Akıllı Gündem

13.04.2018 Günlük Bülten

13.04.2018 Günlük Bülten

FOMC Komite Üyeleri’nin Açıklamaları İle Haftayı Tamamlıyoruz…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, Euro Bölgesi’nde açıklanan Sanayi Üretimi verisi aylık bazda yüzde 0,8 düşerken yıllık bazda yüzde 2,9 oranında artış gösterdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) yayımladığı Petrol Piyasası Raporuna göre, Mart ayında günlük ham petrol üretimi bir önceki aya göre 201,4 bin varil azalarak 31,958 milyon varile geriledi. Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 8 Mart tarihinde gerçekleştirdiği toplantı tutanakları yayımlandı. Tutanaklarda, üyeler tahvil alım programından çıkış için yeterli veri olmadığına değinirken Euro’da yaşanan kuvvetlenme ve ticaret savaşları konusunda endişelerinin devam ettiği görülüyor. ABD’de açıklanan Haftalık işsizlik maaşı başvuru sayısı bir önceki haftaya göre 9 bin geriledi ve 233 bin olarak gerçekleşti. ABD borsaları günü artıda tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 12,20 yükseliş ile 7730 dolar, Ripple yüzde 20 artış ile 0.60 dolar ve Ethereum yüzde 11,20 yükseliş ile 467 dolar seviyesinden günü tamamladı.
Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’ye yönelik yaptığı açıklamalar ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın söylemleri sonrasında TL’de yaşanan değerlenme ile birlikte kurun fiyatlamalarda dün, 4,0853-4,1611 aralığında hareket ettiği ve günü 4,1074 seviyesinden günü tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi dün, yüzde 0,90 yükseliş ile günü 110.235 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 7,5 milyar TL olarak gerçekleşti. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinde gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 1,31 düşüş ile yüzde 14,36 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 1,81 düşüş ile yüzde 13,02 seviyesinden günü tamamladı. 5 yıllık ülke CDS risk primi yüzde 0,10 yükseliş ile 204,89 seviyesinde olduğu görülüyor.

USDTRY

Dün Türk Lirası varlıklarının değer kazanımı çabası içerisine girilmesi ile kurda bir miktar geri çekilme hareketi meydana geldi. Morgan Stanley, TCMB’nin 25 Nisan toplantısında 75 baz puan faiz artışı yapabileceğine işaret etti. Diğer taraftan TCMB Başkanı Çetinkaya, 86. Olağan Genel Kurul’da amacımız kalıcı fiyat istikrarını sağlamaktır yönünde açıklamada bulundu. Diğer taraftan FOMC tutanakları sonrasında Dolar’daki değer kazanımlarının sürdüğünü gördük. Bu gelişmelere rağmen gün içi kazançların geri verildiğini gördüğümüz kurda 4,10 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme geldi.
USDTRY’nin 4,0760-4,0500 destek bölgesini geçerek satışlarına derinlik kazandırması halinde tekrardan aşağı yönlü potansiyelde artış meydana geldiğini görebiliriz.

EURTRY

Piyasalarda TCMB’den gelecek olan bir faiz artırım ihtimalinin zayıflamasına rağmen, Morgan Stanley’in 25 Nisan TCMB toplantısında 75 baz puan faiz artışı yapabileceğine değinmesi ile Türk Lirası’nda değer kazanımı meydana geldi. Diğer taraftan Euro Bölgesi Sanayi Üretimi Şubat ayında yüzde 0,8 oranında daralma gerçekleştirdi. Bu gelişme sonrasında paritede 5,05 seviyesinin zorlandığını gördük. ECB tutanaklarında ise Euro’nun güçlenmesinin enflasyon üzerinde negatif etkileri olabileceğine değinildi. Bugün Euro Bölgesi Ticaret Dengesi ve Almanya TÜFE rakamı takip edilecek.
EURTRY’de 5,05 seviyesi altı fiyatlamaların oluşması durumunda düşüşlerin devamını görebiliriz. Ancak bu seviyeden meydana gelecek dönüşlerde 5,0780 ilk direnç eşiği olarak izleniyor olacak.

EURUSD

Dün Euro Bölgesi Sanayi Üretimi yüzde 0,8 seviyesinde daralma gerçekleştirdi. Bu açıklama sonrasında Euro varlıklarında satış baskısı derinleşti. Diğer taraftan ECB tutanaklarında enflasyon patikasına olan güvenin arttığı belirtilirken, Euro’nun güçlenmesinin enflasyon üzerinde negatif etki yapabileceğine değinildi. Bu gelişmeler sonrasında Dolar varlıklarına baktığımızda, FOMC tutanakları sonrasında değer kazanımını sürdürmeye devam ettiği görülüyor. Bugün Almanya TÜFE verisi ve FOMC Üyesi Bullard’ın açıklamaları takip edilebilir.
EURUSD paritesinde 1,23 seviyesinin aşağı yönlü geçilmesi ile satışların devamı gelebilir. Özellikle 50 ve 100 periyotluk üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,2320 seviyesinin geçilmesinin düşüşlere ivme kazandırabilir.

XAUUSD

Dün, dolar ve dolar endeksinde yaşanan değer kazanımları sonrasında ons altının 1333 seviyeleri civarına kadar gerilediği görüldü. Gün içerisinde, ABD on yıllık tahvil getirilerinde yaşanan yukarı yönlü eğilimin ons altın fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği görüldü.
Bugün, bazı FOMC komite üyelerinin açıklamaları dolarda oynaklığın artmasına neden olabilir.
Teknik olarak baktığımızda, ons altının 21 günlük üssel hareketli ortalaması olan 1334 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1347, 1357 ve 1364 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, düşüşlerde ise 1332, 1327 ve 1320 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

İngiltere İşçi partisi’nden Corbyn, Esad rejimi ve Suriye’de yaşanan siyasi gerilimi arttırıcı gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu. Ancak İngiltere tarafından nasıl bir aksiyon alınacağı şuan için belirsizliğini koruyor. Diğer taraftan Dolar tarafında gün içerisinde değer kazanımının artarak devam ettiğini görüyoruz. Bu gelişmeler sonrasında yukarı yönlü potansiyelini koruyan paritenin 1,42 seviyesinde ısrarcı olduğu görülüyor. Bugün ABD’de Michigan Tüketici Endeksi ve FOMC Üyesi Bullard’ın açıklamaları takip edilecek.
GBPUSD paritesinde 1,4235 direncinin geçilmesi ile alımların artarak devam etmesi beklenebilir. Özellikle kısa vadeli toparlanmaların bu kritik seviyenin aşılması ile rahatlayacağını düşünüyoruz.

USDJPY

FOMC tutanakları sonrasında Dolar’da meydana gelen değer kazanımı paritede tekrardan 107,00 seviyesi üzeri fiyatlamaları gündeme getirdi. Yen para biriminde ise değer kazanan Dolar ile beraber kazançların bir miktar geri verildiği görülüyor. Diğer taraftan BoJ Başkanı Kuroda, devasa teşvik programının devam edeceği taahhüdünü tekrarladı. Bu gelişmeler sonrasında paritede yukarı yönlü hareketler hız kazandı. Bugünün veri akışı nispeten sakin bulunuyor.
USDJPY paritesinde 107,70 direncinin geçilmesi ile alımların bir miktar hız kazandığını görebiliriz. Özellikle bu seviye paritenin orta vadeli önemli bir geçiş noktası olarak ön plana çıkıyor.

HAM PETROL

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 67,31 seviyeleri civarını test ettiği ve günü 67,13 seviyesinden tamamladığı görüldü. OPEC Genel Sekreteri Barkindo’nun yaptığı açıklamalarda, Petrol piyasasının 2018 yılının ikinci veya üçüncü çeyreğinde yeninden dengelenmesini beklediklerini belirtirken üretim arzı kısıntısı anlaşmasına uyum oranının Mart ayında %150 seviyesinin üzerinde olduğunu ifade etti. Bugün, ABD’de açıklanan Baker Hughes sondaj kuyu sayısı verisi yakından takip edilecek.
Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün ara destek seviyesi olan 66,70 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 67,20, 67,50 ve 67,90 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 66,50, 66,30 ve 66,00 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2674 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu seviyeyi aşmakta zorlandığı görüldü. Gün içerisinde, zayıf veri akışına rağmen küresel piyasalarda artan risk iştahı ve VIX endeksinde yaşanan gerileme endekste yukarı yönlü fiyatlamaları destekler nitelikte.
Bugün, bazı FOMC komite üyelerinin açıklamaları ve öncü Michigan Tüketici Güveni verisi endekste volatilitenin artmasına neden olabilir.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2650 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2664, 2670 ve 2677 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2645, 2640 ve 2636 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132804

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ