Akıllı Gündem

12.04.2018 Günlük Bülten

12.04.2018 Günlük Bülten

Trump’ın Açıklamaları Piyasalar Üzerinde Etkili Olmaya Devam Ediyor…

Yurtdışı gelişmeleri incelediğimizde, İngiltere’de açıklanan Şubat ayı Sanayi Üretimi aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 2,2 oranında artış kaydetti. İngiltere’de açıklanan İmalat Üretimi verisi Şubat ayında aylık bazda yüzde 0,2 düşüş gösterirken yıllık bazda yüzde 2,5 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan TÜFE verisi Mart ayında aylık bazda yüzde 0,1 düşerken yıllık bazda yüzde 2,4 oranında artış gösterdi. ABD’de açıklanan Çekirdek TÜFE verisi Mart ayında piyasa beklentisine paralel aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık bazda yüzde 2,1 oranında artış gösterdi. Fed’in 20-21 Mart tarihinde gerçekleştirdiği toplantısına dair tutanaklar yayımlandı. Tutanaklarda, komite üyelerinin ekonomik görünümün son dönemde güçlendiği üzerinde hem fikir oldukları görülürken, birçoğu ilerleyen dönemde enflasyonun Fed’in hedeflediği düzeye yakınsayacağı öngörüsünü korumaya devam ettiğini açıkladı. Komite üyelerinin birçoğu ticaret savaşını ekonomik büyüme üzerinde aşağı yönlü bir risk olarak gördüklerini belirtirken ticaret savaşı endişelerine rağmen ekonomide kademeli faiz artışı ihtiyacının devam ettiği yönünde öngörülerini korumaya devam ettiklerini ifade ettiler. ABD borsaları günü düşüş ile tamamladı. Dijital para birimleri dün, Bitcoin yüzde 0,7 artış ile 6891 dolar, Ripple yüzde 2 artış ile 0.49 dolar, Ethereum yüzde 2,2 artış ile 420 dolar seviyesinden günü tamamladı.
Yurtiçi gelişmeleri incelediğimizde, TCMB tarafından yayımlanan Ödemeler Dengesi İstatistikleri verilerine göre, 2018 yılı Şubat ayında Cari işlemler açığı bir önceki yılın aynı ayına göre 1.586 milyon dolar artış ile 4.152 milyon dolar olarak gerçekleştiği açıklandı. On iki aylık cari işlemler açığı 53.346 milyon dolar olarak gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamaları ve sınırımızda artan jeopolitik riskler sonrasında kurun fiyatlamalarda dün 4,1934 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı ve günü 4.1346 seviyesinden tamamladığı görüldü. BİST-100 Endeksi dün, yüzde 1,32 düşüş ile 109.253 puandan günü tamamladı. TCMB ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti dün, yüzde 12,75 seviyesinden gerçekleşti. Yurtiçi gösterge tahvil getirisi yüzde 14,55 ve on yıllık tahvil getirisi yüzde 1,12 düşüş ile yüzde 13,26 seviyesinden günü tamamladı.

USDTRY

Dün kurda yükselişler rekor üzerine rekor kırarak 4,1930 seviyesine dek ulaştı. Beklentilerden iyi gelen Türkiye Cari İşlemler dengesi verisine rağmen Türk Lirası’ndaki değer kaybı değişmedi. Özellikle ABD Mart ayı enflasyon verisinde yaşanan daralmaya rağmen kurda rekor seviyelerin korunduğunu görüyoruz. Dolar endeksinde ise Trump’ın Rusya’ya yönelik savaş çağrısı niteliğinde yapmış olduğu açıklama sonrasında değer kayıpları derinleşti. FOMC tutanakları sonrasında ise tüm politika yapıcılar ekonominin güçlendiğine dair fikir birliği içerisindelerdi. Dolar’da tutanaklar sonrasında kısa vadeli bir toparlanma oluştu ancak kurun 4,14 civarlarında fiyatlamalarını sürdürdüğünü görüyoruz.
USDTRY’de yeni bir atak ile 4,14 direncinin aşılması ile alımların tekrardan hız kazandığını görebiliriz.

EURTRY

Dün ECB Başkanı Draghi, gümrük tarifleri konusunda açıklamalarda bulundu. Ancak günün asıl gündemi Türk Lirası varlıklarındaki değer kayıplarının dip seviyelere ulaşması ile EURTRY’de birçok kez rekor tazelendi. Fiyatların yaklaşık 5,12 seviyesinde dengelendiği paritede Trump’ın Rusya’ya yönelik yapmış olduğu agresif açıklamaları ile paritedeki yükselişler hız kazandı. Diğer taraftan Türkiye cari işlemler dengesi 4,15 ile beklentilerden iyi gelirken, verinin TL varlıkları üzerinde olumlu etkisi hissedilmedi. Bugün Euro Bölgesi Sanayi Üretimi ve ECB tutanakları takip edilecek.
EURTRY’de meydana gelen ani yükselişler 5,1930 seviyesine dek yükselse de fiyatlar 5,12 seviyesinde duruldu. Yükselişlerde 5,1260 direncini, olası bir düzeltme hareketinde ise 5,1050 desteği altı kapanışları ilk etapta takip ediyoruz.

EURUSD

Günü oldukça alıcı geçiren paritede ABD Başkanı Trump’ın Suriye’ye askeri müdahalede bulunacağına yönelik açıklama yapması ile Dolar’daki değer kayıpları derinleşti. Hafta başından bu yana zayıf görünüm sergileyen Dolar varlıkları azalış gösteren ABD Mart ayı enflasyon verisi sonrasında kayıplarını derinleştirdi. Yükselişlerin 1,2390 seviyesini hedeflediği paritede şahin tonda olduğu dikkat çeken FOMC tutanakları sonrasında ise bir miktar geri çekilme hareketi meydana geldi. Bugün Euro Bölgesi Sanayi Üretimi ve ECB toplantı tutanakları takip edilecek.
EURUSD paritesinde 1,2350 desteği aşağı yönlü geçilmedikçe yukarı yönlü eğilimin korunduğunu görebiliriz. Özellikle 1,2445 bir üst direnç seviyesi paritede olası yön değişimi açısından takip edilebilir.

XAUUSD

Dün, ABD Başkanı Donald Donald Trump’ın açıklamaları sonrasında küresel piyasalarda azalan risk iştahı ile birlikte ons altının 1365 seviyeleri civarını test ettiğini gördük. Gün içerisinde, dolar endeksinde ve ABD on yıllık tahvil getirisinde yaşanan değer kayıpları ons altında yukarı yönlü hareketleri destekler nitelikte.
Teknik olarak baktığımızda, ons altının ara destek seviyesi olan 1344 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 1357, 1365 ve 1374 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 1340, 1336 ve 1330 destek seviyeleri izlenebilir.

GBPUSD

Dün İngiltere’de Sanayi üretimi beklentilerin altında yüzde 0,1 seviyesinde artış gösterirken, imalat üretimi yüzde 0,2 oranında daralma gerçekleştirdi. Diğer taraftan Trump’ın Rusya ile arasındaki gerilimini artırarak savaş çağrısı niteliğinde açıklamalarda bulunması Dolar varlıklarını değer kaybına uğrattı. Özellikle Mart ayı ABD enflasyon verisinin de Dolar’daki düşüşleri desteklediği söylenebilir. Bugün BoE Başkanı Carney’in açıklamaları takip edilecek.
GBPUSD paritesinde 1,4235 seviyesi yükselişlerin hız kazanacağı önemli bir geçiş noktası. Ancak kısa vadeli geri çekilmelerde 1,4150 desteğini izlemeye devam ediyoruz.

USDJPY

ABD Başkanı Trump’ın Suriye’ye askeri harekat düzenleyeceğine yönelik Rusya ile arasında olan gerginliği arttırması ile Dolar’ın değer kayıplarını derinleştirdiği görüldü. Artan siyasi riskler ile beraber güvenli liman talebinin Yen’e olan alımları arttırması paritede tekrardan 107,00 seviyesi altı fiyatlamaları gündeme getirdi. Diğer taraftan ABD Mart ayı enflasyon verisi de yüzde 0,1 oranında azalış göstererek Dolar’daki düşüşlere destek oldu diyebiliriz. Ekonominin güçlendiğine yönelik açıklama gerçekleştiren politika yapıcıları eşliğinde gerçekleşen FOMC tutanaklarını sonrasında ise Dolar’da toparlanma hareketi meydana geldi.
USDJPY’de düşüşlerin 106,25 desteği altına sarkma gerçekleştirmesi ile paritede tekrardan satış baskısı meydana gelebilir. Toparlanmalarda ise 107,00 seviyesi üzeri kapanışlar önemli.

HAM PETROL

Dün, ham petrolün fiyatlamalarda 67,42 seviyeleri civarını test ettiğini fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığını gördük. ABD’de Enerji Bilgi İdaresi (EIA) tarafından açıklanan haftalık ham petrol stokları verisinde 3,306 milyon varil artışın yaşandığı görüldü. EIA tarafından açıklanan ABD’de haftalık ham petrol üretimi geçen hafta bir önceki haftaya göre günlük ortalama 65 bin varil artış ile 10,525 milyon varile yükseldi.
Teknik olarak bakıldığında, ham petrolün ara destek seviyesi olan 66,70 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 67,50, 67,90 ve 68,20 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, düşüşlerde ise 66,50, 66,30 ve 66,00 destek seviyeleri izlenebilir.

S&P500

Dün, S&P 500 vadeli kontrat endeksinin 2660 seviyeleri civarını test ettiği fakat bu bölgede kalıcılık sağlayamadığı görüldü. Gün içerisinde, ABD ile Rusya arasında yaşanan haber akışları küresel piyasalarda risk iştahı eğilimi üzerinde etkili olduğu görülürken endeks fiyatlamaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini gördük.
Teknik olarak incelediğimizde, endeksin ara destek seviyesi olan 2636 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda yukarı yönlü fiyatlamaların devamı görülebilir. Yükselişlerin devamında 2657, 2665 ve 2677 direnç seviyeleri takip edilebilir. Olası, geri çekilmelerde ise 2630, 2624 ve 2618 destek seviyeleri izlenebilir.

Günlük Bültenin devamı için linki tıklayınız:

https://www.ahlforex.com.tr/tr-TR/gunluk-analiz/1951132785

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Kaynak: investing.com

Bu içerik investing.com sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ