DOLAR
12,4902
EURO
14,1332
ALTIN
720,04
BIST
1.776
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Sağanak Yağışlı
18°C
İstanbul
18°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Kuvvetli Sağanak
21°C
Salı Yağışlı
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
11°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
14°C

16.02.2018 Günlük Bülten

16.02.2018 Günlük Bülten
16.02.2018 10:35
A+
A-

Dolar Endeksi’nde Dip Arayışları Sürüyor…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi’nde açıklanan Aralık ayı dış ticaret fazlası verisi 25,4 milyar Euro olarak gerçekleşti. ABD’de açıklanan ÜFE verisi Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 2,7 oranında artış kaydetti. Aynı zaman aralığında açıklanan ABD Çekirdek ÜFE verisi Ocak ayında aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 2,2 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan haftalık İşsizlik maaşı başvuru sayısı 7 bin artış ile 230 bine yükseldi. ABD’de açıklanan Şubat ayı New York Empire State İmalat Endeksi verisi bir önceki aya göre geriledi ve 13,10 seviyesinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Şubat ayı Philadelphia Fed İmalat Endeksi bir önceki aya göre artarak ile 25,8 seviyesinde gerçekleşti. ABD’de açıklanan Ocak ayı Sanayi Üretimi verisi aylık bazda yüzde 0,1 oranında gerilerken, Ocak ayı İmalat Üretimi verisi değişim göstermedi. ABD’de açıklanan Ocak ayı Kapasite Kullanım Oranı verisi piyasa beklentisin aksine geriledi ve yüzde 77,5 seviyesinde gerçekleşti. ABD borsaları günü artıda tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 6,3 artış ile 9873 dolar, Ripple yüzde 2,7 değer kaybı ile 1.09 dolar ve Ethereum yüzde 1,7 artış ile 918 dolar seviyesinde günü tamamladı.
Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TÜİK tarafından yayımlanan İşgücü İstatistikleri raporuna göre, 2017 yılı Kasım ayında İşsizlik oranı yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleşti. TCMB tarafından yayımlanan 2018 yılı Şubat ayı Beklenti Anketi verilerine göre, Cari yıl sonu TÜFE beklentisi, bir önceki anket döneminde yüzde 9,55 iken bu anket döneminde yüzde 9,52 seviyesine geriledi. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 9,24 iken bu anket döneminde yüzde 9,26 seviyesine yükseldi. 2018 yılsonu döviz kuru (USD/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 4,12 TL iken bu anket döneminde 4,10 TL’ye ve 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 4,24 TL iken bu anket döneminde 4,18 TL’ye gerilediği görülüyor. Doların küresel piyasalarda değer kaybı yaşaması ve TL’de yaşanan değer kazanımları sonrasında kurun dün, 3,7629 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. BİST-100 Endeksi yüzde 2,44 artış ile 116.225 seviyesinden günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 6 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 1,50 düşüş ile yüzde 13,12 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 1,31 düşüş ile yüzde 12,03 seviyesinde günü tamamladı.

USDTRY

Türkiye Kasım ayı işsizlik oranı yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleşirken, merkezi yönetim bütçesi 2018 Ocak ayında 1,7 milyar TL seviyesinde fazla verdi. Bu gelişmeler sonrasında değer kazanan Türk Lirası ile kurda geri çekilme hareketi meydana geldi. ABD tarafına bakacak olursak, ÜFE rakamı beklentilerin üzerinde gelirken, Sanayi Üretiminde daralma gerçekleşti. Ayrıca Philadelphia Fed İmalat Endeksinin ise olumlu bir tablo çizdiğini görüyoruz. Yoğun bir gündem sonrasında kurda 3,77 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme geldi. Bugün ABD’de İnşaat İzinleri verisi takip edilecek.
USDTRY’de yaşanan düşüşlerin 3,77 desteği altında kapanış gerçekleştirmesi durumunda aşağı yönlü eğilim ağırlık kazanabilir. Özellikle 3,7430 desteği önemli bir kırılım noktası olarak ön plana çıkıyor.

EURTRY

Türk Lirası’nın yurtiçinde açıklanan veriler doğrultusunda elde ettiği kazançlar ile paritede 4,70 seviyesine varan geri çekilme yaşandı. İşsizlik Oranı Kasım ayında aynı oranda seyrederken, merkezi yönetim bütçesi 2018 yılı Ocak ayında fazla verdi. Euro Bölgesine baktığımızda ise, ticaret dengesi beklentilerin altında gelirken, Euro varlıkları gün içerisinde pozitif fiyatlama eğilimi içerisindeydi. Ancak bu gelişmelere rağmen paritenin kritik 4,72 seviyesini geçmekte zorlandığını görüyoruz. Bugün takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.
EURTRY’nin teknik görünümünde 4,70 seviyesi altı fiyatlamaların oluşması halinde aşağı yönlü potansiyelde artış meydana gelebilir. Kalıcı yükseliş için ise 4,72 direnci üzerinde kapanışlara ihtiyaç var.

EURUSD

Gün içi değer kazançlarını oldukça genişleten paritede 1,2550 seviyesi üzerine varan yükseliş gerçekleşti. Euro varlıkları sınırlı pozitif fiyatlanırken, Dolar varlıklarındaki zayıf görünümün sürüyor oluşu paritedeki yükselişlerin ana nedeni olarak gösterilebilir. ABD ÜFE verisi Ocak ayında bir önceki ay verisine oranla artış gösterirken, Philadelphia Fed İmalat Endeksi beklentilerin üzerinde geldi. Ancak sanayi üretiminde meydana gelen daralmanın Dolar varlıklarındaki zayıf görünüm ile örtüştüğü görülüyor. Bugün ABD İnşaat İzinleri verisi takip edilecek.
EURUSD paritesinde tekrardan 1,25 seviyesi üzeri fiyatlamaların gündeme gelmesi yükselişlerin ağırlık kazanmasına yol açabilir. 1,2575 ise aşılması gereken ilk direnç seviyesi olarak ön plana çıkıyor.

XAUUSD

Dün, dolar ve dolar endeksinde değer kayıplarının devam ettiği görülürken ons altının 1357 seviyeleri civarına kadar yükseldiği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan sınırlı düşüş sarı metalde yükselişleri destekler nitelikte.
Bugün, ABD’de açıklanacak veri akışı dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.
Teknik olarak bakıldığında, ons altının ara destek seviyesi olan 1350 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1364, 1375 ve 1384 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1350, 1344 ve 1340 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Dolar’daki düşüşlerin hız kesmeden devam etmesi GBPUSD paritesini 1,41 seviyesi üzerine taşıdı. Dün İngiltere tarafı sakin iken, ABD’de açıklanan veriler sonrasında Dolar varlıklarındaki zayıf görünüm değişmedi. ABD Sanayi Üretimi daralma gösterirken, ÜFE rakamında artış meydana geldi. Philadelphia Fed İmalat Endeksinin ise beklentilerin üzerinde açıklandığını gördük. Bugün İngiltere’de Perakende Satışlar ve ABD’de İnşaat İzinleri verisi takip edilecek.
GBPUSD paritesinde tekrardan 1,4150 direncinin geçilmesi yükselişin artarak devam etmesine yol açabilir. Olası kısa vadeli geri çekilmelerde ise 1,40 seviyesi üzerindeki görünümün korunması önemli.

USDJPY

Yen’de kazançların haftanın son işlem gününe dek taşınması ile paritede satış baskısı sürüyor. Ayrıca ABD’de açıklanan verilerin genel görünümü oldukça olumlu olsa da Dolar’ın değer kayıplarını sürdürdüğünü görüyoruz. Sanayi Üretiminde yaşanan daralma haricinde Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve ÜFE verilerinin oldukça pozitif bir görünüm sergilediğini görüyoruz.
Bugün sadece ABD’de İnşaat İzinleri verisi takip edilecek.
USDJPY paritesinin 105,75 seviyesi altını test etmesi durumunda satış baskısı artarak devam edebilir. Bu hareketin devamında ise kritik 105,45 ve 105,00 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

HAM PETROL

ABD’de açıklanan petrol verilerinin ve görece zayıf doların etkisi ile birlikte dün, ham petrolün fiyatlamalarda 61,71 seviyelerini test ettiğini ve günü 61,54 seviyesinden tamamladığını gördük. ABD’de artan petrol üretimi ve arz yönlü endişelerin tekrar gündeme gelmesi ham petrol fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.
Bugün, ABD’de açıklanacak olan Baker Hughes sondaj kuyu sayısı verisi yakından takip edilecek.
Teknik olarak baktığımızda, ham petrolün 50 günlük hareketli ortalaması olan 61,48 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 61,98, 62,40 ve 62,70 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 61,40, 61,20 ve 60,90 destek seviyeleri olarak izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2735 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, VIX endeksinde yaşanan gerilemenin endeks fiyatlamalarına olumlu yansımaları görülürken ABD’de açıklanan verilerin karmaşık bir görünüm sergilemesi endeks üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görülüyor.
Bugün, ABD’de açıklanacak olan yoğun veri akışı endeks fiyatlamaları üzerinde etkili olabilir.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin 50 günlük hareketli ortalaması olan 2727 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2744, 2750 ve 2757 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2720, 2710 ve 2705 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951131981

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.