Akıllı Gündem

10. yılını kutlayan Khan Academy’nin Türkiye’deki kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı

Salman Khan tarafından kurulan bir sosyal girişim olarak yola çıkan Khan Academy, 10. yılında. Şu an 40 dilde eğitim içeriği sunan ücretsiz online eğitim platformu Khan Academy’in ilk uluslararası iştiraki de STFA’nın desteğiyle Türkiye oldu. 2013 yılında faaliyete geçen Khan Academy Türkçe altı yılda 600 gönüllü ile 7500’den fazla Khan Academy içeriğini Türkçe’ye kazandırdı. MEB ile yapılan işbirliği kapsamında Türkiye’deki tüm okullara ücretsiz bir kaynak olarak ulaşan Khan Academy Türkçe’den şu ana kadar 10 milyon kişi faydalandı. Yeni eğitim öğretim yılında sayının artması hedefleniyor.

10. yılını kutlayan Khan Academy’nin Türkiye’deki kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı

2000’li yılların ilk yarısında bir kişinin bilgilerini ücretsiz olarak paylaşma ve sosyal fayda yaratma hayaliyle başlayan Khan Academy; 2000’lerin ikinci yarısında küçük bir ekiple birlikte bu hayali hayata geçiren bir platforma dönüştü; 2009 yılında ise sosyal girişim statüsü kazandı.2012 yılında STFA Grubu’nun girişimiyle ilk uluslararası iştiraki olan Khan Academy Türkçe kuruldu ve Khan Academy’nin yayınladığı eğitim içeriğinde İngilizce’den sonra ilk dil Türkçe oldu. Bugün 40 dilde eğitim içeriğine ulaşmak mümkün.

Khan Academy’nin 200 kişiyi geçen ekibinde öğretmenler, akademisyenler, yazılımcılar, tasarımcılar, iletişimciler, yöneticiler ve “herkese, her yerde, dünya standartlarında, ücretsiz eğitim” misyonu doğrultusunda birçok farklı alandan katkı sunan gönüllüler yer alıyor. İçerikler 300 kişiye ulaşan bir akademik ve eğitimci kadrosu tarafından hazırlanıyor, denetleniyor ya da destekleniyor. Bill ve Melinda Gates Vakfı, Google, Bank of America ya da Carlos Slim Vakfı gibi kurumların sosyal sorumluluk anlayışıyla desteklediği Khan Academy’nin Türkiye’deki faaliyetleri ise STFA Grubu tarafından destekleniyor.

Türkçe İçeriklerden 10 milyon kişi faydalandı

2013 yılında resmi olarak faaliyete geçen ve kar amacı gütmeyen Khan Academy Türkçe ise altı yıla yakın sürede 600’e ulaşan gönüllüsü ile 7500’den fazla Khan Academy içeriğini Türkçe’ye kazandırdı. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında Türkiye’deki tüm okullara ücretsiz bir kaynak olarak ulaşan Khan Academy Türkçe’den tam 10 milyon kişi faydalandı.

Dünya genelinde ise, geride bıraktığımız yıl 700 bin öğretmen Khan Academy’yi sınıflarında aktif olarak kullandı ve 74 milyon öğrenci Khan Academy ile öğrendi.

Bugüne kadar Khan Academy’nin verdiği ders sayısı 2 milyara yaklaşırken; toplam kullanıcı sayısı da 350 milyonu geçti.40 dilde ve 190 ülkede ücretsiz bir kaynak sunan Khan Academy’de bugüne kadar 2 milyonun üzerinde öğretmen faydalandı.

Tam öğrenme, kendine en uygun hızda öğrenme, ustalaşarak öğrenme ve hayat boyu öğrenme kavramlarını savunan Khan Academy, her bireye bilgiye ulaşabilecekleri ücretsiz bir kaynak ve kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sunmayı amaçlıyor. Diğer yandan, öğretmen ve velilerin kullanabilecekleri yenilikçi araçlarla onların da bu öğrenme sürecinin birer paçası olması hedefleniyor.

“Yeni öğretim yılında da ücretsiz içeriklerle eğitime destek vereceğiz”

Khan Academy Türkçe Direktörü ve STFA Eğitim Vakfı Genel Müdürü Alp Köksal: “Bilgi devrimine doğru hızla ilerleyen bir dünyada, eğitimin bilgi aktarımı kısmının dijital ortamda daha verimli olabileceğine inanıyoruz. Her birey, kendi hızında, istediği zaman ve istediği yerde belki de kaynağından bilgiye ulaşabilir. Amacımız Khan Academy ile öğrenen bireylerin kendi öğrenme sürecini yöneten kişilere dönüşmeleri. Böylelikle hem tam öğrenme hem de hayat boyu öğrenme nosyonlarını içselleştirebilirler.”

Alp Köksal: “Yeni eğitim öğretim yılında matematikten fen bilimlerine, sağlıktan sosyolojiye, uzay bilimlerinden psikolojiye, ekonomiden sanata aklınıza gelebilecek çoğu konuda, her yaş için ücretsiz eğitim içeriğimiz öğrenci ve öğretmenlere destek sunuyor. Ayrıca, tr.khanacademy.org websitemiz, yeni arayüzü ve matematik dersleri için hazırlanan Türkiye müfredatı ile öğrencilere sıkılmadan, eğlenerek öğrenme imkanı tanıyor. Tabii öğretmenleri de unutmadık. Sitemize yeni eklemiş olduğumuz www.khanacademy.org.tr/ogretmenkaynaklari bölümünden Khan Academy’yi gelişmiş özellikleri ile sınıflarında nasıl kullanabileceklerine dair ilham verici örnekler ve kılavuz videolar hazırladık. Yeni eğitim öğretim yılında tüm eğitim paydaşlarına başarılar dilerim” diye konuştu.

10. yılını kutlayan Khan Academy’nin Türkiye’deki kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ