Akıllı Gündem

10 aracı kurumun önerdiği 51 hisse

Ekonomist, bu haftaki sayısında 10 aracı kurumun önerdiği 51 hisseyi ve borsadaki beklentileri sayfalarına taşıdı. Haberde aracı kurumların önerilerinde bankacılık sektörü hisselerinin öne çıktığı görülüyor. Ayrıca uzmanlar “Kar realizasyonu mu” sorusunu da cevaplıyor. İşte borsada öne çıkan gelişmeler ve hisse önerileri.

10 aracı kurumun önerdiği 51 hisse

Temmuz ayına 100.000’in hemen üze­rinden taşlayan BİST-100 Endeksi, glo­bal risk alma iştahıyla bu ayı yüzde 7,06 yükselişle 107.531’den kapattı. Ağus­tos ayına da hızlı bir başlangıç yapan BİST-100, geçen hafta içinde bir ara 110.007’ye kadar yükseldi ve 7 Ağus­tos’ta 109.781 ile TL bazında yeni tarihi zirvesini test etti.

Uzmanlara göre, özellikle son bir aydaki güçlü yükseliş trendinin perde arkasında, global büyüme beklentilerinin risk alma iştahını devam ettirmesi, ABD Merkez Bankası (FED) ile Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) sıkı para politikasına geçişte aceleci davranmayacağı mesajları vermesi, Avrupa’dan ve Çin’den gelen verilerin ekonomik güçlenmeye işaret etmesi var. Ayrıca başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarındaki yükselişin de borsadaki güçlü performansı destekle­diği kaydediliyor. BlST’in benzer borsalar içinde halen iskontolu işlem görmesi, beklentileri aşan ikinci çeyrek şirket kar­ları. TCMB’nin sıkı duruşunu koruması ve güçlü büyüme beklentileriyle yabancı yatırımcının ilgisinin devamı da borsanın rekorlarını tazelemesinin ana nedenleri arasında gösteriliyor.

 

51 HİSSE ÖNERİSİ

Piyasaların yönünü yukarı çevirdiği ve açıklanmaya başlayan ikinci çeyrek bilançolarının hisse seçimi üzerinde etkili olması nedeniyle yakından takip edildiği bu donemde, aracı kurumla­rın en çok önerdiği hisseleri araştırdık. 10 aracı kurumla yaptığımız değerlen­dirmeler sonucunda toplam 51 hisse senedi için alım’ önerisi geldi. Habe­rimideki tabloda kurumların model portföylerinde hangi hisselerin yer aldığını görebilirsiniz. Akbank, Garanti Bankası, Halkbank, Koç Holding, Petkim, Tofaş Oto, TSKB, Turkcell, Tüpraş ve Vakıfbank. 10 kurumun en çok önerdiği 10 hisse olarak dikkat çekiyor.

 

BANKALAR AĞIRLIKTA

En çok önerilen 10 hisse içinde banka hisselerinin ağırlıkta olduğu göze çarpıyor. İlk 10 ela Akbank, Garanti Bankası, Hlalkbank, TSKB ve Vakıfbank olmak üzere beş banka yer alıyor. Bu durumda bankaların ilk ve ikinci çey­rekte oldukça güçlü kâr rakamlarına ulaşmalarının etkisi hissediliyor.

İş Yatırım’ın bankacılık analistleri, ekonomi yönetimi tarafından alınan önlemlerin bankacılık sektörünün kâr­lılığını ve varlık kalitesini desteklediğini söylüyor. İş Yatının’ın En Çok Öneri­lenler listesinde Garanti Bankası yüzde 16, Vakıfbank yüzde 11 ağırlıkla yüksek ağırlığa sahip bankalar olarak yer alıyor.

Ak Yatırım’ın bankacılık analistleri, marj daralmasına rağmen provizyon baskısının rahatlamasıyla banka kârlarının ikinci çeyrekte de kuvvetli kaldığını kaydediyor. Ak Yatırım’ın model portföyünde. banka hisseleri olarak Garanti Bankası ve Halkbank bulunuyor.

 

ENDEKS ÖNGÖRÜLERİ

Peki, borsada takip edilecek konu başlıkları neler? Piyasaların olumlu seyrini güçlendirecek noktalar; geliş­mekte olan ülkelere (GOÜ) sermaye girişlerinin artması, TCMB’nin sıkı duruşunu koruması, yapısal reformla­rın hızlandırılması olarak sıralanıyor. Bu seyri bozabilecek riskler arasında ise FED ve ECB’nin para politikasını dalıa hızlı normalleştirmesi, jeopolitik riskler, yurtiçinde başkanlık sistemine erken geçmek için 2019 seçimlerinin öne çekilmesi gösteriliyor.

Ahlatçı Yatırım Araştırma Uzmanı Muammer Demir, BİST-100’ün GOÜ borsalarının çoğuna göre düşük fiyat kazanç (F/K) oranıyla ve iskontosuvla fırsat sunduğunu söylüyor. Demir, “BİST’in seyrinde, Almanya ile ilişki­ler. jeopolitik riskler, ABD Başkanı Trump’ın ve FED’in adımlan belirlevici olacak” diyor. Muammer Demir, küresel şartarda değişiklik olmayacağı öngörüsü ve yabana ilgisiyle GOÜ’lere yönelik fon akımının devamında kısa vadede 110.000-112.000 bant aralığının hedeflenebileceğini ifade ediyor.

 

KÂR REALİZASYONU MU?

BİST-100’ün sürekli yeni rekorlar gerçekleştirmesiyle yatırımcılar, “Kâr realizasyonu ne zaman gelecek?” soru­sunun da cevabım arıyor. Ak Yatırım analistleri, geçen hafta 110.000 direnci üzerinden başlayan geri çekilme hare­ketlerini, hızlı yükselişin ardından gelen dinlenme ve sınırlı realizasyon olarak değerlendiriyor. Ak Yatırım. 106.000 seviyesi aşağı kırılmadığı sürece 112.000-115.000 hedefli hare­ketin korunacağını öngörüyor.

“Piyasalarda hafif olumsuz bir esin­tinin olmasının ardından düzeltmeler gelse de ana trend korunuyor” diyen Işık FX Araştırma Uzmanı Melih Kopuz ise borsanın rekora ‘doymadığı’ görü­şünde. Fakat Kopuz, endekste yukarı yönlü ivmenin hız kazanabilmesi için ilk etapta 108.300 bölgesi üzerinde kalıcı tutumun görülmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Kopuz’a göre, fiyatlamaların bu bölgenin üzerine taşınması olası yukarı atakları güçlü tutabilecek. Melih Kopuz, bu senaryoda 110.350-112.000 hedefine doğru giden yolun önünün açılabilece­ğini de sözlerine ekliyor.

 

10 HİSSENİN ÖZEL ANALİZİ

Akbank:Takibe aldığı kredi miktarı 2016ya göre yavaşlarken tahsilatlarda da iyileşmeler sağlandı. Kredi kalitesindeki, sermaye ve likidite oranlarındaki iyileşme, banka için olumlu.

Garanti Bankası: Kuvvetli nakdi sermaye hacmi ve TÜFE’ye endeksli menkul kıymet portföyüyle büyüme için yeterli güce ve enflasyon riskine karşı önemli korumaya sahip. Fonlama tarafında maliyet avantajıyla güçlü ücret ve komisyon yaratma becerisi var.

Halkbank: öz sermaye kârlılığı açısından sektör ortalamasının oldukça üzerinde bulunuyor. KGF’den en çok fayda sağlayacak bankalar arasında. KGF, büyümenin yanı sıra provizyon maliyet baskısına da olumlu katkı sağlayacak. Yukarı yönlü potansiyel sunuyor.

Koç Holding: Enerji, otomotiv, dayanıklı tüketim, bankacılık, turizm, perakende ve gıda sektörleri başta olmak üzere grup şirketleriyle Türkiye ekonomisini yansıtan bir grup. Ekonomideki dalgalanmalara karşı yurtdışı ve dövize endeksli gelirlerle defansif yatırım olanağı sağlıyor.

Petkim: Güçlenen küresel ekonomiye karşın nispi olarak düşük seyreden petrol fiyatlarından, düşen enerji maliyetlerinden ve iç piyasadaki primli fiyat avantajından faydalanmaya devam edecek.

Tofaş Oto: Euro bazlı ve maliyet+kâr yöntemiyle yapılan yurtdışı satışların etkisiyle şirket, döviz kurlarındaki yükselişten olumsuz etkilenmiyor. Daralan yurtiçi pazardan ihracat anlaşmalarıyla korunarak pozitif ayrışıyor.

TSKB: Aktif kalitesi üst düzeyde. Sermaye yeterlilik rasyoları ve kredi spreadleri de güçlü durumda bulunuyor.

Turkcell: İkinci çeyrekte yıllık yüzde 69 büyümeyle 704 milyon TL net kâr elde etti. Maliyet yönetimi programı başarılı olan şirket, ortalama kişi başına gelirlerde güçlü büyümeye sahip.

Tüpraş: 201/nin ilk yarısında Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin etkisiyle tam kapasite çalıştı ve satışlarını yüzde 5,1 artırdı. Güncel petrol fiyatları baz alındığında uzun vadede yatırımcısına fırsat sunabilir.

Vakıfbank: Takipteki krediler için yürüttüğü yüksek karşılık politikası, önemli koruma tamponu sağlayabilir ve kâr kaynağı olabilir. KOBİ ve ticari kredilerindeki hamleleri, kârlılık ve çeşitlilik için olumlu.

 

10 aracı kurumun önerdiği 51 hisse

Ahlatçı Yatırım: Aksa Akrilik, Aygaz, Halkbank, Koç Holding, Petkim, Trakya Cam, TSKB
Ak Yatırım: Garanti Bankası, Halkbank, Kardemir D, Petkim, T. Şişecam, Tekfen Holding, THY
Garanti Yatırım: Akbank, Ege Seramik, İndeks Bilgisayar, İş Bankası, Koç Holding, Pegasus, Sabancı Holding, Turkcell, Tofaş Oto, TSKB, Tüpraş, Vakıfbank
Gedik Yatırım: Akbank, Bizim Toptan, Coca Cola İçecek, Enka İnşaat. Ford Otosan, İş GYO, Soda Sanayi, TAV Havalimanları, TSKB, Tüpraş
Işık FX: Adel Kalemcilik, Akenerji, Beşiktaş Futbol Yatırımları, Brisa, Halkbank, Katmerciler Ekipman, Pegasus, Tüpraş, Ülker Bisküvi
İş Yatırım: Alkim Kimya, Garanti Bankası, İndeks Bilgisayar, Klimasan Klima, Migros, Trakya Cam, THY, Vakıfbank
Piramit Menkul: Adel Kalemcilik, Akbank, Albaraka Türk, Hektaş, İş Bankası, Klimasan Klima, Konfrut Gıda, Petkim, Tekfen Holding, Vestel Beyaz Eşya
Reel Kapital Menkul Değerler: Akbank, Emlak Konut GYO, Garanti Bankası, Koç Holding, Petkim, Sabancı Holding, Soda Sanayi, T. Şişecam, Turkcell, Ülker Bisküvi
Şeker Yatırım: Migros, TAV Havalimanları, Tofaş Oto, Turkcell, Türk Telekom, Vakıfbank
Yatırım Finansman: Aksa Enerji, BİM, Bolu Çimento, Garanti Bankası, Halk GYO, Kordsa, Tofaş, Yapı Kredi Bankası

Ceren Oral / Ekonomist

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ