflasyonun Mart’ta da çift haneyi koruması bekleniyor. Mart’ta sert düşüş yaşayan TL’nin ardından enflasyon oranı volatilitede belirleyici olabilir. Almanya ve İngiltere’den PMI rakamları, ABD’den de ham petrol stokları açıklanacak. Yurt içinde günün en önemli verisi olan enflasyon piyasaların radarında olacak.

Çarşamba: Euro Bölgesi’nden Mart ayı enflasyon ilk okuması açıklanacak ve enflasyonun yıllık bazda %1,4 gelmesi bekleniyor. ABD’den ISM imalat dışı satın alma endeksi, fabrika siparişleri, resmi ham petrol stokları ve ADP özel sektör istihdam rakamları açıklanacak. 7 ay üst üste beklenti üzerinde gelen ADP özel sektör istihdam verisinin Mart’ta 205 bin gelmesi bekleniyor.

Perşembe: Almanya’dan fabrika siparişleri ve PMI rakamları; Euro Bölgesi’nden PMI ve perakende satışlar açıklanacak. İngiltere’den hizmet endeksi ve ABD’den haftalık işsizlik maaşı başvuruları ile Şubat ayı ticaret dengesi açıklanacak.

Cuma: Japonya’dan Şubat ayı hane halkı harcamaları, Almanya’dan sanayi üretimi ve ABD’den tarım dışı istihdam rakamları açıklanacak. Günün en önemli verisi olan tarım dışı istihdamın Mart’ta 198 bin gelmesi, saatlik kazançların %0,2 artması ve işsizlik oranının %4,0 seviyesine gerilemesi bekleniyor. Özellikle saatlik kazançlarda yaşanacak artış fiyatlamalarda belirleyici olacaktır.

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ