Akıllı Gündem

15.02.2018 Günlük Bülten

15.02.2018 Günlük Bülten

Dolar Endeksindeki Düşüşlere ABD Enflasyonu Çare Olamadı

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Almanya’da açıklanan Ocak ayı TÜFE verisi aylık bazda yüzde 0,7 azalırken yıllık bazda yüzde 1,6 seviyesinde gerçekleşti. Almanya’da açıklanan 4.çeyrek öncü büyüme verisi çeyreklik bazda yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,3 olarak gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü büyüme rapora göre, Euro Bölgesi ekonomisi 4.çeyrekte yüzde 0,6 ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 2,7 oranında büyüdü. Euro Bölgesi’nde açıklanan Aralık ayı Sanayi Üretimi verisi piyasa beklentisinin üzerinde aylık bazda yüzde 0,4 ve yıllık bazda yüzde 5,2 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan Ocak ayı TÜFE verisi aylık bazda piyasa beklentisinin üzerinde yüzde 0,5 ve yıllık bazda yüzde 2,1 oranında artış kaydetti. Aynı zaman aralığında açıklanan ABD Çekirdek TÜFE verisi aylık bazda yüzde 0,3 ve yıllık bazda yüzde 1,8 oranında artış gösterdi. Veri sonrasında dolar kanadında kısa süreli değer kazanımlarının yaşandığı görülürken dolar endeksi 90,11 seviyesine kadar yükseldiğini gördük. ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Ocak ayında yüzde 0,3 oranında azalış kaydetti. ABD borsaları dünü artıda tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 8,5 artış ile 9287 dolar, Ripple yüzde 15,3 artış ile 1.13 dolar ve Ethereum yüzde 8,2 artış ile 906 dolar seviyesinden günü tamamladı. Yeni işlem gününde, Japonya’da açıklanan Aralık ayı Çekirdek makine siparişleri verisinde aylık bazda yüzde 11,9 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında düşüşlerin yaşandığı görüldü. Japonya’da açıklanan Aralık ayı Sanayi üretimi verisi aylık bazda yüzde 2,9 artış gösterdi. Japonya’da açıklanan Kapasite kullanım oranı verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,8 oranında artış kaydetti.

Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TCMB tarafından yayımlanan 2017 yılı Aralık ayı Ödemeler Dengesi Gelişmeleri raporuna göre, Cari İşlemler açığı, 2017 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 3,322 milyar dolar artış ile 7,700 milyar dolar olarak gerçekleştiği açıklandı. ABD’de beklentileri aşan TÜFE verisi sonrasında dolar kanadında sınırlı değer kazanımları görülürken kurun fiyatlamalarda 3,8229 seviyeleri civarına kadar yükseldiği fakat gün sonunda bu bölgede tutunamadığı ve günü 3,7788 seviyesinden tamamladığını gördük. BİST-100 Endeksi dün, yüzde 0,91 düşüş ile 113.454 puandan günü tamamladı. Toplam işlem hacmi 6 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün yüzde 12,75 seviyesinden gerçekleşti.

USDTRY

Türkiye Cari İşlemler Açığı Aralık’ta 7 milyar 700 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Olumsuz gelen bu veri sonrası kırılganlığın arttığını gördüğümüz Türk Lirası’nda gün içerisinde pozitif fiyatlama hakimdi. ABD’de ise Ocak ayı enflasyon verisi yüzde 0,5 seviyesinde artış gösterirken, perakende satışlar verisinde daralma meydana geldi. Hafta başından bu yana değer kaybı içerisinde olan Dolar varlıklarında bir miktar yükseliş hareketi yaşansa da bu hareketin kalıcı olamadığını gördük. Özellikle enflasyon verisi sonrasında Fed’in faiz politikası konusunda elinin güçlendiğini söylemek mümkün. Bugün ABD’de ÜFE, Sanayi Üretimi, Philadelphia Fed İmalat Endeksi verisi takip edilecek.
USDTRY’de 3,77 destek seviyesi düşüşler açısından izlenirken, 3,79 olası toparlanma ihtimalinde ön olana çıkıyor.

EURTRY

Türkiye Cari İşlemler Açığı bir önceki ayın üzerinde artış gösterirken, Euro Bölgesi ekonomisi dördüncü çeyrekte beklentilere paralel büyüdü. Euro Bölgesi sanayi üretimi verisi ise Aralık ayında bir önceki aya oranla artış göstererek yüzde 0,4 oranında açıklandı. Bu gelişmeler sonrasında günü oldukça pozitif geçiren Türk Lirası varlıkları nedeniyle paritede 4,70 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme gelse de tekrardan yukarı yönlü potansiyelin ağır bastığı görülüyor. Bugün yurtiçinde işsizlik oranı verisi takip edilecek.
EURTRY’de yaşanan yükselişlerin 4,72 direnci ile beraber tekrardan yönünü yukarı çevirdiğini görebiliriz. Böylece paritede tekrardan rekor tazelenebilir. 4,70 ise olası geri çekilme ihtimalinde takip edilecek.

EURUSD

ABD’de Ocak ayı Tüketici Fiyat Endeksi yüzde 0,5 seviyesinde açıklandı. Bir önceki ay verisi üzerinde gerçekleşen bu veri sonrasında Dolar varlıklarında kısa vadeli de olsa değer kazanımı meydana geldi. Ayrıca ABD Perakende Satışları verisi de bir miktar daralma gösterdi. Euro tarafına baktığımızda, beklentilere paralel açıklanan büyüme rakamı ile beraber Euro Bölgesi sanayi üretiminde artış gerçekleşti. Bu gelişmeler sonrasında değer kazanan Dolar ile 1,23 seviyesi altını test eden paritede tekrardan ani yükselişlerin yaşandığını görüyoruz. Bugün ise Dolar bazlı veri akışı oldukça yoğun bulunuyor.
EURUSD paritesinde dikkat çeken yükselişlerin 1,2475 direnci ile beraber hız kazandığını görebiliriz. Bu seviyeden meydana gelen dönüşlerde ise 1,2430 desteğini takip ediyoruz.

XAUUSD

Dün, ABD’de açıklanan TÜFE verisinin beklentileri aşması ile birlikte dolar ve dolar endeksinde yukarı yönlü hareketler kısa süreli ivme kazanırken ons altının 1317 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde dolar kanadında yaşanan değer kayıpların derinleşmesi ile birlikte sarı metalin günü 1350 seviyeleri civarında tamamladığı görüldü.
Bugün, ABD’de açıklanacak olan yoğun veri akışı dolar bazlı fiyatlamalarda etkili olabilir.
Teknik olarak baktığımızda, ons altının ara destek seviyesi olan 1345 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü hareketlerin devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1364, 1370 ve 1375 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1345, 1340 ve 1336 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Günü kısa vadeli de olsa değer kazanan Dolar varlıkları ile bir miktar geri çekilme hareketi içerisinde geçiren paritede tekrardan 1,40 seviyesi üzeri fiyatlamalar gündeme geldi. Piyasaların bir süredir beklediği olumlu gelen ABD enflasyon verisi sonrasında Dolar varlıklarında hareketlilik arttı. Ocak ayı enflasyon verisinde yüzde 0,5‘lik yaşanan artış Fed politikalarının şahin görünümlü olma ihtimalini arttırdı. Bugün ABD’de Sanayi Üretimi, Philadelphia Fed İmalat Endeksi ve ÜFE verisi takip edilecek.
GBPUSD paritesinde meydana gelen yükselişlerin 1,40 seviyesi üzerini test etmesi yeni bir alım potansiyelinin habercisi olabilir. Ani yükselişlerin düzeltmesinin yaşanması durumunda 1,3950 bir alt destek olarak takip edilebilir.

USDJPY

Japonya dördüncü çeyrek ekonomisinde meydana gelen yavaşlamaya rağmen Yen para biriminde değer kazanımı sürüyor. ABD politikalarının açıklanan enflasyon rakamından destek bulması halinde Yen’deki güvenli liman talebi bir miktar azalabilir. Dolar’da ise olumlu gelen enflasyon verisine rağmen zayıf görünümün devam ettiğini görüyoruz. Bugün ABD’de açıklanacak veri akışı oldukça yoğun.
USDJPY paritesinin 106,55 seviyesi ile beraber tekrardan dip arayışları içerisine girdiğini görebiliriz. Dolar’da meydana gelecek toparlanmaya bağlı olarak 107,00 direncini takip ediyoruz.

HAM PETROL

Dün, ABD’de API tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 3,947 milyon varil artışın yaşandığı görüldü. ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 1,841 milyon varil artış yaşandığı görülüyor. ABD’de EIA tarafından açıklanan verilere göre, günlük ham petrol üretimi 3-9 Şubat tarihleri arasında, bir önceki haftaya göre günlük ortalama 20 bin varil artış ile 10,271 milyon varile yükseldiği görülmekte.
Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün ara destek seviyesi olan 60,50 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında, 61,90, 62,40 ve 62,70 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 60,50, 60,20 ve 59,80 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, ABD’de açıklanan TÜFE verisinin beklentileri aşması sonrasında S&P 500 vadeli kontrat endeksinde sınırlı fiyat hareketlerinin yaşandığı görülürken endeksin gün içi 2702 seviyeleri civarına kadar yükseldiği ve günü bu seviyeye yakın bir noktada tamamladığını gördük. VIX endeksinde yaşanan düşüşler ve sektör bazında finans, enerji ve teknoloji hisselerinde yaşanan yukarı yönlü eğilim endekste yükselişleri desteklediği görülüyor. Bugün, ABD’de açıklanacak olan yoğun veri akışı fiyatlamalarda etkili olabilir.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2688 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2715, 2724 ve 2730 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2688, 2680 ve 2675 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951131963

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ