Akıllı Gündem

14.02.2018 Günlük Bülten

14.02.2018 Günlük Bülten

Piyasalar ABD Enflasyon Verisine Odaklandı

Hisse senedi piyasalarında oynaklığın göreceli olarak azalması ile yatırımcı tarafında tedirginliğin kısmen düzelmesi ardından haftanın ikinci işlem günüde Dolar endeksinin 90 seviyesi aşağısına geçtiği görülürken, piyasalarda gözler TSİ 16.30’da açıklanacak ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon verisine çevrilmiştir. Fed Başkanı Jerome Powell’ın faizlerin kademeli olarak normalleşme sürecinde olduğunu belirtmesi ve finansal risklere karşı tetikte olmaya devam edileceğini söylemesi piyasalarda güvercin olarak algılanmış, Dolar üzerinde negatif bir baskı oluşturmuştur. Gün içi dikkat çeken diğer bir konu, Dolar’ın Japon Yeni karşısında Eylül ayından beri en düşük seviyesine gerilemesi olmuştur. Japoya’da Merkez Bankası Başkanı Kuroda ikinci beş yıllık görevine hazırlanırken, üyelerin daha şahin kişilerden oluşabileceği endişesi bulunmaktadır. Buna ek olarak Japonya’da bugün sabah açıklanan veriler ile birlikte ekonomik büyümenin 2017 4. çeyreğinde yıllık bazda %0,5 ile keskin bir şekilde yavaşladığı görülmüştür. İngiltere’de Ocak ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeks enflasyon yıllık bazda beklentilerin üzerine çıkarak %3 artış kaydetmiştir. Emtia tarafına baktığımızda, Uluslararası Enerji Ajansı’nın dün yaptığı açıklama ile OPEC ve müttefiklerinin petroldeki aşırı arzı silme amaçlarına neredeyse ulaştığını, ancak bu çabaların ABD ve diğer üreticilerdeki arz artışı sebebiyle sonuçsuz kalabileceğini bildirmiştir. Amerikan Petrol Enstitüsü raporu ise Ham Petrol Stoklarının geçtiğimiz haftada 4 milyon varil artış kaydettiğine işaret etmiş, son 4 haftanın üçünde stoklarda artış olması dikkat çekmiştir.

Yurt içerisinde dış politikaya dair gelişmeler dikkat çekerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan Kıbrıs açıklarındaki doğal gaz arama ve Ege’deki kayalıklarla ilgili fırsatçı girişimleri uyarmıştır. Diğer yandan Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarında dün geceden beri gerginlik yaşandığı belirtilirken, bir Yunan botunun Kardak bölgesine girmesine engel olan Türk botuyla sürtüştüğü açıklanmıştır. Bunun yanında Türk botlarının, Yunan botlarının Kardak’a gelmesini engellediği belirtilirken, Yunan Dışişlerinin Kardak’taki gerilimle ilgili olarak Türk Büyükelçisini görüşmeye çağırdığı belirtilmiştir.

USDTRY

Günü 3,7900-3,8120 dar bandı içerisinde geçiren USDTRY’de fiyat hareketliliği oldukça sınırlıydı. Dolar’da derinleşen değer kayıplarına paralel Türk Lirası’nda da aşağı yönlü eğilim hakimdi. Veri gündemi oldukça sınırlı olan piyasalarda bugün oldukça yoğun bir veri akışı bulunuyor. Özellikle ABD’de açıklanacak olan Ocak ayı enflasyon verisi Dolar tarafında ani fiyatlama hareketi yaratabilir. Ayrıca yurtiçinde ise Cari Hesap verisi takip edilecek.
USDTRY’de 3,79 desteği geçilmediği sürece tekrardan toparlanma hareketinin ağır bastığını görebiliriz. Özellikle 3,79 seviyesi altında bulunan 100 ve 200 periyotluk üssel hareketli ortalamalar düşüşlerin sınırlı kalmasına yol açabilir. Yükselişlerin tekrardan yoğunluk kazanmasına bağlı olarak ise 3,8075-3,8325 direnç bölgesi önemli bir geçiş noktası olarak ön plana çıkıyor.

EURTRY

Türk Lirası’nda meydana gelen değer kaybı ile bir süredir fiyatlandığı yatay bant aralığından yukarı yönlü kopma gerçekleştiren paritede 4,72 seviyesine varan yükseliş gerçekleşti. Euro varlıklarında ise azalan Dolar baskısının pozitif fiyatlamayı beraberinde getirdiği görülmekte. Bugün Euro Bölgesi büyüme ve sanayi üretimi verileri parite seyri açısından oldukça belirleyici olacak. Ayrıca yurtiçinde cari hesap verisi açıklanacak.
EURTRY paritesinde meydana gelen yükselişlerin 4,72 ile beraber yeni bir rekor denemesi içerisine girdiğini görebiliriz. Ancak bu seviyeden gelecek dönüşlerde 4,70 desteğini takip ediyoruz.

EURUSD

Dolar’daki zayıflığın artarak devam etmesi ile 1,2385 seviyesine dek yükselen EURUSD paritesinde bu seviyenin aşılması yükselişlerin devamı açısından oldukça önemli. Temel görünümde oldukça hacimsiz seyreden piyasalarda bugün yoğun bir veri gündemi bulunuyor. Dikkat çeken veri akışı olarak Euro Bölgesi büyüme ve ABD enflasyon verisi takip edilecek. Özellikle enflasyon verisi öncesi Dolar’a olan talebin azalması paritede yukarı yönlü atakları beraberinde getiriyor.
EURUSD paritesinde 1,2385 seviyesi üzeri yapılacak olan her kapanış yukarı yönlü potansiyeli arttırabilir. Böylece paritede tekrardan 1,24 seviyesi atakları görebiliriz.

XAUUSD

ABD enflasyon verisi öncesi Dolar’da meydana gelen değer kaybı ile yönünü yukarı çeviren Ons Altın’da 1338 direncine yakın seviyelerde fiyatlamalar sürüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde meydana gelen sınırlı geri çekilmenin de bu durumu desteklediği söylenebilir. Bugün açıklanacak olan ABD Ocak ayı enflasyon verisi piyasalardaki risk algısı açısından önemle takip edilecek.
100 periyotluk üssel hareketli ortalaması üzerinde fiyatlanan Ons Altın’ın 1332 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlayarak yükselişlerine hız kazandırması durumunda 1338 ve 1344 direnç seviyeleri ilk olarak takip edilebilir. Oluşabilecek kısa vadeli geri çekilmelerde ise 1332 desteği ilk etapta göz önünde bulundurulabilir.

GBPUSD

Günün en önemli verisi olan İngiltere Ocak ayı enflasyon verisi beklentilerin üzerinde geldi. Veri sonrasında değer kazanan Sterlin varlıkları ile yükseliş isteği duyan paritede 1,39 seviyesi gündeme geldi. Özellikle GBPUSD paritesinin psikolojik sınırı olan 1,40 seviyesinin yukarı yönlü geçilmesi ile alımların artarak devam ettiğini görebiliriz. Bugün diğer günlere oranla nispeten daha yoğun veri akışı bulunuyor. Öncelikli olarak ABD enflasyon verisi Dolar fiyatlamaları açısından yakından takip edilecek.
GBPUSD paritesinde meydana gelen primlenmenin 1,3950 direnci ile beraber hız kazanması durumunda 1,4000-1,4075 direnç bölgesi test edilmek istenebilir.

USDJPY

Japon Yen’inde devam eden kazançların aksine ABD enflasyon verisi öncesinde değer kaybeden Dolar varlıkları paritede ciddi satış baskısına yol açtı. 107,00 seviyesine dek geri çekilen fiyatların zayıflayan Dolar ile beraber düşüşlerini derinleştirdiği söylenebilir. Ayrıca beklentilerin altında yüzde 0,5 seviyesinde gelen Japonya dördüncü çeyrek büyüme verisi ise ekonominin yavaşladığına işaret ediyor. Ancak Yen para birimindeki kazançların bu durumdan etkilenmediğini görüyoruz.
Bugün ABD enflasyon ve perakende satışlar verisi sonrası Dolar fiyatlamalarında ani hareketlilik yaşanabilir.
USDJPY paritesinde 107,00 seviyesi altı kapanışların yaşanması durumunda 106,55-106,15 destek bölgesi ilk etapta test edilmek istenebilir.

HAM PETROL

Dün Rusya’da Enerji Bakanı Novak’ın yapmış olduğu açıklamalarda bu hafta gerçekleşecek olan toplantıya dair belirsizliğin sürdüğünü gördük. Stokların artan üretime rağmen eridiğini belirten Novak, 2018 yılı için Ham Petrol’de 60 seviyesinde dengelenme sağlanacağını düşünüyor. Bu gelişmeler sonrasında açıklanan APİ Ham Petrol stoklarında ise artış meydana geldiğini gördük. Ancak buna rağmen Ham Petrol’ün 58,60 seviyesinde tutunmalarını sürdürdüğünü görüyoruz. Bugün ise Ham Petrol fiyatları açısından daha kritik önem taşıyan ABD’de açıklanan stokları takip edeceğiz.
Ham Petrol’de yaşanan sınırlı geri çekilmenin 58,60 seviyesi üzerinde kalması düşüşlerin seyri açısından oldukça önemli. Yükselişlerde ise 59,60 direnci ilk geçiş noktası olarak göz önünde bulundurulabilir.

S&P500

Günü sınırlı da olsa toparlanma isteği içerisinde geçiren S&P endeksi hacimsiz seyreden piyasaların etkisinde kalmış durumda. Dolar endeksinde meydana gelen dalgalanma ve tahvil faizlerindeki sınırlı geri çekilme de toparlanmaları destekliyor diyebiliriz. Geçtiğimiz hafta yoğun satış baskısı içerisinde olan endekslerde bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisi kritik önem taşımakta.
S&P500 endeksinde 2637 destek seviyesinden meydana gelen toparlanma ile 2675 direnç seviyesinin test edilmesi durumunda endekste yeni bir alım potansiyeli doğabilir. Ancak bir üst direnç seviyesi olarak takip ettiğimiz 2690-2706 direnç bölgesi daha güçlü bir geçiş noktası olarak izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951131944

 

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ