Akıllı Gündem

111 yıllık otelin kripto para ile satışı durdu

“Evde Tek Başına” filminin de çekildiği 111 yıllık lüks New York oteli The Plaza Hotel’in 375 milyon dolarlık kripto parayla satışı sekteye uğradı

111 yıllık otelin kripto para ile satışı durdu

“Evde Tek Başına” filminin de çekildiği 111 yıllık lüks New York oteli The Plaza Hotel’in 375 milyon dolarlık kripto parayla satışı sekteye uğradı

ABD’nin New York kentinde yer alan beş yıldızlı Plaza Hotel’in 675 milyon dolarlık satışı iptal oldu. Satışın 375 milyon doları kripto paralar vasıtasıyla gerçekleşecekti.

CNBC, mart ayında yayınladığı haberde Brezilyalı yatırım şirketi Chimera Partners’ın Plaza Hotel için 375 milyon dolarlık kripto para ayırdığını duyurmuştu. Hâlihazırda şirketin yüzde 75’lik çoğunluk hissesi Hindistanlı Sahara Group’a ait.

Business Insider’ın konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre Chimera, otel için 675 milyon dolardan fazla ödeme yapmayı planlıyordu. Ancak daha sonra “Plaza Token” adında 375 milyon dolarlık kripto para arzına karar verildi. Kaynaklar, anlaşmanın yatırımcı azlığından dolayı ilerlemediğini kaydetti. Potansiyel yatırımcılar ise anlaşmadan çekildi. 

Amerikalı ABC’de yayınlanan “Shark Tank” adlı programın yatırımcılarından Kevin O’Leary, CNBC’ye verdiği röportajda üç hafta içerisinde New York’ta prestijli bir otelin satışının gerçekleşeceğini söyledi.  O’Leary,  400 milyon dolarlık kripto para ihracının gerçekleşeceğini de belirtti. Business Insider’a konuşan kaynaklar, O’Leary’nın satışa direkt dahil olmadığını aktardı.

The Wall Street Journal’ın haberine göre beş yıldızlı otelin değeri 500 milyon doları aşabilir.

1907’de açıldığında oda fiyatı 2,50 dolar olan (Bugünkü fiyatıyla yaklaşık 66 dolar) beş yıldızlı otel, Ekim 1943’te Conrad Hilton’a satıldı.

10 yıl sonra Boston’lı sanayici A.M. “Sonny” Sonnabend’in bir önceki fiyatının iki katını ödeyerek satın aldığı The Plaza Hotel, bir süre yine Hilton’a kiralansa da 1975’te Western International Hotels’e geçti.

Bugünün ABD Başkanı Donald Trump ise tarihi otelin 1988’deki sahibi oldu. Trump, 390 milyon dolar ödediği otel için, “Bir bina satın almıyorum, ‘Mona Lisa’ gibi bir baş yapıt satın alıyorum” demişti. Restorasyonu için 50 milyon dolar harcanan 20 katlı otelin başına ise Trump’ın eşi Ivana Trump geçmişti.

Orta Doğu’nun Warren Buffett’ı olarak bilinen Suudi Prens Al Waleed bin Talal, 1995’te otelin yeni sahibi oldu. Ancak bu mülkiyet de yaklaşık 10 yıl sürdü. Otel, 2004’te 675 milyon dolar fiyatlamayla İsrailli şirket El Ad Properties’e satıldı. 

El Ad, 450 milyon dolar olara belirlediği renovasyon için oteli 2005’te geçici olarak kapattı. Otel, 2008’de yeniden açıldığında 282 otel odası ve 152 kat mülkiyeti hizmeti sunuyordu. Lüks markalara kat kiralandı ve bir yeraltı alışveriş merkezi kuruldu.

31 Temmuz 2012’de Hindistanlı Sahara Group, otelin yüzde 75’lik çoğunluk hissesini 570 milyon dolara El Ad Properties’ten satın aldı. Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Subrata Roy, 2014’te oteli satışa çıkardıklarını duyurmuştu.

20 katlı lüks otel, ünlü komedi filmi “Evde Tek Başına 2” filminin bazı sahneleri için kullanılmıştı. İngiliz müzik efsanesi The Beatles’ı ağırlayan otelde Trump’ın düğünü de gerçekleşmişti.

 

Kaynak: businessht.com.tr

Bu içerik businessht.com.tr sitesinden alınmıştır. İçerik hakkındaki şikayetlerinizi ve kaldırma taleplerinizi iletisim@akilligundem.com mail adresine iletebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ